Вплив космосу на організм людини вивчається протягом усієї космічної ери. І поки технічні фахівці працюють над підготовкою пілотованого польоту на Марс, медики попереджають про його небезпеки.
Космос не можна назвати доброзичливим місцем для людини: наша фізіологія не пристосована для життя під час відсутності гравітації. М’язи тіла, включаючи очні і серцеві, в космосі будуть навантажені в значно меншому ступені, ніж на Землі, тому вони почнуть атрофуватися. Кістки, позбувшись звичної навантаження, почнуть виснажуватися і руйнуватися. І ще однією проблемою є жорстка сонячна радіація.
Вивченню саме цього аспекту присвятили свої зусилля вчені з Каліфорнійського університету. На прикладі піддослідних мишей фахівці з’ясовували вплив високоенергетичних частинок на мозок. З підсумками наукової роботи можна ознайомитися в статті, опублікованій в журналі Scientific Reports.
Експерименти проводилися в Космічній радіаційній лабораторії NASA. Тварин опромінювали частинками іонізованого кисню і титану: саме такому впливу піддасться людина під час тривалого перебування в космічному просторі.
Підвівши підсумки через шість місяців після початку експерименту, вчені зафіксували наявність ряду запальних процесів у мозку, а також серйозне пошкодження нервових клітин.
Це призвело до того, що миші значно гірше справлялися з тестами на пам’ять і навчання. Одночасно у них посилилася тривожність, а поведінка стало неспокійним. Подібні ефекти спостерігається у пацієнтів з пухлиною мозку, що проходять радіотерапію.
Результати дослідження підтвердили висновки, відомі науці раніше. Вчені давно шукають шляхи захисту космонавтів від потоків частинок сонячної радіації. Сьогодні пропонується кілька варіантів вирішення цього завдання; в їх числі – створення особливих захисних матеріалів для корпуса і розробка магнітного щита.
Космонавти, що працюють на Міжнародній космічній станції, захищені від сонячного випромінювання магнітосферою Землі, але і їх організми в тій чи іншій мірі відчувають наслідки космічного польоту.
Обговорення