2015-ий проголошений на Тернопільщині роком самобутнього, всесвітньо відомого графіка Якова Гніздовського. Народився він у Пилипчому на Борщівщині. Навчався у Львові, Варшаві, Загребі. Після еміграції у США мав фантастичний успіх. Серед українських митців, які працювали за кордоном, Гніздовський здобув чи не найбільшу славу.
Насамперед Яків Гніздовський відомий як графік, експериментатор. Він повернув мистецтво дереворізу. Опріч того, був потужним маляром, скульптором, іконописцем, займався виготовленням гобеленів, а ще проявив себе як мистецтвознавець.
До дня його народження в нашому обласному центрі й в інших містах України провели чимало заходів. Зокрема, в обласному краєзнавчому музеї відбулася конференція та відкрили виставку робіт Якова Гніздовського. Ці заходи дали можливість ближче доторкнутися до багатої творчої спадщини майстра і непересічну нагоду пізнати «живого» Якова Гніздовського. А саме — поспілкуватися із племінником графіка — Яковом Івановичем Гніздовським, який нині мешкає у Чернівцях, де займається дизайном і реалізовує себе у живописі. Саме він відіграв значну роль у створенні музею Якова Гніздовського в Пилипчому.
— Ми не спілкувалися особисто — листувався з Яковом Яковичем. Писав дуже рідко — то була моя вина. Він був людиною іншого виховання і щойно отримував мого листа, одразу відповідав. Листи писав довгі. Запам’ятався його акуратний почерк і рівні рядки. У листах часом давав настанови. Коли написав йому, що провалив вступ у Московське вище художньо-промислове училище, відповів: «Який би вищий навчальний художній заклад не закінчив, довелося б багато років відвикати від того, чого навчили — якщо хочеш стати не ремісником, а художником». Ще він казав, що навчання, особливо в Радянському Союзі, нікчемне та нікудишнє і краще не вчитися. Але я не послухав дядька і ще раз вступав, але не пройшов за конкурсом. Тоді подивився на його малюнки і подумав, що художньої майстерності можна досягти й самостійно. І працював над собою. Пригадую, як в одному з листів дядько писав, що з-поміж інших найважча робота художника, але й кращої не знає. Він був абсолютним художником.
Співрозмовник пригадує, що в сім’ї змирилися з творчою натурою Якова Гніздовського, якого не цікавило нічого, крім малювання, й не змушували до роботи в полі, до якої не надавався. Сказали: хай вчиться.
— Тільки раз він проявив інтерес до господарства — взяв важкезний фотоапарат зі штативом і примусив свою племінницю Марту (вона була дуже худа й мала величезні очі) тримати на руках півня та курку. На те, щоби зробити фото, пішов день.
Яків Якович Гніздовський завжди вирізнявся з-поміж інших. Якову Івановичу колись до рук потрапила фотографія випуску Чортківської гімназії.
Анна ЗОЛОТНЮК.
На фото: Яків Іванович ГНІЗДОВСЬКИЙ та роботи графіка
Обговорення