З кожним роком природні ресурси все більше вичерпуються, тому, щоби їх зберегти, активно застосовують альтернативні джерела енергії. Деякі домогосподарства, ферми, підприємства та окремі державні установи використовують зелену енергетику. Це набагато вигідніше, економніше, а головне — екологічніше. У час війни, яка загрожує електричним «колапсом», відновлювальні джерела енергетики мають бути в пріоритеті. Це єдиний шлях, який дозволить досягти енергонезалежності країни.
«До повномасштабної війни Україна була однією з лідерів за темпами розвитку відновлюваних джерел енергетики. Переважно це забезпечувалося шляхом стимулювання ВДЕ за моделлю «зеленого» тарифу. Проте діюча модель має низку обмежень і недоліків, зокрема, перехресне субсидіювання. Україна зобов’язана шукати інші шляхи підтримки ВДЕ для стимулювання виробництва чистої енергії, зменшення впливу CBAM, підвищення конкурентоспроможності та декарбонізації національної економіки в її співпраці з ЄС. Перші кроки до цього вже здійснюються», — пояснює Олексій Дубовський, голова біржового комітету ТБ «Українська енергетична біржа».
Які бувають види альтернативних джерел енергії?
Альтернативні джерела енергії — це ті, які мають здатність до самовідновлення, або ті, які можна назвати невичерпними. У майбутньому нічого не залишається, як інвестувати в їх подальший розвиток. Також тому, що джерела викопного палива закінчуються, і в короткостроковій перспективі вони можуть просто вичерпатися.
Відновлювані джерела енергії, які ми знаємо та використовуємо, включають:
- воду
- вітер
- сонце
- біомаса та біогаз
- геотермальну енергію
- атомну енергію.
Основні переваги та важливість альтернативних джерел енергії:
Захищають довкілля. Альтернативні джерела енергії працюють так, щоб не забруднювати довкілля.
Допомагають у створенні стійких паливних систем. Завдяки різновидам альтернативних джерел енергії можна досягнути безперебійного постачання та забезпечити екологічний баланс в регіоні.
Допомагає зменшити залежність від імпортного палива. Ще одним варіантом використання альтернативних джерел енергії є те, що воно допомагає зменшити залежність від імпортного палива.
Допомагає отримати дохід. Будівництво сонячних, вітрових та гідроелектростанцій — це зайві кошти надходження до бюджету. Окрім того, створення додаткових робочих місць.
Уповільненюють зміни клімату. Оскільки альтернативні джерела енергії мають набагато нижчий вміст вуглецю, це допомагає уповільнити та повернути назад зміни клімату.
Єдиною альтернативою залишаються відновлювані джерела енергії, які мають незначний вплив на природне середовище та є невичерпними. І хоча деякі із запропонованих рішень усе ще страшні чи дорогі, нам нічого не залишається, як інвестувати в їх подальший розвиток. Також тому, що джерела викопного палива закінчуються, і в короткостроковій перспективі вони можуть просто вичерпатися.
Головною перевагою відновлюваних джерел енергії є їх нейтральний вплив на природне середовище. Це означає, що під час виробництва та обробки енергії шкідливих речовин виділяється дуже мало або зовсім не виділяється. Ця особливість альтернативних джерел енергії сприяє покращенню стану навколишнього природного середовища.
Обговорення