24 лютого 2025 року на території Мшанецького лісництва Тернопільської області було зафіксовано випадок африканської чуми свиней (АЧС) серед диких кабанів. Випадок виявлено у мисливських угіддях урочища “Чорний Ліс” Залозецької територіальної громади. Фахівці Держпродспоживслужби та місцевих ветеринарних установ здійснили епізоотичне обстеження території, у ході якого знайдено три трупи диких свиней різного віку та вагової категорії.
Від двох загиблих тварин відібрали проби, які направили до Івано-Франківської регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби. 25 лютого отримано офіційний звіт, згідно з яким у зразках виявлено вірус африканської чуми свиней (звіт № 000380 п.м./25).
АЧС – це високоінфекційне вірусне захворювання, яке вражає свиней та несе значні економічні втрати у разі поширення. Вірус характеризується високою смертністю серед поголів’я та не має ефективного лікування чи вакцини.
Щоб запобігти подальшому поширенню хвороби, 25 лютого 2025 року Державна надзвичайна протиепізоотична комісія при Тернопільській районній державній адміністрації затвердила план заходів. Основні пункти передбачають:
Встановлення епізоотичного вогнища – урочище “Чорний Ліс” визначене неблагополучною зоною.
Формування зони захисту (3 км від вогнища), до якої увійшли такі населені пункти:
- Чорний Ліс (Залозецька ТГ, Тернопільський район);
- Нем’яч;
- Горбанівка;
- Попівці;
- Дудин (Золочівський район, Львівська область).
Визначення зони спостереження (10 км від осередку захворювання). До неї увійшли населені пункти Тернопільського, Кременецького та Золочівського районів.
В області розпочато комплекс заходів для ліквідації спалаху відповідно до Інструкції з профілактики та боротьби з африканською чумою свиней, затвердженої Міністерством аграрної політики та продовольства України. Встановлено контрольні пости, проводиться депопуляція дикого кабана, облік свинопоголів’я у приватних господарствах та інформування населення щодо ризиків.
Африканська чума свиней не є небезпечною для людини, проте її поширення може завдати серйозних економічних збитків. Місцевих мешканців просять повідомляти про будь-які випадки загибелі тварин у відповідні служби.
Читайте також: На Тернопільщині зростає кількість хворих на грип та ГРВІ.
Обговорення