У четвер у приміщенні готелю «Тернопіль» місцеві активісти незручними питаннями заганяли в кут представників міської ради, правоохоронних органів і митниці. Люди дуже хотіли бачити Сергія Надала, але він був на іншому заході. Замість мера віддувався начальник патронатного відділу Максим Черкашин. З якихось причин не явився представник податкової адміністрації.
Хомінець просить міліцію виходити на роботу
Зібрання пройшло на емоціях, бо говорили про люстрацію. Активісти з порога заявили, що не хочуть змін шила на мило, вимагатимуть справжнього очищення влади від скомпрометованих діячів.
— Довіра до органів влади справді дуже низька, а до правоохоронних органів взагалі близька до нуля, — констатував голова облради Василь Хомінець. — Управління боротьби з організованою злочинністю (УБОЗ), наприклад, називають УОЗ – управління організованої злочинності. Звичайно, люстрація потрібна, і народ вимагатиме очищення ще до появи відповідного закону. Бажано при цьому уникнути самосуду…
Василь Хомінець закликав «не боятися» виходити на роботу працівників міліції. Через те, що багато з них зараз деморалізовані, у містах і селах області нема кому вгамовувати злочинний елемент. Вакуум з правоохоронців намагаються заповнити спільні патрулі міліції і загонів Самооборони, але вони не завжди з’являються у потрібному місці у потрібний час. Приміром, не змогли попередити недавній напад на голову Заліщицької районної ради Івана Дрозда. Надававши стусанів, група невідомих чоловіків змусила його написати заяву про звільнення з посади.
— 25 лютого було заблоковане бережанське відділення Пенсійного фонду, — навів ще один приклад Василь Хомінець. — Люди незадоволені керівником, а через це припиняється робота цілої установи. Я не підтримую таких методів, тому звертаюся до людей у формі, священиків, громади разом подбати про безпеку наших громадян.
Черкашина «загнітили» претензіями
— Позиція міського голови стосовно того, хто має робити люстрацію, чітка, — заявив представник мерії Максим Черкашин. — Це однозначно повинна робити не влада, а громадські діячі, юристи, правозахисники. Треба зробити так, щоб через кілька років нас не звинуватили у тому, у чому ми зараз звинувачуємо попередню владу. Люстрація – не кінцева мета, це певний етап. Нам потрібно думати, як працювати далі. Ми хочемо бути більш відкритими, але для цього повинна бути активною позиція громади. Ви повинні запропонувати свій механізм – як ви хочете контролювати…
Після промови Черкашина активісти згадали міській владі все: і непрозорість у роботі паркувальників, і прикриті мерією громадські ради, які дозволяли тернополянам відстежувати «дерибан» землі, і ринковий збір без касових апаратів, і продаж міського майна за заниженими цінами, і наступ будівельних майданчиків на зелену зону (площа парків за останні роки зменшилася на 20 га), і відсутність тендерів, і навіть «приватизований» мікрофон на Театральному майдані, коли усі бажаючі не мали змоги вільно висловитися. Помітно пригнічений пан Максим відповідей на підняті питання не дав. Громадські активісти хочуть,щоб люстрацію пройшов і міський голова Сергій Надал.
Коли черга дійшла до символічного звіту прокурора Тернополя Віталія Сідорова, один із присутніх запропонував йому «показати всім приклад» — написати заяву на звільнення. Прокурор уже взявся щось писати на аркуші паперу, але інша частина тернополян його стримала, пропонуючи завершити розпочаті перевірки деяких рішень міськради. Хтось радикальний усе ж кинув у бік Сідорова і присутнього на зібранні першого заступника прокурора області Сергія Банаха комплімент: «Всі ви – міні-пшонки!». Банах,кажуть, д заяву на звільнення вже написав.
Дісталося на горіхи начальнику міського відділу міліції Олександрові Хілюку. «Якби не шумова граната, яку ваші міліціонери кинули у бік молоді у ніч на 18 лютого, підпалу міськвідділу не було б», — дорікнули люди. Мляві заперечення полковника про те, що «міліція була з народом», зал категорично не сприйняв.
«Скільки коштувала ваша посада?» — прямо запитали активісти у начальника тернопільської митниці Юрія Стороженка, який керує лише два місяці. І, не дочекавшись відповіді, самі назвали цифру – понад 300 тисяч доларів. Після чого попросили піти «по-доброму».
“Люстрація треба почати з міського голови”-люди
На зустрічі говорили й про тих, хто, власне, проводитиме люстрацію. Деякі активісти пропонують моральні якості «суддів» визначати за допомогою детектора брехні. Простіший варіант, на думку інших, – очищення тернопільським Майданом. У неділю, 2 березня, на Театралці відбудеться віче, на яке представники громади пропонують Сергієві Надалу прийти зі списком чиновників, яким він довіряє. Якщо оголошене мером прізвище громада засвистить, то такій особі треба сказати «до побачення». А почати народну люстрацію перед Майданом, кажуть люди, треба почати з міського голови.
Світлана Ліщук.
Обговорення