Локальний Майдан із блокпостами та тітушками виник через відмову екс-регіонала згорнути бізнес, від якого тхне.
– А ви колись прокидались уночі від смороду? – запитує активіст. Ми стоїмо на блокпосту біля фури, припаркованої на місці нещодавно спаленого намету. Блокпост уже місяць перекриває під’їзди до свинокомплексу «Агро-Ланівці» – підприємства, що обіцяло стати для райцентру на Тернопільщині джерелом добробуту, а стало джерелом поганого запаху.
Починалось усе оптимістично: викупивши занедбану ферму колишнього колгоспу восени 2013-го, підприємство «Агропродсервіс», що належить тогочасному депутату-регіоналу Івану Чайківському, пообіцяло мешканцям міста нові робочі місця. Щоправда, привід для занепокоєння мешканці отримали вже під час реконструкції ферми, пише ZIK.
– Ми з самого початку тут усе робили, – розповідає пан Дмитро, що працював на відбудові свинарника. – А потім нас розігнали, віддали чисту трудову книжку. Навіть до пенсійного фонду нічого не платили. Я потім не міг на біржу праці стати. Там легально працювали тільки кухарі і трактористи.
Коли реконструкція закінчилась, виявилося, що свиней на фермі тепер значно більше, ніж обіцяв новий власник: понад десять тисяч.
– Домурували три хліви. Тут ніколи так багато худоби не тримали. Свиня дає на день сім літрів відходів, і в нас у ставку стільки води нема, як у їхньому відстійнику. Вони нічого не вивозять, усе потім у ґрунтові вод йде і людям у криниці, – каже пан Дмитро.
Свиней побільшало, а санітарна зона навколо ферми лишилась та сама – кількадесят метрів до крайніх хат. В одній із них мешкає родина Комаринців із чотирма дітьми.
– У нас на подвір’ї яблунька росте, стоїть гойдалка, та ми не можемо там посидіти. Бо смердить. Вікна в хаті не відкриваємо. Через запах постійно болить голова. Гості до нас тепер не ходять: якщо в людей на кухні пахне борщем, то в мене, перепрошую, гноєм, – розповідає пані Оксана. Переїжджати їм звідси нікуди. Тому разом із іншими ланівчанами Комаринці вимагають, щоб свиноферму закрили.
Навесні минулого року громаді вдалося достукатись до влади: 25 квітня розпочалось досудове розслідування незаконної діяльності маточного репродуктора. Слідство триває дотепер. 23 травня «Агропродсервіс» під тиском громади пішов на угоду, за якою до 7 грудня 2015 року всі свині мали бути вивезені. Угода давала громадськості право наглядати за процесом згортання свинокомплексу, проте тогочасний директор «Агропродсервісу» Іван Хаблюк людей на територію підприємства не пустив. Коли згодом, улітку, групі контролю вдалося потрапити на свиноферму, стало ясно, чому підприємство неохоче відчиняє двері перевіряльникам. А ще стало ясно, звідки сморід.
Але власник компанії Іван Чайківський, схоже, передумав виконувати обіцянку, дану мешканцям міста. Коли наприкінці року на ферму прийшли з перевіркою чиновники обласного архітектурного управління, їх не пустили, пояснивши, що відвідувачі можуть занести збудника африканської чуми свиней. Сьоме грудня минуло, свині залишились на місці, а на своєму сайті компанія досі хвалиться лановецьким репродуктором на дві тисячі голів.
Тоді люди вирішили заблокувати ферму й не пускати всередину транспорт із кормами, поки свиней не вивезуть. Ланівчани вже робили це навесні, тоді це спонукнуло Чайківського укласти угоду з громадою. Разом із активістами на блокпосту чергував мер міста Роман Казновецький.
– Як їм довіряти, коли вони порушують умови й не виконують обіцяне? – запитує голова районної спілки ветеранів Афганістану Олег Довгалюк. – Мусимо стояти. Наша акція протесту безстрокова. Ми не боїмося тиску, тому що вибору у громади немає – це наше місто.
Коли свиноферму заблокували, керівництво «Агропродсервісу» пояснило: всіх свиней не вивезли, бо ще немає куди. Й попросило дати компанії ще трохи часу, пообіцявши взамін сплатити грошову компенсацію в бюджет. Іван Чайківський перепросив лановецьку громаду, що зібралась на віче 7 грудня, й запропонував продовжувати діалог. А 24 грудня на блокпост намагались напасти невідомі чоловіки, яких тут називають тітушками, перед тим невідомі підпалили намет активістів. Керівництво свинокомплексу стверджує, що єдиною подією 24 грудня був цілком законний ввіз кормів, жодних провокацій не було.
Новий директор свинарника – Вадим Арестов, приїхав у Ланівці із Києва. Він висловив позицію «Агро-Ланівці» та Івана Чайківського: «Так, конфлікт існує. Ми не маємо дозволу на відходи, але він лежить в обласному екологічному управлінні. Ми ж можемо лише чекати. Перешкоджання діяльності підприємства – це незаконно. Те, що свиней більше, ніж ферма утримувала раніше, то це правда. Та санітарна зона не є догмою, її визначають експерти, а не губернатор чи інші посадовці. Якщо родині Комаринців смердить, то це ще треба розібратись, бо вони самі тримають свиней. І те, що в місті смердить, то там є ще кілька джерел відходів, не тільки свинокоплекс. Ще є цукровий завод. Ми зацікавлені в правовому врегулюванні ситуації. Підставою для наших дій є звернення робочого колективу свинокомплексу. Люди не хочуть втратити роботу. Ми будемо домовлятись. А те, що нам закидають про порушення, то це впливає і на бізнес-клімат в області».
«Дозволів на викиди забруднюючих речовин у повітря стаціонарними джерелами підприємство не отримувало», – констатує департамент агропромислового розвитку Тернопільської облдержадміністрації, який з початку грудня отримав чимало звернень від громадян, обурених невиконанням угоди. Також чиновники визнають, що «Агро-Ланівці» не мають належної санітарно-технічної зони, а серед викидів ферми – аміак, сірководень, капронова кислота та ще десяток небезпечних для людського здоров’я речовин. Усі порушення свинокомплексу екологічна інспекція оцінила у 2405 гривень штрафу.
– Монополію на владу в області має держава, а на бізнес, – формулює позицію облдержадміністрації її голова Степан Барна. – Ми на боці людей, але щоб свині здихали, теж не хочемо. Я не можу гарантувати конкретних термінів і результатів із цього питання, але обласна влада підтримує громаду Лановець і вважає неприпустимим застосування сили проти активістів.
Голова ОДА визнає, що компанія «Агро-Ланівці» працює з порушеннями й без багатьох необхідних документів, і каже, що Іван Чайківський попереджений про наслідки залякування громадян. Утім, для колишнього керівника фракції Партії регіонів у Тернопільській облраді це не перший конфлікт із громадою: чотири роки тому мешканці села Настасів виходили на акцію протесту проти тамтешнього свинокомплексу. Проте однопартійці Чайківського в керівництві області спустили конфлікт на гальмах. Розголос у ЗМІ, зокрема на національному телебаченні, бізнесмена теж не лякає.
– Цю справу я успадкував від попередника, голови ОДА часів Януковича Валентина Хоптяна, тому її вирішення для мене є принциповим. Ми ведемо переговори. Головне, щоб підприємство порозумілось із людьми, – говорить Барна.
Обговорення