З січня 2025 року на Тернопільщині впроваджено нову систему оцінювання інвалідності. Замість медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) тепер працюють експертні команди. Реформа спрямована на спрощення процедур, зменшення навантаження на лікарів та усунення корупційних ризиків, розповідає Суспільне Тернопіль.
Нова структура та функціонування
На заміну 11 МСЕК утворено 46 експертних команд, які приймають пацієнтів у 12 лікарнях області. Директорка департаменту охорони здоров’я Тернопільської області Ольга Ярмоленко пояснила, що нововведення дозволяють забезпечити більш оперативне обслуговування пацієнтів.
«МСЕК залишив їм справи, які з вересня не розглядали. До 1 січня всі справи відсканували, ввели в систему і почали розгляд», — зазначила вона.
Для контролю за роботою команд створено моніторингові групи, до яких входять представники СБУ, пенсійного фонду, соціальних служб і медики. «Це унеможливлює корупційні схеми», — підкреслила Ярмоленко.
Робота експертних команд
Ганна Кущак, мешканка Бучача, розповіла про свій досвід проходження нової процедури:
«Я сьогодні вперше прийшла на комісію, оформляю групу. Подала документи в Бучачі у жовтні. У мене дві операції через онкологію цього року. Сімейна лікарка дала мені скерування, що потрібно зібрати, і я все оформила за один день».
Лікар Володимир Коптюх, який входить до складу експертної комісії, повідомив про зміни у роботі:
«До 1 січня 2025 року був ряд постанов, які уточнювали правила оцінювання. Зараз усе зібрано в одній постанові, що спрощує функціональну діяльність лікарів. На опрацювання документації щодо кожного пацієнта виділяється пів години».
В онкодиспансері Тернополя працюють три експертні команди, які приймають пацієнтів тричі на тиждень. Медичний директор медзакладу Микола Прокопчук зазначив:
«Щодо онкопатологій, то на 3–4 стадії ми можемо проводити заочні обстеження чи виїжджати додому. Усі дані вносяться в електронну систему, що дозволяє навіть командам з інших регіонів оцінювати наших пацієнтів».
Причини реформування
Однією з ключових підстав для змін стали рішення МСЕК щодо встановлення інвалідності чоловікам призовного віку, які викликали суспільний резонанс. Новий підхід передбачає залучення більшої кількості лікарів — у 46 командах працюють 168 фахівців. Це має зменшити черги та скоротити час очікування.
Раніше ми про це писали:
Начальник Тернопільської ОВА передав повноваження МСЕК іншим закладам
Як встановлюватимуть інвалідність для військових після ліквідації МСЕК
Як продовжити статус інвалідності у 2025 році: нова система оцінювання
Обговорення