У селі Криниця Монастириської громади Тернопільської області відбулася незвичайна подія – освячення старовинного дзвону XVIII століття. Цей артефакт був випадково знайдений місцевими жителями на власному городі, що привернуло увагу не лише церковної громади, але й істориків та краєзнавців. Про це розповідає Суспільне Тернопіль.

Несподівана знахідка
Брати Станіслав та Юрій Данчуки стали героями цієї історії, коли виявили на своєму городі щось “мідне і цікаве”. Станіслав розповідає:
“Дзвін ми знайшли своїм братом на городі. Він має вагу 21 кг і залитий разом зі сріблом”.

Брати описують момент знахідки як дуже емоційний:
“Адреналін був прям дуже сильний, кричали потім трошки”.
Після очищення знахідки вони вирішили передати її до місцевої церкви, вважаючи це правильним рішенням.

Історичне значення дзвону
Завідувач відділу історії обласного центру пам’яток культурної спадщини Володимир Салук зазначив, що дзвін добре збережений і має характерну зелену патину. На дзвоні видно напис “Року Божія 1778”, що підтверджує його давнє походження. Цікаво, що згідно з переписом населення 1880 року, на цій території проживало лише 10 українців та понад 500 поляків, що може пролити світло на історію появи дзвону в цій місцевості.

Плани щодо використання знахідки
Отець Антон Вербовий, настоятель місцевого храму Різдва Пресвятої Богородиці, повідомив про плани щодо дзвону:
“Ми плануємо цей дзвін повісити разом з іншими дзвонами, де місце вже є для нього вище цих дзвонів”.
Він також зазначив, що це не перший випадок знаходження старовинних дзвонів у селі – кілька років тому селяни також знайшли дзвін, який зараз знаходиться на дзвіниці біля церкви.

За передачу знахідки церкві братів Данчуків відзначили подякою від Тернопільської обласної військової адміністрації, яку вручив заступник директора Департаменту культури та туризму Ігор Кульчицький.
