Тисячу архівних документів Служби безпеки ОУН, датованих 1949 роком, знайшли в Тернопільській області. Протоколи допитів, списки полеглих, вишкільні матеріали, дослідження роботи польської і радянської спецслужб.
Знайдений архів СБ ОУН оцифрують і виставлять на сайті. Про це в програмі громадського мовлення повідомив Андрій Усач, керівник архіву Центру досліджень визвольного руху.
За словами пана Усача, реставрація документів триватиме близько року.
“Архів випадково знайшли на Тернопільщині, місцеві мешканці. Коли зійшов сніг, оголився бідон, люди його відкрили і побачили документи загорнуті в радянські газети. З плином часу бідон проржавів, туди проникнула вода, яка замочила частину документів. Деякі з них в дуже поганому стані. Тим не менше його збереженість складає 80%”, — розповів керівник архіву Центру досліджень визвольного руху.
Дослідники розповідають, що стан збереженості документів різний – від поганого до задовільного.
Окрім того, закопані в землі архіви потребують термінової реставрації, тому, що за рік-два вони розсиплються.
Документи були в бідоні, в який потрапила вода, тож велика частина знайденого архіву становить суцільну вологу масу, з якою потрібно буде особливо обережно працювати. А деякі матеріали узагалі роз‘їла іржа”.
Після реставрації архів буде впорядкований, описаний та оцифрований. Весь процес може зайняти як мінімум рік. Кожен відреставрований документ одразу закидуватимуть на сайт, аби усі охочі, в тому числі й історики, могли ознайомитись з новою інформацією щодо роботи служби безпеки ОУН та дізнатись імена загиблих родичів.
Як зауважив Андрій Усач, архів був захований пізньою осінню 1950-го року і пролежав у землі 65 років.
“Зараз ми його реставруємо. Поверховий аналіз показав, що це може бути архів Бережанської надрайонної організації служби безпеки ОУН. Там дуже багато документів, які свідчать про боротьбу СБ проти радянської агентури, про те як збиралась інформація, протоколи допитів, списки ліквідованих СБ, списки агентури, вишкільні матеріали. Третину архіву складають пропагандистські матеріали. Архів може допомогти людям знайти інформацію про загиблих родичів-підпільників та про зрадників”, — зазначив науковець.
Джерело: Експрес, istpravda.com.ua
Обговорення