Біля села Касперівці у верхній частині лівого схилу річки Тупи (правої притоки Серету) можна побачити мальовничі відслонення вапняків нижньої крейди – геологічну пам’ятку природи місцевого значення “Касперівські скелі”.
Відслонення світло-сірих грубо- та дрібнозернистих вапняків у вигляді обривистого карнизу має довжину близько 2-х кілометрів. Вони сформовані переважно з решток морських їжаків і моховаток із домішками кварцового піску та зерен глауконіту. На всьому схилі долини є багато великих брил, які мають химерні та дуже мальовничі форми. В урочищі, яку місцеві називають “Під монастирем”, на схилі виступає масивна травертинова скеля з невеликою печерою.
Серед аргілітів осадових порід можна віднайти багато відбитків та скам’янілостей древніх організмів. Трапляються нори дрібних гризунів, лисиць та борсуків. Гніздяться чимало птахів. На одній із скель в урочищі Стовпець виявлено сліди тривалого перебування, а можливо і гніздування пугача – виду занесеного до Червоної книги України.
Вище по схилу над ярусом скель є ділянки лучно-степової рослинності з участю ковили, зіноватей, цибулі. Під вапняковими стінками на осипних схилах – рідкісні та мальовничі наскельно-степові ділянки.
В останні десятиліття, як і на інших схилах каньйонів, тут активно оселяються дерева та чагарники – черешня, глід, терен, шипшина, жостір, що спричиняє до зменшення можливостей огляду скель-останців та зниженню їх естетичної привабливості.
Обговорення