У конференц-залі Будинку праці відбувся семінар з соціальними партнерами на тему: «Забезпечення гарантій зайнятості неповнолітніх, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» за участю представників департаменту соціального захисту населення Тернопільської обласної державної адміністрації, департаменту освіти та науки ОДА, служби у справах дітей ОДА, Територіальної інспекції з питань праці у Тернопільській області, Тернопільського обласного молодіжного центру праці, Тернопільського обласного центру соціальних служб для сім’ї дітей та молоді.
Перший заступник директора обласного центру зайнятості Олександра Островська поінформувала присутніх про соціальні послуги служби зайнятості молоді, заходи зі сприяння у працевлаштуванні неповнолітніх, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування; розповіла про відповідну взаємодію із зацікавленими установами та організаціями.
– Із метою сприяння професійному самовизначенню молоді спеціалісти центрів зайнятості надають ряд профінформаційних та профорієнтаційних послуг: ознайомлюють з професіями, що користуються попитом на ринку праці, проводять психодіагностичні обстеження бажаючих з метою визначення їх нахилів та здібностей, організовують тематичні зустрічі, тренінги, профорієнтаційні уроки та семінари, – повідомила перший заступник директора ОЦЗ. – За рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття згадані категорії молоді направляються на професійне навчання. Їм надається допомога в підборі підходящої роботи. Неповнолітні мають можливість самостійно чи з допомогою фахівців центрів зайнятості скористатися інформаційними матеріалами про навчальні заклади, професії, підприємства, про чинне законодавство у сфері зайнятості.
Олександра Островська розповіла про те, що у даний час запроваджується нова безоплатна СМС-послуга для безробітних «Пошук роботи», в том у числі й для неповнолітніх осіб: розсилка СМС-повідомлень про підбір вакансій, про можливість тимчасового працевлаштування, про факт перерахування до банку допомоги по безробіттю, про заплановану дату відвідування, запрошення на навчання, семінар, міні-ярмарок вакансій у центрі зайнятості тощо.
– У 2014 році послугами служби зайнятості Тернопільщини скористалися 49 осіб, яким на дату реєстрації не виповнилось 18 років, з них 45 – отримали статус безробітного, – поінформувала пані Олександра. – За направленнями центрів зайнятості області працевлаштовані 33 особи (82,5%). Знято з реєстрації 10 осіб: 2 – у зв’язку з невідвідуванням центру зайнятості, 1 – через відмову від послуг служби, 2 – вирішили доглядати за дитиною до 3 років, 1 – відмовився від 2 пропозицій підходящої роботи, 1 – у зв’язку з вступом на денну форму навчання. У даний час пошук роботи здійснюється для 8 неповнолітніх.
Діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування за сприянням у працевлаштуванні торік не звертались.
За допомогою у працевлаштуванні до місцевих центрів зайнятості звернулися 18 випускників професійно-технічних навчальних закладів з числа дітей-сиріт. За направленнями центрів зайнятості 10 з них працевлаштовані, 2 зняті з реєстрації за невідвідування більше 30 робочих днів. Для 6 випускників в даний час продовжується пошук роботи.
Перший заступник директора обласного центру зайнятості зауважила, що протягом 2014 року проводилась інформаційна робота й з роботодавцями щодо попередження порушення законодавства про працю неповнолітніх. У центрах зайнятості Тернопільщини для 1146 роботодавців відбулось 140 тематичних семінарів, з них 52 за участю фахівців Територіальної державної інспекції з питань праці у Тернопільській області.
До речі, у всіх районах області представники базових центрів зайнятості є членами комісій РДА із захисту прав дитини. Налагоджена співпраця БЦЗ з управліннями освіти, праці та соціального захисту населення, служби у справах дітей РДА, інспекторами Територіальної інспекції з питань праці в Тернопільській області.
З метою контролю щодо дотриманням роботодавцями законодавства про працю неповнолітніх інформація про працевлаштованих за сприяння служби зайнятості підлітків направляється управлінням у справах дітей районних і обласної держадміністрацій та у територіальний орган Державної інспекції України з питань праці.
Також запроваджено супровід неповнолітніх працівниками базових центрів зайнятості після їх працевлаштування до досягнення ними повноліття.
Олександра Островська зазначила, що сприяння зайнятості підлітків та дітей-сиріт є одним із пріоритетних напрямків діяльності служби зайнятості; питання працевлаштування неповнолітніх перебуває на постійному контролі в керівництва обласного і базових центрів зайнятості.
Представники департаменту освіти та науки ОДА Наталія Носоненко, Тернопільського обласного центру соціальних служб для сім’ї дітей та молоді Тетяна Четвертак, служби у справах дітей ОДА Оксана Новіцька та Тернопільського обласного молодіжного центру праці Святослав Абрам’юк поінформували присутніх про особливості роботи їх установ з неповнолітніми та дітьми-сиротами, звернули увагу учасників семінару і на проблеми дітей, які є так званими соціальними сиротами, батьки яких працюють за кордоном; зупинились на наданні соціальних послуг неповнолітнім, які переселились із тимчасово окупованих територій України та зони проведення АТО і проживають на Тернопільщині.
Заступник начальника відділу територіальної інспекції з питань праці Любов Пугач ознайомила учасників заходу із законодавчими нормами використання праці підлітків.
– Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов’язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці», який вступив в дію з 1 січня 2015 року, статтю 196 КЗпП України викладено у новій редакції, якою передбачено додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, – зауважила державний інспектор.
Під час заходу присутні обговорили шляхи співпраці щодо сприяння зайнятості неповнолітніх і дітей-сиріт та проблемні питання, які виникають у роботі з клієнтами зазначених категорій.
Обговорення