Бронхіт — досить складне захворювання, особливо у занедбаному стані. Воно супроводжується низкою симптомів. Найчастіше зберігаються кашель і в’язке мокротиння, яке погано виводиться. У таких випадках лікар призначає протикашльові препарати, АЦЦ та інші муколітичні засоби, додаткове лікування у вигляді трав’яного чаю, масажу, дихальної гімнастики.
Хороший ефект мають спеціальні вправи для дихання, які сприяють поліпшенню кровопостачання та надходження кисню до слизової бронхів, легень. Усе це прискорює процес виведення секрету. Не має значення, де і коли пацієнт виконуватиме вправи. Головне, щоб після їди минуло півтори-дві години.
Коли можна починати дихальну гімнастику
Дуже важливо починати виконувати такі вправи після того, як самопочуття покращиться, температура тіла буде нормальною, а стан стабілізується. Усі вправи слід підібрати з огляду на фізичні можливості та вікові показники людини.
Доросла категорія населення
Черевне дихання завдяки активності м’язів черевної порожнини та діафрагми допомагає покращити вентиляцію легень. Гімнастика, що поліпшує рухливість грудної клітки, залучає і допоміжні м’язи. Ефективними є такі вправи:
- Початкове положення сидячи або стоячи. Спина випрямлена, руки зігнуті у ліктях, розташовані вздовж корпусу. Під час вдиху кулаки стискаються, а під час видиху розслабляються.
- Початкове положення аналогічне попередньому. Ноги ставляться на ширині плечей, плечовий пояс опускається, голова нахиляється вперед, ліва рука має лежати на грудях, права — на животі. На вдиху плечі необхідно розправити, відхилитися назад і “надути” живіт. Видих має бути довгим. У цей час слід повернутись у вихідне положення.
- Початкове положення таке саме, як і в попередніх випадках. Лікті потрібно зігнути, руки помістити з боків нижньої частини грудної клітки так, щоб захоплювався підреберний простір. Під час тривалого видиху корпус нахиляється вперед, живіт втягується. При цьому руками необхідно натиснути на нижню частину грудної клітки.
Кожну з вправ слід повторювати від п’яти до шести разів.
Діти
Вправи для дихання дітям можна призначати з трьох-чотирьох років. Проводиться гімнастика обов’язково в ігровій формі. Особливо корисна вимова малюком вібруючих звуків. Це дає змогу навчитися робити довгий видих і, відповідно, знизити інтенсивність кашлю, покращити виведення з легенів та бронхів мокротиння, зняти бронхіальний спазм. Вібруючі звуки дуже м’яко масажно впливають на грудну клітку. Однією зі звукових вправ є гра “ворона”. Сенс її в тому, щоб у положенні сидячи підняти руки вгору і з криком “кар-р-р-р” на видиху опустити їх вниз. Є й інші, не менш корисні вправи, що допомагають поліпшити загальний стан.
Обговорення