Дев’ять спиртзаводів Тернопільщини після скасування народними депутатами монополії на виробництво спирту опиняються під загрозою існування.
Нагадаємо, вчора, 3 грудня, Верховна Рада прийняла Закон «Про внесення змін до Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» щодо лібералізації діяльності у сфері виробництва і обігу спирту етилового».
Це означає, що з 1 січня 2020 року скасовується державна монополія на виробництво спирту. Крім того, суб’єктам господарювання будь-якої форми надається можливість виробляти спирт, за умови одержання відповідної ліцензії. Відбудеться повна лібералізація експорту спирту з України. До цього ж, у законопроекті йдеться про те, що імпорт спирту до 1 січня 2022 року зможуть здійснювати лише уповноважені Кабінетом міністрів України державні підприємства.
Про це на своїй сторінці у Facebook написав також народний депутат України від Тернопільщини Ігор Василів.
«Просто для розуміння, – пише він, – до чого дійшла ситуація в нашій спиртовій галузі, яка зараз, за оцінками експертів, працює лише на 12% від свого потенціалу: у 2018 році «Укрспирт», який мав би бути супер-прибутковим підприємством, бо є державним монополістом, не сплатив у казну ЖОДНОЇ копійки податку на прибуток. Монополіст і нічого не заробляє. Дивно, правда? При цьому держава ще й витрачає сотні мільйонів гривень на його «діяльність».
Додамо, про реформування галузі Укрспирту говорив й президент України Володимир Зеленський, перебуваючи на Тернопільщині. Тоді його з пікетом біля облдержадміністрації зустріли працівники спиртової галузі області. У них є побоювання, що ті заводи, які є в області, після демонополізації, розформують і все обладнання продадуть.
У Тернопільській області є дев’ять спиртзаводів. Це Залозецьке, Кобиловолоцьке, Козлівське, Марилівське, Борщівське, Мишковицьке, Новосілківське, Хоростківське та Ковалівське МПД. З них працюють лише 4-ри.
Зауважимо, що у Тернопільській та Львівській областях зосереджено найбільше спиртзаводів – по дев’ять. В інших областях – від чотирьох до одного.
Обговорення