Усі ми добре знаємо це екзотичне слово “Шрі-Ланка”, або ж — романтичніше — Цейлон. Перші асоціації — звісно ж, ароматний цейлонський чай.
“Їхали в рекламу “Баунті”: на казкові пляжі, блакитний океан і екзотичну природу, — розповідають тернополяни Юля та Роман Ковальчуки, які нещодавно побували на острові Шрі-Ланка. — А потрапили в… абсолютно дивовижну місцину: фантастичну, смарагдово-зелену, яскраво-фруктову, бірюзово-морську, солоно-теплу, душевну, гірсько-водоспадну, що закохує і зачаровує пейзажами… Можна ще багато слів знайти, але все це ви зрозумієте тільки, якщо побачите Шрі-Ланку на власні очі. Так, як побачили її ми…”
Усі ми добре знаємо це екзотичне слово “Шрі-Ланка”, або ж — романтичніше — Цейлон. Перші асоціації — звісно ж, ароматний цейлонський чай. І вони… правильні! “Коли настав час вибору країни для відпочинку, — розповідає Юля Ковальчук, — для нас, як для людей, чия робота безпосередньо пов’язана із цим напоєм (подружжя — власники тернопільської мережі спеціалізованих магазинів “Кава та чай”), відразу стало зрозуміло: їдемо на Цейлон! Так би мовити, поєднати корисне з приємним… Вдалося і те, й інше — відпочили “на повну”, ще й про можливу поставку чаю до Тернополя прямісінько із Цейлону вдалося домовитися… Проте про все за порядком.
Мекка для серферів, рай для дайверів
Для нас із чоловіком це перша туристична поїздка, — розповідає пані Юля, — і, аби перший млинець не вдався глевким, звернулися до тернопільської туристичної агенції “Family tour” (Familytour.te.ua). Найважчим як для “початкуючих” мандрівників видався 10-годинний переліт. Проте втома від дороги відразу ж минає, як тільки прибуваєш до “пункту призначення”. Розумієш — дорога вартує такого райського місця! Цей трoпiчний чудо-ocтрiв бaгaтo xтo нaзивaє рaєм нa Зeмлi. I нe дивнo: ceрeд цiєї рoзкiшнoї зeлeнi i яcкрaвиx кoльoрiв, пiд сліпучо-cинiм нeбoм, що вiдбивaєтьcя в лacкaвиx вoдax Iндiйcькoгo oкeaну, i cпрaвдi пoчувaєш ceбe, як у рaю. Чудові піщані пляжі, кокосові пальми, що схиляються до самої води — теплої, кришталево-чистої, кольору сапфіру…
Щоправда, могутній океан — дещо специфічніший порівняно з морем, і “за буйки” тут точно не запливеш — не дадуть цього зробити чималенькі хвилі. Тому всі “водні процедури” в океані ми відбували здебільшого зранку, коли він ще спокійний, а потім насолоджувалися басейном на території готелю. Зате Шрі-Ланка — справжня Мекка для серфінгістів, тому любителі “погоцати” на дошці тут чи не на кожному кроці. Не менше, ніж серферів, тут і дайверів — недалеко від пляжу Хіккадува на курорті Аругам-Бей під водою лежать залишки кількох затонулих суден, а розкішний риф, що йде паралельно до берега, сповнений яскравих риб. До того ж він досить неглибоко і його верхня частина мало не виступає з води, тому тут цікаво плавати навіть з трубкою і маскою. Незважаючи на високу вологість повітря, дихається біля океану дуже легко, відчуття абсолютного комфорту — не спекотно.
Тут був Будда — зуб даю!
Прoтe Шрi-Лaнкa cлaвитьcя нe лишe пишнoю прирoдoю i вiдмiнним курoртним вiдпoчинкoм, на цьому мaлeнькому ocтрові краса природи не поступається красі історії. Тoму eкcкурciйнi тури нa Шрi-Лaнку нe мeнш пoпулярнi, нiж пляжнi.
Щo пoдивитиcя нa Шрi-Лaнцi? Хрaми, мoнacтирi, старовинні мicтa i нaцioнaльнi парки, численні заповідники, що зберігають багатий тваринний та пташиний світ острова, черепахові ферми та слонові розплідники. Відвідини розплідника обійдуться приблизно у 400 гривень, проте за майже символічну плату — сто рупій (17 гривень) — місцевий погонич покатає вас на пологій спині слона.
Відповідати на запитання, які є пам’ятки на Шрі-Ланці, можна дуже довго, каже Юля Ковальчук, — практично на кожному кроці тут можна зустріти, побачити або спробувати щось незвичайне. Прoте, знaйoмлячиcь з мicцeвими пaм’яткaми, нe мoжнa зaбувaти, щo зaбoрoняєтьcя рoбити фoтoгрaфiї, повертатися cпинoю дo Будди — це трактуватиметься як неповага. А ще місцеві мешканці особливо пишаються тим, що у них в країні в храмі Канді є особливо дорогоцінна для всіх буддистів реліквія — зуб Будди. До реліквії вони ставляться з побожним трепетом і великою повагою, а подивитися на неї з’їжджаються буддисти зі всього світу.
Чай і не тільки
Для більшості наших співвітчизників Шрі-Ланка — це передусім батьківщина “того самого цейлонського чаю”. А ще — найбільший постачальник чаю в світі: люди більш ніж у 145 країнах п’ють чай саме зі Шрі-Ланки. Пам’ятаєте знамениту коробочку “зі слоном”?.. Дивно, але самі ланкійці чай п’ють найпростіший — найдрібніший, заливаючи його молоком, і в магазинах у них здебільшого продають пакетований “ширпотреб”. А за справжнім високогірним чаєм слід підніматися високо в гори — чим вище чайна плантація, тим вища якість чаю. На Шрі-Ланку варто приїхати уже хоча б тільки для того, щоб хоч раз спробувати, що це таке насправді — неповторний, дивовижний напій бурштинового кольору, приголомшливого аромату і смаку…
По обширних чайних плантаціях можна гуляти годинами, насолоджуючись свіжим повітрям з ледь вловимим чайним ароматом (ніби не вдихаєш його, а — п’єш!), а під час екскурсії по чайній фабриці показують поетапний процес виготовлення чаю, етапи його фасування і упаковки. У спеціальних магазинчиках неподалік від чайних плантацій можна придбати, попередньо скуштувавши, білий чай, зелений чай, жовтий чай, червоний чай, чорний чай і ще з десяток різновидів цього ароматного напою. Особливо мене вразив елітний сорт чаю “Golden Tips” — добірні листові бруньки особливого бархатисто-чорного кольору. Сто грамів такого чаю коштують 50 доларів. Увесь урожай з чайної плантації збирають тільки вручну. До слова, без мита зі Шрі-Ланки можна вивезти до двох кілограмів чаю на людину.
Кальмари, кокоси — на кухню ласкаво просим!
Про їжу: смачно, але якщо не попередити — буде дуууже гостро, — каже пані Юля. — Бaзoю для бeзлiчi cтрaв тут є риc. Чacтeнькo риc пoдaють нa вeликoму блюдi, нaвкoлo якoгo рoзcтaвлeнi мaлeнькi блюдця з рiзнoмaнiтними гострющими coуcaми та iншими припрaвaми.
З рису готують коржі “роти”, млинці з додаванням кокосового молока “аппу”, вермішель “індіаппа”, рисово-кокосову суміш у бамбуковому стеблі “пітта” і плов. М’яса вживають мало. У місцевому меню багато страв з дарів моря — філе тунця, сушена і копчена риба всіх видів, кальмари, омари і креветки. Коштує це не копійки, але дешевше, ніж у нас в магазинах і ресторанах. Поїсти на двох “від пуза” — в середньому 20 доларів. Зате тішать ціною фрукти — кокос — 10 гривень, його відразу ж при вас розбивають, тільки встромляй трубочку і смакуй…
Манго, папайя, ананас — усе недороге і дуже смачне. В аеропорту дорогою додому бачили, як люди везли величезні картонні коробки, напхом напхані екзотичними для нас фруктами… Ми ж, тільки повернувшись додому, почали мріяти і планувати, як би ще раз поїхати у цю екзотичну країну — за новими пригодами і відкриттями. Дуже хочеться знову туди повернутися…
— Екзотичний відпочинок — не завжди найдорожчий, — додає директор турагенції “Family tour” Ірина Костецька. — Даний напрямок наразі, доки діють акційні пропозиції, для тернополян дуже і дуже доступний: семиденна подорож до раю на двох разом із перельотом (а саме він складає левову частку витрат!) і проживанням у готелі зі сніданком обійдеться від 950 доларів.
Мальовнича Танзанія на двох коштуватиме від 1700 доларів на двох — і навіть сніданком у готелі нагодують. Трішки дешевший нині популярний індійський курорт Гоа — від 1300 у.о. на двох. А фантастичний Таїланд — барвистий, яскравий, різноманітний, — від 1700 доларів на двох.
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Обговорення