Як правило, серйозними новинками і особливими досягненнями можуть похвалитися столиці країн. Однак Одеса є винятком з правил.
Ці можливості вона отримала завдяки порту – сюди з’їжджалася вся контрабанда, тут проживали передові вчені, медики і винахідники. Тому Південна Пальміра завжди була прогресивним містом як у царській Росії, так і в радянський час. У вільній Україні ця традиція триває, адже це місто зараз самий головний туристичний центр країни, передає Ukr.Media.
Що вперше з’явилося саме в Одесі.
Перший у світі кіноапарат і кінопоказ
Мало хто знає, але перший у світі кіноапарат винайшли в Одесі. Брати Люм’єри спізнилися! Першу кінострічку зняли в Одесі на два роки раніше, ніж легендарні французи показали світу свій винахід. Одеський механік Йосип Тимченко та інженер Михайло Фрейденберг спорудили кіноапарат ще в 1893-м. Тоді ж в Одесі побачили і перші зняті ними фільми на великому екрані — “Списометальника” і “Скаче вершник”.
Перший в Російській імперії автомобіль
Саме одесити першими у всій Російській імперії побачили диво техніки — “самобеглую коляску”, яку пізніше охрестили автомобілем. У вересні 1891-го машину з Франції в Південну Пальміру привіз редактор газети “Одеський листок” Василь Навроцький.
Кажуть, що і перший штраф за перевищення швидкості стався в Одесі – автомобіль порушив громадський порядок, проїжджаючи вулицями міста зі швидкістю до 25 км/ч.
Відкриття в медицині
Микола Гамалія, який заснував в Одесі другу в світі бактеріологічну станцію для боротьби з інфекційними захворюваннями
Між іншим, нобелівський лауреат Ілля Мечников, працюючи в нашому Новоросійському університеті, відкрив явище імунітету. Він же разом з лікарем Миколою Гамалією заснував в Одесі першу в Росії і другу в світі бактеріологічну станцію для боротьби з інфекційними захворюваннями. Працівники станції вперше провели імунізацію людей проти сказу — раніше ця недуга вважався невиліковним; вперше здійснили масову дератизацію, запобігши епідемію чуми; вперше обґрунтували важливість боротьби з вошами як переносниками тифу.
Інший знаменитий лікар і вчений, що працював і жив в Одесі, Володимир Петрович Філатов вперше відкрив метод і зробив операцію з пересадки рогівки ока.
В Одесі підозрюваний у подвійному вбивстві знайдений повішеним у СІЗО
Перший у світі пам’ятник Дарт-Вейдеру
Перший на планеті Земля пам’ятник Владиці Ситху, Верховному головнокомандувачу Імперської армії Дарту Вейдеру з’явився в Одесі в октебряе 2015 року. Знаходиться незвичайна пам’ятка на території заводу “Пресмаш” за Стовпової вулиці, 28.
Діяча темної сторони сили створив відомий одеський художник Олександр Мілов. Причому раніше ця скульптора була пам’ятником Володимиру Леніну, який підлягав демонтажу згідно з декоммунизацей.
До речі, статуя “роздає” бездротовий інтернет.
Перший в країні музей контрабанди
Всі ми знаємо, що уся контрабанда робиться на Малій Арнаутській. Тому не дивно, що музей присвячений контрабанді з’явився саме в Одесі. Пам’ятка зберігається в підвалі старовинного будинку на вулиці Катерининській, 6. Експозиція музею постійно обростає новими зразками. Тільки тут можна побачити порцелянові сервізи з героїном всередині, кокаїнові схованки в різних предметах, нашпиговану сигаретними пачками автомобільну двері, макет підземного ходу, прокопанного під державним кордоном під Ужгородом.
Але найголовніша особливість місця в його унікальності. Такого музею немає в жодному місті України.
Перший у світі музей вогню
Незвичайний і єдиний у світі музей відкрив одеський колекціонер Євген Борисков. За все своє життя він зібрав більше двох з половиною тисяч запальничок, серед яких давні прилади, датовані XVI століттям, фронтові запальнички з гільз, у вигляді тварин і різних предметів. Саме вони і є експонатами музею. Тут є навіть знаменитий 12-й стілець з Дерибасівській, виконаний у вигляді запальнички. Колекція одесита внесена в Книгу рекордів України і вважається однією з найбільших у світі.
Відвідати музей можна за адресою Військовий узвіз, 6. Але спробувати в дії експонати унікального музею, звичайно ж, не можна.
Найдовший балкон
Найдовший цілісний балкон в Європі теж знаходиться в Одесі. Будинок з цим балконом розташовується на вулиці Катерининській, 25, кут Грецької.
До речі, перший фітобалкон в Україні теж з’явився в Одесі на Пушкінській вулиці.
На фасадній частині незвичайного балкона знаходиться живий килим з рослин з автоматичним поливом. На рослини також направлені спеціальні лампи.
Гумор в Одесі був першим
Звичайно ми трохи перебільшуємо. Однак, таке явище як Гуморина – це виключно одеська річ, яка прославила наше місто на весь світ.
Обговорення