10 квітня Верховна Рада відновила виплати грошового забезпечення військовим, які з 1 лютого були скасовані постановою уряду.
Але до бійців ЗСУ ці кошти не дійдуть. Не дійдуть, допоки парламент не розгляне зареєстровану у Раді постанову про скасування рішення про повернення додаткових виплат військовим, яку вніс нардеп від фракції партії «Голос» Володимир Цабаль. Такий Регламент ВРУ.
Водночас із ухваленням рішення ВРУ у ЗМІ з’явилися безліч однакових коментарів з єдиною тезою «де взяти гроші на ці виплати військовим?». Навіть виникли «розрахунки», що це рішення Ради потребуватиме додаткових витрат з держбюджету в розмірі 150 млрд грн.
Більш того, на рішення Ради оперативно відреагували в місії МВФ в Україні. Так, голова місії фонду в Україні Хевін Грей зазначив, що МВФ вивчає ухвалену парламентом поправку, яка повертає військовим виплати у 30 тис грн.
Щодо першої тези про «де взяти гроші» варто зазначити, що а нащо їх «десь брати»? Гроші нікуди не зникають самостійно. Миші їх не їдять. Бюджет 2023 ухвалено ще восени минулого року. І там кошти на зарплати військовим були. Але з 1 лютого, якимось дивним чином, вони начебто зникли. Зникнути вони могли одним єдиним чином – їх вкрали. Так, саме вкрали. Бо навіть якщо уряд вирішив за їх рахунок профінансувати щось інше, це все одно крадіжка грошей у військових, хоча й зроблена із дотриманням всіх «процесуальних норм». Але військовим від цього якось не легше. Бо немає жодної різниці відібрали в тебе гроші за законом чи поза законом. Результат той самий.
Водночас, ВРУ звільнила з роботи керівника Рахункової Палати – єдиного держоргану, який на даний час може легально та професійно з’ясувати шляхи зникнення коштів. І… цей факт, чомусь, ніхто не пов’язав із «пошуком коштів» на виплати військовим. А варто було б! Бо якщо кошти закладені у держбюджет, то будь-які їх «пересування» можна відслідкувати. Рахункова якраз цим і займається.
Щодо другої тези, то якщо гроші були, то нема сенсу ні про які «додаткові» ресурси навіть згадувати. І жодних змін до держбюджету вносити не потрібно. Бо відібрали кошти у солдат та офіцерів ЗСУ за допомогою постанови КМУ, відповідно, бюджетний розпис видатків на Міноборони в законі ніхто не змінював. Станом на 1 січня 2023 кошти були. Станом на 1 лютого їх відібрали у військових. З Бюджету 2023 вони нікуди не зникали. Тож додаткового нічого не потрібно «знаходити».
Щодо заяви місії МВФ, то нагадаю, що жодного фахівця з економіки в МВФ немає вже років з 50. Жоден економічний «прогноз» МВФ за останні півсторіччя не справдився, хоча змінюють вони свої «прогнози» щодо рівня змін ВВП чи не щоквартально… Жодних потреб у співпраці з МВФ в України ніколи не було й немає зараз. Всі уряди України за 31 рік незалежності набрали боргів більш ніж на 100 млрд доларів США (це разом із держгарантіями). На ці кошти не було побудовано жодного підприємства, не придбано жодного активу!!! Тобто, не зроблено нічого для забезпечення повернення боргу за рахунок розвитку економіки. Ще жоден уряд не звітував публічно куди саме і на що були спрямовані кредитні кошти та який зиск від їхнього використання отримала економіка країни. Тому звертати увагу на «вивчення постанови Ради» місією МВФ нема сенсу.
Так само як і на всі рекомендації МВФ. Україна співпрацює з МВФ 29 років поспіль. Ну і як, виконання «порад та рекомендацій» суттєво збільшило добробут українців? Отож! Судити варто по справах. А вони – кепські.
Обговорення