На межі Рівненької та Тернопільської областей, недалеко від Свято-Успенської Почаївської Лаври, в селі Онишківці знаходиться цілюще джерело Святої Анни. Вода тут і влітку, і взимку завжди однакової температури +4 градуси. Жінки зобов’язані заходити в купальню в довгій сорочці, чоловіки у плавках. Якщо людина не хоче пірнати у всіх на виду в загальному басейні, він може зробити це в окремій кабінці. Їх там дві — чоловіча і жіноча.
У воду заходять з молитвою «Отче наш» і занурюються три рази. Цілющі властивості джерельної води з Онишковців відомі ще з 16 століття. В 1853 році на добровільні пожертвування була побудована каплиця на місці старовинної. У 1887 році на пожертвування 100 карбованців був зроблений кам’яний підмурівок під каплицею, а з боку крейдяного підвищення змурована кам’яна стіна. У цій каплиці була головна святиня Онишковецького приходу.
Під час 1 світової війни жителі села Онишковців були біженцями. Біля села проходила лінія фронту, ще збереглись залишки австрійських окопів. Каплиця, як і Свято-Троїцький храм, австрійськими вандалами була повністю розібрана на фронтові укріплення. З цього часу безслідно зникли невідомо куди і головні святині – ікона Богоматері.
У 1930-х роках на кошти селян і богомольців була збудована нова каплиця, на місці розібраної австрійцями. Фундамент був зроблений у вигляді склепінь з двома коридорами під каплицею, по котрих бігла благодатна вода із джерел.
У 1959 році на початку літа ця каплиця була закрита радянською владою. Але з часом джерельна вода утворила потужний струмок, котрий оживляв ставки Берегівського рибогосподарства.
У 1991 році мешканці села Онишківці розчистили засипані джерела, які були майже знищені при радянській владі. Люди розчистили джерело, а з плити, якими воно було присипане, використали для облаштування невеличкого басейну або купальні, де збиралася цілюща вода. Під час проведення хімічного аналізу води, в ній виявили високу концентрацію срібла і кременю. Вода має незмінну температуру +4 градусів за Цельсієм, не замерзає навіть у найлютіші морози.
Вже пізніше біля джерела збудували кам’яну церкву тв колодязь.
В 2000-у році тут відкрився жіночий скит Свято-Миколаївського жіночого монастиря, що в селі Городок Рівненського району.
Вода із джерела – лікувальна. Вона бактерицидна, зокрема, згубна для віруса грипу, дуже швидко зупиняє зовнішню кровотечу, за 2-3 хвилини тамує зубний біль, дуже ефективна при ангіні і нежиттю, парадонтозі, за кілька днів усуває кількарічну печію, нормалізує роботу тонкого й товстого кишечника, ефективна при хронічних захворюваннях шлунка і дванадцятипалої кишки. Кременева вода може знижувати рівень цукру у крові, виводити пісок з жовчого міхура та нирок, впливати на нормалізацію функції печінки та нирок, поліпшувати обмін речовин, значно поліпшувати загальне почуття.
Обговорення