• Останні
  • У тренді

Україна має визнати війну – війною і перевести економіку на воєнні рейки

20.07.2023
громадський транспорт

Пільги на проїзд у Тернополі буде збережено, хоча ціни на електрику та пальне штовхають громадський транспорт в Україні до катастрофи

04.06.2026
чемпіонат з самбо

Як минув чемпіонат України з пляжного самбо в Тернополі

04.06.2026
СБС

СБС переносять війну туди, звідки вона прийшла

04.06.2026
меморіальна акція

У центрі Тернополя вшанували наймолодших жертв російської агресії

04.06.2026
Делегація Тернопільської облради

Тернопільщина розширює міжнародні зв’язки: делегація облради взяла участь у Конгресі Тримор’я в Любліні

04.06.2026
Найкраща спортивна громада Тернопільщини

На Тернопільщині обрали найкращі громади області

04.06.2026
наслідки підпалу

На Кременеччині підпалювачі знищили унікальне реліктове болото біля Білокриниці

04.06.2026
нехтування правилами

У Тернополі на стоянці розбився мотоцикліст

04.06.2026
засідання Ради безбар’єрності

На Тернопільщині масштабують нові стандарти безбар’єрності

04.06.2026
6a1fdc7c40d3d.webp

Секрети правильного сортування одягу перед пранням: гайд для збереження речей

04.06.2026
Микола Проців

Науковий керівник Бережанського музею Микола Проців отримав медаль «Гордість Бережанщини»

04.06.2026
вшанували пам'ять

У Тернополі вшанували пам’ять Героя Небесної Сотні Назарія Войтовича

04.06.2026
Четвер, 4 Червня, 2026
Газета Місто! Там, де ти живеш!
Співпраця
  • Новини
  • Тернопіль
  • Твоє місто
    • Бережани
    • Борщів
    • Бучач
    • Заліщики
    • Збараж
    • Зборів
    • Копичинці
    • Кременець
    • Ланівці
    • Монастириська
    • Підгайці
    • Почаїв
    • Скалат
    • Теребовля
    • Хоростків
    • Чортків
    • Шумськ
  • Україна / Світ
  • Теми
    • Події
    • Суспільство
    • Політика
    • Кримінал
    • Економіка
    • Освіта
    • Спорт
    • Культура
    • Особистості
    • Релігія / Духовність
    • Смачного!
    • Життя
    • Здоров’я / Краса
    • Господарка
    • Стосунки / Сім`я
    • Історія / Туризм
    • Авто
    • Цікаве
  • Статті
  • Блоги
  • Війна з рф
Немає результату
Переглянути всі результати
Газета Місто! Там, де ти живеш!
Немає результату
Переглянути всі результати

Україна має визнати війну – війною і перевести економіку на воєнні рейки

Опубліковано Назар Торпеда
20.07.2023

Чи не кожного дня ЗМІ та соціальні мережі продовжують наводити факти витрат з державного та місцевих бюджетів на все, що завгодно, окрім ти речей, які мали б наближати нас до перемоги. І чим далі, тим зухвалішими стають приклади неадекватного використання грошей платників податків. Від барабанів та овочерізок за сотні тисяч гривень депутати різних рівнів та мери міст почали змагатися за лідерство у найбезглуздішому під час війни марафоні марнотратства. Після флагштоків за кілька мільйонів і ремонту стадіонів за декілька десятків мільйонів гривень пальма першості поступово перейшла до Верховної Ради із виділенням більш ніж півмільярда гривень на ремонт пам’ятника Голодомору, а потім до київського міського голови із тендером на фінансування реконструкції перехрестя за майже 1,5(!) мільярди гривень!

Я вже писав про витоки цього аукціону нечуваного марнотратства і зараз варто зосередитись на тому, що потрібно зробити насамперед для уникнення подібних проектів та тендерів. Оскільки навіть найраціональніші та найрозумніші пропозиції, що надають експерти різних галузей, не можуть бути реалізовані поза чинним правовим полем. А якщо дещо й вдається зробити, то воно не виходить за межі волонтерства та аматорства, тобто має несистемний характер та постійний брак ресурсів. І так воно й буде далі, принаймні допоки Україна не визнає війну – війною і не почне переводити економіку на воєнні рейки.

ПЕРЕГЛЯНЬТЕ ТАКОЖ

СБС

СБС переносять війну туди, звідки вона прийшла

04.06.2026
водоканал

Держава поставила міські водоканали на коліна

03.06.2026

Основою для цього мають стати два акти:

  1. Закон України про особливий правовий режим «стан війни»
  2. Закон України про функціонування економіки під час дії особливого правового режиму «стан війни»

Лише після їх розробки, ухвалення парламентом та набуття чинності після підписання президентом та оприлюднення у ЗМІ ситуація може поступово змінюватися. Так, самі по собі закони не мають жодних магічних властивостей, тому не варто очікувати на стрімкі та кардинальні зміни одразу після їх появи. Проте без цих законів українська економіка й надалі працюватиме так, як і до війни, але більш кволо та з безліччю обмежень через невідповідність нормативно-правової бази реаліям життя та безлічі інших факторів, які з’явились внаслідок ведення бойових дій.

Першим законом повинна бути створена воєнна ієрархія виконавчої влади із чітким зазначенням функцій та повноважень і термінів її роботи, а також обмежень у правах всіх її працівників та визначенням персональної відповідальності за вчинки та рішення не пов’язані із нормами ККУ чи Кодексу адмінпорушень. Саме так:  більше прав та можливостей – більша відповідальність. Кожна інституція має отримати свій бюджет, в межах якого керівник інституції може робити будь-які асигнування без узгоджень та консультацій. Свобода дій обмежується лише напрямками бюджетування та відповідальністю за результат та строки, в який його досягнуто.

Другим законом повинні бути створені:

  • система пріоритетів державного фінансування галузей економіки під час війни;
  • система пріоритетів державних закупівель та обмежень щодо використання бюджетних коштів на цілі, які жодним чином не пов’язані із наближенням перемоги (розумію, що звучить досить пафосно, але це зовсім нескладно зробити, заблокувавши казначейські проплати за низкою статей бюджетної класифікації);
  • фіскальна система воєнного часу з наголосом на ліквідацію всіх без винятку процедур, що ускладнюють роботу бізнесу та потребують непродуктивних витрат робочого часу та коштів на організацію та адміністрування бухгалтерської звітності;
  • митна система воєнного часу з наголосом на безперешкодне потрапляння на територію України зброї, предметів подвійного призначення та інших товарів, які необхідні для виробництва зброї чи забезпечення потреб армії насамперед;
  • система соціального захисту воєнного часу з наголосом на формування єдиного порядку виплат для нужденних, яка б спиралась на досвід страхування життя, здоров’я та майна (це найпростіше та найшвидше і є досвід Великої Британії часів Другої Світової, який можна використати).

Так, все вищевикладене не панацея і завтра не запрацює. Але якщо подібних законодавчих актів і системи організації влади та економіки не буде завтра, то після завтра навіть найбільша та найпотужніша допомога партнерів може вже не знадобиться… Бо неможливо допомогти тому, хто сам собі ради дати не здатен!

Юрій Гаврилечко

Читайте нас в Google News
Джерело: Вежа
Теги: блогвійнаекономікаЮрій Гаврилечко
Share14ShareSend

Пов'язані публікації

Воїни 44 окремої артилерійської бригади нищать ворога

Дрони не замінять артилерію. Артилерія – це ключовий фактор, який змінює хід бою, – речник тернопільської артбригади

02.06.2026
Роман Полікровський

До Збаража прибула чергова фура гуманітарної допомоги з Бельгії

02.06.2026
Завантажити ще
Ух радіо Ух радіо Ух радіо
Беверлі Хіллз Deluxe Беверлі Хіллз Deluxe Беверлі Хіллз Deluxe
Ua News media group Ua News media group Ua News media group

Пошук

Немає результату
Переглянути всі результати
Вуличне радіо Вуличне радіо Вуличне радіо

RSS Ровесник – молодіжні новини

  • “Маленький дзвінок, голос, що не звучить”: у Тернополі вшанували пам’ять загиблих через агресію РФ дітей 04.06.2026
  • У Тернополі проведуть масштабний спортивно-родинний захід «Активні парки з МХП» 04.06.2026
  • 323 випускники тернопільських шкіл отримають спеціальні відзнаки за успіхи у навчанні 03.06.2026
  • «Тернопільводоканал» опинився на межі колапсу через борги та застарілі тарифи 03.06.2026
  • “Коли працюєш на пожежі й відчуваєш, як кров тече у жилах — значить, це твоє”: історія військового пожежника з тернопільської бригади 03.06.2026
Погода
Тернопіль

вологість:

тиск:

вітер:

Погода на 10 днів від sinoptik.ua




  • Контакти
  • Співпраця
  • Редакційна політика
Газета Місто. Тернопільські новини

ГО Медіа-центр Тернопіль

Газета МІсто. Тернопільські новини. Незалежні, оперативні і об'єктивні новини Тернополя і Тернопільської області. Політика, аналітика, економіка, спорт. Інформаційні матеріали сайту gazeta-misto.te.ua є інтелектуальною власністю інтернет-ресурсу Газета Місто. Користуючись Сайтом, відвідувач підтверджує, що досяг 21-річного віку. У разі, якщо Ви не досягли 21-річного віку — не розпочинайте або припиніть користування Сайтом. Адміністрація Сайту не несе відповідальності за законність використання Сайту та його сервісів Користувачем, який не досяг 21-річного віку. Використання матеріалів сайту лише за умови відкритого посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на Газету Місто не нижче третього абзацу.

Немає результату
Переглянути всі результати
  • Новини
  • Тернопіль
  • Твоє місто
    • Бережани
    • Борщів
    • Бучач
    • Заліщики
    • Збараж
    • Зборів
    • Копичинці
    • Кременець
    • Ланівці
    • Монастириська
    • Підгайці
    • Почаїв
    • Скалат
    • Теребовля
    • Хоростків
    • Чортків
    • Шумськ
  • Україна / Світ
  • Теми
    • Події
    • Суспільство
    • Політика
    • Кримінал
    • Економіка
    • Освіта
    • Спорт
    • Культура
    • Особистості
    • Релігія / Духовність
    • Смачного!
    • Життя
    • Здоров’я / Краса
    • Господарка
    • Стосунки / Сім`я
    • Історія / Туризм
    • Авто
    • Цікаве
  • Статті
  • Блоги
  • Війна з рф

Газета МІсто. Тернопільські новини. Незалежні, оперативні і об'єктивні новини Тернополя і Тернопільської області. Політика, аналітика, економіка, спорт. Інформаційні матеріали сайту gazeta-misto.te.ua є інтелектуальною власністю інтернет-ресурсу Газета Місто. Користуючись Сайтом, відвідувач підтверджує, що досяг 21-річного віку. У разі, якщо Ви не досягли 21-річного віку — не розпочинайте або припиніть користування Сайтом. Адміністрація Сайту не несе відповідальності за законність використання Сайту та його сервісів Користувачем, який не досяг 21-річного віку. Використання матеріалів сайту лише за умови відкритого посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на Газету Місто не нижче третього абзацу.