Троє молодих юристів Тернополя: Єгор Євдокімов, Ігор Максимів та Аліна Музика об’єднались і створили громадську організацію «Всеукраїнське об’єднання «Рідна земля». Мета — надавати юридичну допомогу в усіх галузях права, окрім кримінального, а також просвіщати людей в екологічному напрямі. Що важливо — безплатно. За місяць, відколи діє об’єднання, сюди звернулися понад 70 осіб. Це передусім учасники АТО та їхні сім’ї, валютні позичальники банків, соціально незахищені верстви тощо.
— Консультуємо з правових питань, допомагаємо написати позовні заяви тощо, — розповідає Ігор Максимів. — На жаль, правовий нігілізм відчувається: люди не знають ні своїх прав, ні обов’язків, часто підписують договори, не читаючи. У законодавстві є прогалини, чим користуються чиновники, банківські працівники. З такими вчимо спілкуватися у письмовій формі, а не в усній. Учасники АТО мають низку пільг, проте отримати їх проблематично, особливо це стосується банківської сфери. Часто їм продовжують нараховувати пеню і штрафи за кредити, хоча цього не повинно бути, підприємці звільняють з роботи. До речі, першою справою у нас було саме звільнення з роботи мобілізованого на схід бійця. Довелося звертатися до прокуратури і його поновили. Закриваються банки і постає багато запитань з цього приводу: куди вносити кошти за кредит, як забрати депозит тощо.
Засновники «Рідної землі» — випускники юридичного факультету Тернопільського національного економічного університету. Вони мають основне місце роботи, але із задоволенням займаються правовою допомогою — для них це передусім добра практика. Мають приміщення, де приймають людей, створили сайт, відкрили гарячу лінію і готові організовувати філії в інших містах, оскільки правова безграмотність населення — це проблема не лише Тернополя. Окрім того, молоді люди час від часу прибирають місцеві парки, намагаються прищепити жителям міста основи екологічної культури, домоглися від міської влади встановлення урн для сміття у парку Загребелля.
— У нинішньому законодавстві, яке часто змінюється, фахівцям непросто зорієнтуватися, не те що пересічним громадянам, — вважає заступник голови облдержадміністрації Леонід Бицюра. — Багато питань виникає щодо встановлення статусу учасника антитерористичної операції, особливо тих, які воювали з самого початку у складі добровольчих батальйонів. Ось приклад: чоловік поранений у хребет, ледве пересувається, а йому встановлюють 10 відсотків втрати працездатності, через що навіть інвалідність не можна оформити. Влада ставить собі за мету донести до людей максимум інформації щодо їхніх прав, тому допомога у цьому плані грамотних громадських активістів, якими є члени «Рідної землі», дуже важлива.
Голос України
Обговорення