Очільник Держмитслужби прокоментував ситуацію щодо «зернового коридору» на Одеській митниці. З його слів, оподаткування підприємств під час ведення господарської діяльності на внутрішньому ринку виходить за межі компетенції митних органів, тож про жодні збитки навіть не йдеться.
Україна ще у липні минулого року підписала тристоронню угоду щодо програми «зерновий коридор», аби забезпечити експорт зернових культур до країн Африки, Азії та Європи. Однак не обійшлося і без інцидентів.
Минулого тижня СБУ та БЕБ заявили про «викриття корупційних схем на Одеській митниці, що призвели до несплати податків в особливо великих розмірах – 5,2 млрд грн». За результатами проведено 30 обшуків в адміністративних будівлях Державної митної служби України.
Проте в.о. Голови Держмитслужби Вячеслав Демченко спростовує інформацію щодо законності таких обвинувачень. Зокрема, у повідомленні Держмитслужби у соцмережах зазначалося, що правоохоронці маніпулюють фактами, адже зернові не входять до переліку товарів, на які нараховується вивізне (експортне) мито. Тобто 5,2 млрд грн, про які повідомляють аналітики Бюро, не можуть бути вирахувані.
Також у повідомленні очільник митниці заявляє, що співробітники Бюро економічної безпеки та працівники податкової не відреагували належним чином на діяльність ризикових підприємств, натомість направили до митниці доручення на проведення оглядів таких компаній. У 80% випадків співробітники Бюро не з’явилися при проведенні оглядів.
Водночас йдеться про розмежування повноважень органів влади – Держмитслужби, ДПС та БЕБ. Зокрема, контроль внутрішнього ринку, де продається/перепродується зерно у значних обсягах, відповідно до чинного законодавства митниця не здійснює. Тут питання радше мають виникати до податківців та співробітників БЕБ.