У селі Медин Скориківської громади Тернопільської області місцеві жителі повідомляють про зникнення води в колодязях, пов’язуючи це з бурінням свердловини на сусідній ділянці. Через проблему селяни звернулися до поліції, тоді як чоловік, який проводить роботи, запевняє, що має всі необхідні документи.
Про це повідомило «Суспільне Тернопіль».
За словами жительки села Тетяни Ратушної, власник сусідньої ділянки понад рік копає свердловину та викачує воду в місцевий став, що призводить до зниження рівня води в колодязях односельців.
«Минулого року вода пропала, і ми за власні кошти поглиблювали колодязі. Цього року ситуація повторилася. Документів, які б підтверджували законність робіт чи право власності на ділянку, ніхто не бачив», — розповіла вона.
Інша мешканка, Лариса Худа, зазначила, що рівень води в їхньому колодязі різко впав із 4,5 метра до 1 метра після відновлення робіт на ділянці. Її чоловік Петро Худий підтвердив ці виміри. Крім того, Тетяна Ратушняк повідомила про тріщини в мурі будинку, які, за її словами, з’явилися через сусідські роботи. Жителі неодноразово зверталися до поліції, прокуратури, Державної екологічної інспекції та інших служб, але проблему досі не вирішено.
Поліцейський офіцер громади Роман Гудименко повідомив, що після звернень громадян розпочато перевірку, яка триватиме місяць. На власника ділянки раніше склали протокол за порушення правил благоустрою (ст. 152 КУпАП), і він був притягнутий до адміністративної відповідальності. За словами власника, він бурить свердловину глибиною 10 метрів для власних потреб.
Голова Скориківської громади Ілько Стахурський розповів, що в листопаді 2024 року роботи на ділянці тимчасово припинили після переговорів із жителями, але вони відновилися. 8 червня селяни знову відвідали ділянку разом із поліцією та головою громади. Довірена особа власника, Григорій Лопан, запевнив, що роботи законні, а свердловина глибиною 10,5 метра викачує лише півтори тонни води на день, що, на його думку, не впливає на сусідські колодязі. Він також подав заяву до прокуратури, звинувативши селян у порушенні недоторканності житла (ст. 162 КК України) через їхній візит на ділянку.
Доктор географічних наук Мирослав Сивий пояснив, що вода на глибині 10 метрів може бути «верховодкою», яка з’являється після опадів або через підтік із сусіднього ставка, і є непридатною для пиття. За його словами, буріння колодязів до 20 метрів на приватних ділянках дозволено без ліцензії відповідно до Кодексу України про надра, але глибші свердловини потребують спеціальних дозволів.
Регіональний офіс водних ресурсів у Тернопільській області та Державна служба геології та надр України відмовилися коментувати ситуацію. Поліція продовжує перевірку, а громада сподівається на вирішення конфлікту та відновлення водопостачання в колодязях.