Як стверджує в одному із своїх творів сучасна українська письменниця Марія Химич, «в дрібних маленьких містечках добре живеться лише дітям і старим». Головним «ворогом» для щасливого сімейного життя в невеликому містечку традиційно вважається «сірість буднів». Чи це насправді так?
Як свідчить офіційна статистика, в Україні з числа міських поселень найчисленніша група − це малі міста (до 50 тис. чол.). Із загальної кількості міст (1356) на цю групу припадає 1247, тобто 92 %, проте в них проживає всього 31,3 % міського населення України. Отже, кожен третій із десятьох громадян України − житель малого містечка. Що можна порекомендувати цій доволі вагомій категорії громадян для побудови сталого і щасливого сімейного життя в умовах проживання у малому місті?
Переваги. Всупереч домінуючим у побутовій свідомості думкам про «нашарування повільного подій і нудьги», проживання в малому місті має ряд суттєвих переваг. Зокрема, ви не витрачаєте багато часу на дорогу до місця роботи чи інших життєво важливих зон громадським або власним транспортом. На вас не чинить щоденний тиск швидкозмінний ритм життя великого міста, немає потреби бути постійно в русі, кудись спішити, щось наздоганяти. У вас широке коло друзів, знайомих, переважно ще з дитинства. За цих обставин вам не загрожує «одинокість у натовпі». Як правило, всі всіх добре або навіть дуже добре знають. Це зовсім не те, що прожити все життя в багатоповерхівці великого міста і не знати прізвища своїх сусідів по сходовій клітці. За потреби ви можете розраховувати на швидку допомогу від рідних, близьких і друзів, що проживають по сусідству. Ви живете дуже близько до природи, іноді природа буквально оточує вас з усіх боків. Наведені вище та інші переваги проживання в малому місті економлять вам багато часу та інших ресурсів, які ви в змозі інвестувати в побудову своїх сімейних стосунків.
Сталість. Говорячи далі про сімейні стосунки, я пропоную додати термін «сталі», який підкреслює стабільність відносин у сім’ї в усіх позитивних аспектах цих понять. Започатковане для розбудови відносин людини і природи, словосполучення «сталий розвиток» поступово поширюється сьогодні й на інші аспекти життя людини. Сталі сімейні стосунки – це такі стосунки, які постійно розвиваються в позитивному напрямі при збереженні їх екологічності не лише в рамках окремо взятої сім’ї, але й для широкого кола соціального оточення.
Для того, щоб подолати «сірість буднів» і забезпечити сталий розвиток ваших сімейних стосунків в умовах проживання в малому місті, дотримуйтеся хоча б таких простих порад.
- Плануйте. Варто спільно планувати життя своєї сім’ї на тривалий час і короткотривалі − тиждень, місяць − терміни. Це дозволить вам не лише взяти під контроль своє життя, але й впорядкувати виконання багатьох рутинних сімейних справ, об які так часто розбивається «сімейний корабель» в перші місяці та роки спільного проживання.
Планувати доцільно всі аспекти сімейного життя, особливо такі важливі, як відпочинок, ваш культурний і духовний розвиток, заходи для збереження й зміцнення здоров’я тощо. Буде дуже добре, якщо ви після спільного обговорення письмово зафіксуєте свої плани, наприклад, у «журналі подій» вашої сім’ї.
- Ритуалізуйте. Багато одноманітних справ перетворіть у певні сімейні ритуали (щоденні, щорічні тощо), виконання яких додаватиме яскравості й усвідомленості в ваше сімейне життя. Згадайте, як можна красиво пити звичайний чай, якщо перетворити цей процес у церемонію, виконуючи ритуал, започаткований в давній Японії. Хто сказав, що ранковий процес збирання на роботу чи дітей у школу не можна перетворити на красивий ритуал? Додайте фантазії, включіть всіх членів сім’ї в своєрідну щоденну гру і підтримуйте її весь час. Продовжуйте, підтримуйте й започатковуйте нові сімейні свята та традиції.
- Контактуйте. З наукової точки зору давно незаперечним є факт, що для нормального функціонування людині потрібні широкі соціальні контакти. Тому намагайтеся в рамках розумного підтримувати широкі родинні та інші соціальні зв’язки. Беріть активну участь у житті громади вашого міста, самі створюйте групи за інтересами з числа друзів та знайомих. Це дозволить вам не лише забезпечити цікаве та змістовне спілкування, але й соціальну підтримку й обмін досвідом щодо побудови сталих сімейних стосунків.
- Подорожуйте. Якщо у вас є власний автотранспорт, поїздки на природу, в інші куточки нашої країни чи за кордон не складатимуть непереборних проблем. Але ближні та доволі далекі поїздки можна реалізувати й за допомогою звичайного велосипеда або громадського транспорту. В Німеччині я був свідком, як у неділю сім’я з трьома дітьми, найменшому з яких було на той час до трьох років, вирушала в пішохідний похід. Всі, в тому числі й наймолодший – з рюкзаками. Сімейний туризм сьогодні має доволі розвинену інфраструктуру та ресурсне забезпечення й в Україні. Головне – було би бажання. Включіть регулярні подорожі, поїздки в інші міста та виїзди на природу в план життя вашої сім’ї. Почепіть на видному місці карту (світу, Європи, України, області), на якій відмічайте місця, в яких ви вже побували з сім’єю.
- Розвивайтеся. За умов доступного Інтернету світ починається з порогу вашого будинку чи квартири. Відвідати різноманітні виставки, музеї, історичні та природні пам’ятки різних країн та народів можна й сидячи вдома. Концерти і вистави, «оскароносні» фільми, рідкісні видання та шедеври світової літератури – все доступно тепер вам за умов, що ви виділите для цього час і залучите до цікавого та корисного пізнавального процесу всіх членів сім’ї. Існує багато рекомендаційних списків і проектів, які допоможуть вам знайти й пізнати цікаве та корисне в неймовірно великому потоці різноманітної культурної інформації, які пропонує Світова Павутина.
- Фіксуйте. Створіть і постійно поповнюйте «альбом пам’ятних подій» з життя вашої сім’ї. Сьогодні для цього є безліч доступних технічних і ресурсних можливостей – від фото- та відеокамер у практично кожному мобільному телефоні до персональних сторінок у соціальних спільнотах (Facebook, Instagram, Twitter тощо). Створюйте подібні «альбоми» для себе та своїх дітей, діліться подіями свого сімейного життя з рідними, друзями та знайомими.
Володимир Уруський, Глянцевий журнал City Life
Обговорення