Вирощування помідорів на заході України? А чому б ні? У фермерському господарстві «ГАДЗ Агро» з Тернопільщини, яке займається садівництвом, і вперше цього року заклали плантацію помідорів. Запрошуємо на екскурсію господарством Гадза, яку провів директор по садівництву та овочівництву Тарас Мельник.
– Наш партнер, Ігор — фермер з Херсонщини. Він 20 років займався овочівництвом на Херсонщині. Мав там велике господарство, майже все втратив. Наразі ми з ним розвиваємо овочівництво у господарстві. Ми надаємо їм нашу базу — трактори, поле, а вони вчать нас технології.
– Тобто, якби не ваші партнери-херсонці, то овочівництва не було б?
– Ідея зайнятись овочівництвом виникла раніше. Минулого року у нас було висаджено 30 га моркви, яку переробили на пюре для соків і смузі. Перед цим ми закладали 60 га під кабачок і гарбуз також для пюре. Тобто все звелось до того, що у нас є завод, який переробляє великий об’єм, як фруктів, так і овочів, і його потрібно завантажувати, щоб він був рентабельний.З партнерами ми проходимо технологічний цикл, бо всі ми віримо у Перемогу і колись вони вернуться додому щасливо, а от ми продовжимо цим займатися.
– Є взагалі проблема виростити помідор на Заході? Оскільки, переробник Андрій Бігленко з Херсонщини розповідав, що в Україні, крім Півдня нереально виростити такі обʼєми і отримати особливий смак томатів.
– Ну, я думаю, буде трішки важко, оскільки в нас нема суми ефективних температур таких, як на Півдні України. Але ціна буде досить привабливою. Дуже багато заводів є на Заході Україні, які займаються консервацією чи виготовленням томатної пасти. Оскільки, на жаль, з Херсонщини та Запоріжжя помідори тимчасово не постачаються, то це поки перспективна ніша.
– Якщо не секрет, які сорти висаджуєте?
– Ми вирощуємо 3 гібридні сорти томатів. В їх підборі дуже велику роль відвели саме сумі ефективних температур і кількості днів до виходу з розсади. Тобто масштаби господарства дуже великі й нам велику кількість людей прийдеться залучити до збору. Тож, якщо ми говоримо про помідори, ми намагаємось змістити період збирання від 10 серпня і закінчити 10 вересня. Бо далі люди нам будуть потрібні для збору яблук. Ми плануємо, що на зборі як овочів, так і фруктів, буде працювати 1800 людей.
Збір врожаю з перших сортів ми плануємо в районі 20 липня. Це будуть яблука сорту Ерлі Женева, потім піде Паперівка, далі Селеста і тільки тоді вже вийдемо на осінні та осінньо-зимові сорти, як Гала, Голден Делішес, Фуджі, Ред Делішес, Ренет Симиренка тощо.
– Крім цього, які ще овочі плануєте вирощувати?
– Нам для пюре і соків потрібна морква. В минулому сезоні цей овоч був дуже рентабельним. Коли у довоєнний час морква продавалась там по 5-6 грн/кг, то минулого року — 14-20 грн/кг. Тобто, хто почав займатись овочами минулого року, заробив колосальні гроші. Тому, що був дуже великий дефіцит, як цибулі, так і капусти чи томатів.
– А ось щодо вибору культур для того ж овочівництва чим керуєтесь?
– Коли ми заходимо в щось, то впевнені на 100%, що будемо успішними в цьому. Якщо ми б були не впевнені, тоді не заходили б. І якщо ми уже посіяли томати, то залучаємо максимальні зусилля для того, щоб цей проєкт був успішним і рентабельним. Ну і до того ж зважаємо на потреби переробних потужностей. Тому кожного року вирощуємо 200 000 саджанців смородини і зараз це суто для себе, бо потрібне пюре. Маємо також 10 га буряку. Плануємо ще 100 га вишні посадити й зараз закупили багато теплиць, де в майбутньому, я думаю, буде суниця.
Обговорення