Встановити терміни служби і визначити порядок демобілізації військовослужбовців після визначеного терміну. Із такими вимогами вийшли дружини і родичі військових на мирний мітинг, який відбувся на Театральному майдані у Тернополі в суботу, 23 грудня.
Основна позиція учасників акції, щоб після 18 місяців служби військовослужбовець за власним бажанням мав вибір: залишитись на службі чи повертатись додому.
Вперше до такої акції доєдналась Вероніка Заярська. Про мітинг дізналася із чату дружин військових у соцмережі. Чоловік Вероніки мобілізований з 9 квітня 2022 року. Спершу йшов добровольцем, по стану здоров’я не взяли, але пізніше все ж вручили повістку.
“Моральний дух в нього …він втомлений, він вже не може там знаходитись. І кожен день, коли прям у зоні бойових дій, у нього, як то кажуть «краще вмерти, ніж жити». Тобто вони пішли в один кінець. Чому так? Чому мій чоловік мусить там знаходитись, коли деякі реально здорові чоловіки ходять і займаються своїми справами?”, – запитує учасниця акції.
У воїнів на фронті погіршується стан здоров’я. Чоловік Вероніки отримав поранення у серпні 2022 року, але продовжує воювати.
“Так, це контузія, так, це легеньке, але воно може прогресувати у майбутньому. Стан здоров’я не покращується і умов для стабільності психічної і фізичної немає”.
Зараз для військового є два варіанти повернення додому – це поранення або смерть, каже Вероніка. Так не повинно бути.
Наразі законопроєкти про демобілізацію лише розробляють. У них називають різні терміни, після яких воїн зможе звільнитися зі служби – від 18 до 36 місяців.
“Ми це питання обговорюємо. Пропонується упродовж 36 місяців служби за мобілізацією передбачити можливість демобілізації. Є інші пропозиції. Ми обговорюємо це питання”, – повідомив на початку грудня нардеп Федір Веніславський, член комітету ВР з питань національної безпеки, оборони та розвідки.
“Але добавляються умови, 9 місяців він мусить бути у зоні бойових дій. Окей, він знаходиться у зоні бойових дій, але в нього немає чітко, як коли зайшов гугл, подивився – «активний акаунт 358 днів», у нього немає такої статистики. Тобто він по документах може бути місяць, а по факту він там сидить довше. Це паперова робота, є багато питань до цього на фронті”, – пояснює Вероніка Заярська.
Наразі учасники мирної акції погоджуються, що навіть 24 місяці на війні це багато, щоб отримати право на демобілізацію. Та і повертатися у мирне життя воїн має не на місяць чи три. Цього не достатньо для відновлення після років на фронті. Та поки що йдеться лише про те, щоб такі терміни взагалі встановили, і військові мали можливість демобілізуватися відвоювавши певний термін.
Загалом мирну акцію у Тернополі підтримали близько 60 людей. Мітинг, ініційований спільнотою дружин військових, відбувся і в інших обласних центрах. Акції планують проводити і надалі, допоки не приймуть відповідний законопроєкт.
Відео і фото: Вероніка Заярська.
Обговорення