Свого часу на Хоростківському спиртозаводі було споруджено найбільшу в Україні та єдину в західній її частині станцію з виготовлення біоетанолу. Саме вона стала місцем, через яке відмивалися мільярди гривень, котрі йшли у кишеню «сім’ї» Януковича. Ціна питання – близько 2 мільярдів гривень.
В ідеалі Хоростківська біоетанолова станція мала переробляти спирт (96%) від кількох спиртозаводів і давати сировину нафтозаводам (біоетанол із вмістом спирту 99,8%), таким чином покращити енергетичну безпеку держави. Біоетанол – це перспектива і завтрашній день галузі, але тільки при державницькому підході. На жаль, у нас такого підходу не було (та й, правду кажучи, немає і сьогодні), хоча певні кроки у розвитку цього альтернативного палива в Україні були. Так для його стимулювання на державному рівні було прийнято рішення, не обкладати акцизом спирт, з якого виготовляється біоетанол.
На перших порах Хоростківська станція біоетанолу не «пішла». Перші партії добавок до бензину були виготовлені в 2011 році, однак через законодавчу неврегульованість і відсутність ринку збуту виробництво стримувалось. Біоетанолова станція працювала лише 20 днів, після чого робота на ній припинилася. У IV кварталі 2012 року проект з виробництва біоетанолу на Хоростківському МПД (місце провадження діяльності) було відновлено так, що об’єми виготовлення біоетанолу в кілька разів перевищували проектну потужність станції. Але, як виявилося, це була мильна бульбашка. Хоростків став містом, в якому «сім’я» Януковича (кажуть, «смотрящим» усієї спиртової галузі України був Юрій Єнакіївський) відмивала мільярди гривень.
Схема отримання надприбутків була розроблена доволі просто. На Хоростківську станцію з виробництва біоетанолу прибував спирт зі спиртозаводів Тернопільської, Львівської, Івано-Франківської, Полтавської, Харківські областей. За достовірними даними, які стали відомі «Номер один», у листопаді-грудні 2012 року на біоетанолову станцію зайшло 640 тис. дал. спирту, протягом усього 2013 року – 2877,7 тис. дал. і за січень-лютий 2014 рік – 237 тис. дал. Пересічному читачу ці суми, можливо, нічого не скажуть, однак варто лише зазначити, що технічно станція біоетанолу таку кількість спирту навіть не могла б переробити, адже її річна продуктивність становить 47400 т/рік (вихід спирту з 1 тонни меляси – 29,5 дал). Тобто за наведений період станція переробляла в кілька разів більше спирту, ніж могла це зробити згідно з паспортними даними. Парадокс, скажете Ви. І справді, дивна ситуація. Але правда в іншому. До Хоросткова приїздили лише документи на поставку спирту з того чи іншого спиртозаводу України, натомість реального спирту тут майже не було. Ось ми і підходимо до найголовнішого. За спирт потрібно платити акциз і його сума не мала (у 2012-14 рр. ставка акцизу знаходилась у межах від 458,7 до 490 грн. за дек). Натомість спирт, який надходив на переробку в біоетанол, мав нульову ставку акцизу. Отож спирт із заводів спокійнісінько йшов на горілчані заводи, ті, не сплачуючи акцизу, отримували надприбутки. Натомість папери на мільйони декалітрів спирту йшли до Хоросткова, на виході був фіктивний біоетанол, який знову ж таки тільки за документами надходив на нафтопереробні заводи (ті, що підконтрольні Сергію Курченку). А далі вже його долею ніхто не цікавився, адже мільярди гривень уже хтось поклав собі в кишеню. А те, що у державному бюджеті утворилася величезна дірка, то вже інша справа. А між тим, якби спирт, який за документами надходив до Хоросткова, був законно відпущений на горілчані заводи, то в бюджет би за цей період надійшов 1 млрд. 812 млн. 400 тис. грн. Так за рахунок нас із вами, простих підприємців, які робили авансові платежі в податкову, «латалися» бюджетні дірки, а податкова, під контролем якої йде кожен декалітр спирту, закривала очі на всі ці оборудки. Щоб не бути багатослівним, на Хоростківському заводі є податковий пост.
Журналісти «Номер один» звернулися до начальника Головного управління ДФС у Тернопільській області Ігоря Комендата з запитанням, чи йому відомо про фіктивні поставки спирту на Хоростківську біоетанолову станцію. І хоча Ігор Юлійович тоді не був керівником тернопільської податкової, але вже ж цифрами повинен володіти, адже в його відомстві є управління САТ (спирт-алкоголь-тютюн). Подаємо його відповідь дослівно: «Запитання цікаве, але скажу наступне. Хоростківське МПД належить державному підприємству «Укрспирт», яке перебуває на обліку у Броварській ОДПІ. Відповідно вся звітність надсилається туди. Тож Вам потрібно із запитом звертатися за інформацією саме туди».
Сподіваємось, наша інформація зацікавить контролюючі і правоохоронні органи, адже, як відомо, колишнього Міністра охорони здоров’я Раїсу Богатирьову шукають, закидаючи їй розтрати на 7 млн. грн., а в даному випадку маємо тіньові схеми майже у 2(!) млрд. Хоча, правду кажучи, дуже важко повірити, що винних осіб у цій багатомільярдній спиртовій оборудці вдасться посадити на лаву підсудних, адже в цих незаконних схемах замішані високопосадовці з податкової, МВС, СБУ тощо.
Обговорення