Новий проєкт NASA – це одна зі свіжих ініціатив, що перетворить пошук інопланетян на реальність.
Члени незалежного дослідження шукатимуть так звані непізнані повітряні явища (їх здебільшого називають НЛО), зафіксовані американськими військовими та цивільними в різних куточках планети впродовж останніх років.
Це робитиметься для того, аби пролити світло на 144 випадки дивних спостережень, наведених у минулорічному звіті уряду США, що, за винятком одного, класифіковані як “не вистачає інформації, щоби пояснити їхню природу”.
Не перший
Це вже не вперше представники NASA заявляють про те, що готові до інопланетних відкриттів.
Одним із проєктів є Проєкт “Галілео”. Група дослідників, під керівництвом Аві Леба, збирається досліджувати небо за допомогою революційної системи на основі штучного інтелекту (ШІ).
Зараз штучний інтелект використовується в найрізноманітніших сферах життя: він допомагає медпрацівникам обробляти дані про пацієнтів, створює розумні аватари для служби роботи з клієнтами, та навіть дає операторам азартних ігор змогу ідентифікувати симптоми ігрової залежності через ознаки нездорової поведінки. Проте в межах Проєкта “Галілео” він шукатиме дещо інше – НЛО.
Проєкт, вартістю 1,755 млн дол. США передбачає побудову мережі телескопів на основі ШІ, які використовуватимуть датчики руху для пошуку ознак позаземних форм життя на Землі чи біля неї.
Науковці неоднозначно сприйняли такий проєкт. Одні не бачать нічого поганого в такому ретельному пошуку, а інші обурюються, що це лише марна трата грошей.
Проєкт NASA
Попри те, що цей проєкт NASA 2022 року вже не перший із подібних цієї компанія, він однаково є визначальним.
Це перший подібний проєкт із часів публікації звіту про НЛО розвідкою США рік тому, що об’єднав різноманітні компанії та відомства в новому дослідженні. І саме представники NASA заявили про те, що подібні об’єкти можуть “загрожувати безпеці держави та повітряного руху”.
Саме вони запропонували Пентагону створити в листопаді відокремлену групу для визначення повітряних об’єктів та синхронізації відповідних зусиль, задля “вирішення труднощів, пов’язаних із непізнаними повітряними явищами”. У травні до цього процесу долучився навіть Конгрес США, коли там, уперше за пів сторіччя, організували громадські слухання з питань НЛО.
Проєкт NASA є наступним кроком у цьому процесі, але тут немає нічого дивного: представники NASA постійно повторюють, що “немає жодних доказів позаземного походження непізнаних повітряних явищ”, тому від цього проєкту не варто очікувати суттєвих проривів.
Іншим дивним чинником є те, що бюджет цього проєкту становить лише 100 000 дол. США – доволі скромно для організації, відомої багатомільйонними контрактами. Це свідчить про те, що ніхто не очікує знайти якісь нові докази, і що цей проєкт для NASA є найменш пріоритетним.
Але його обсяг вражає: він триватиме 9 місяців, упродовж яких збиратимуться дані від урядових та приватних компаній, неприбуткових організацій та навіть пересічних громадян.
Що далі?
Основним завданням для працівників NASA є не пошук позаземних форм життя, а скромне “визначити, які дані є в наявності”. Саме це було основною темою виступу одного з керівників проєкту, Деніела Еванса. Він зазначив, що група розглядатиме способи покращення майбутніх проєктів задля підвищення точності результатів досліджень.
По-друге, у NASA сподіваються, що отримані дані підвищать безпеку повітряних перевезень у всьому світі – розуміння природи явища дасть змогу мінімізувати його вплив на системи керування польотом.
Водночас багато представників громадськості сподіваються побачити перші публічні ознаки підтвердження існування життя поза нашою планетою, про що суспільство гомонить уже впродовж не одного сторіччя.
Видатні астробіологи вірять у те, що це відбудеться не раніше кінця 2030-х років, або ми відмовимося від такої ідеї взагалі, якщо нічого не знайдемо. Відповіді на це запитання можна отримати або за результатами цього проєкта NASA, або після повернення космічного корабля з Марса у 2033 році, або від корабля, що зараз досліджує орбіти супутників Юпітера й Сатурна.
Водночас перша половина цього сторіччя стала переломною для проєктів пошуку доказів існування життя поза нашою планетою, і проєкт NASA може стати лише першою ластівкою.