На хірургічному відділенні Тернопільського районного територіального медичного об’єднання в процесі лікування застосовують новаторську методику. Про це розповіли ортопеди-травматологи ТРТМО Віктор Розум і Тарас Вересюк.
Одним із таких новаторських методів є метод артроскопії, який застосовується при травмах суглобів та навколишніх тканин, при запальних захворюваннях: ревматоїдному артриті, деформуючому остеоартрозі.
– Лікуванням суглобів за допомогою артроскопа ми займаємося вже 5 років, – розповідає Віктор Володимирович. – Метод артроскопії є малоінвазивним, тобто потребує мінімального втручання в структуру людського організму. Під час артроскопії використовують мікрохірургічний розріз. Такий розріз є найкращим розрізом у хірургії, адже чим менший розріз шкіри, тим менш травматичним він є для організму людини, тим менший термін реабілітації.
Артроскопія здійснюється за допомогою спеціального приладу – артроскопа. В розріз вводяться мікрохірургічні інструменти, мікроскоп, до якого під’єднується камера, яка виводить на монітор збільшене зображення пошкодженої ділянки тіла. Таким чином хірург може чітко бачити всі деталі травми.
За словами Віктора Розума, артроскопія є значно ефективнішою і дешевшою, ніж звичайне медикаментозне лікування, яке лише частково знімає симптоматику, запалення травмованого місця, але не усуває причин. За допомогою артроскопа не лише можна визначити причини захворювання суглобів, показати патологічні зміни в суглобі, дослідити причини запалення, але й повністю усунути причини захворювання. Щодо протипоказань у процесі артроскопії, то тут може виникнути блокування суглобів, що супроводжується значними обмеженнями в русі та вираженими болями.
Іншим новаторським методом є позавогнищевий компресійно-дистракційний остеосинтез.
– Завдяки цьому методу, – розповідає Тарас Вересюк, – шляхом накладання апарату зовнішньої фіксації можна утримувати в певному положенні кісткові уламки. Він допомагає коригувати положення кісткових уламків навіть після операції, коли потрібно скоригувати кутову деформацію чи потрібно збільшити/зменшити відстань між кістковими уламками. Перевага апарата зовнішньої фіксації в тому, що для лікування переломів не потрібно розрізати шкіру в місці перелому. Його можна накладати при закритих і відкритих переломах, вогнепальних пораненнях, при множинних поєднаних травмах, коли треба стабілізувати перелом за короткий проміжок часу. У разі генералізованих онкологічних захворювань, розлитих інфекційних захворювань шкіри, гострих психічних порушень накладати апарат заборонено. За допомогою цього апарата пришвидшується термін лікування переломів. Уже через добу після операції на стегні хворий може звестися на ноги. Залежно від ступеня важкості травми, термін лікування може тривати від 2 до 4 місяців. Якщо відбулося зрощення перелому, апарат демонтується. Після демонтування пацієнту дозволено часткове навантаження, а через місяць – повне.
Андрій Омельницький, Місто
Обговорення