Ще 23 лютого цього року мешканка села Шипівці Заліщицького району на Тернопільщині Ольга Слободян отримала повідомлення про смерть свого чоловіка Петра. Однак досі не знає обставин його загибелі. Бездиханне тіло 40-річного Петра Слободяна, який був мобілізований ще у серпні торік, знайшли у казармі 24-ої окремої механізованої бригади у місті Яворів Львівської області, пише Press-Центр.
«Нам віддали тіло повністю у синцях, з розбитим носом, розпухлим вдвічі коліном»
– У зоні АТО мій чоловік не побував, – розповіла Ольга Слободян. – Адже згодом після того, як його мобілізували на службу, на Яворівському полігоні отримав травму. Військовослужбовці щось там розвантажували і Петру бортом від вантажівки відбило пальці лівої руки. Тож перші фаланги трьох пальців йому лікарі ампутували. І чоловік місяць проходив реабілітацію у Львівському військовому госпіталі. А всередині листопада знову повернувся у військову частину у Яворові. 23 лютого мені зателефонували колеги чоловіка по службі і повідомили, що Петро мертвий. Мовляв, у нього раптово зупинилося серце. Коли я приїхала з чоловіковим братом за тілом, у військовій частині мені сказали, що факт загибелі Петра розслідує військова прокуратура, щоб встановити, чи його не вбили, і що біля його тіла в казармі були знайдені сліди чужої крові. А у свідоцтві про смерть причиною загибелі була вказана «раптова смерть». І це при тому, що з моргу нам віддали тіло повністю у синцях, з розбитим носом, розпухлим вдвічі коліном.
Ольга Слободян не розуміє, як у чоловіка, якого на медогляді перед службою визнали здоровим, могло раптово зупинитися серце. А його побите тіло викликало у неї підозри у тому, що Петра вбили ті, хто у зоні АТО мав би підставити йому по-товариськи плече. Вже понад місяць минув з часу похорону, а слідство у цій справі досі не завершене. Через це, скаржиться п. Слободян, вона не може отримати ні допомоги на поховання чоловіка, ні пенсії у зв’язку з втратою годувальника на дітей (а у жінки є 14-річна донька-школярка і 19-річний син-студент).
Причина смерті мобілізованого – алкогольна епілепсія?
– Петро Слободян помер від епілептичного нападу, який виник внаслідок вживання алкоголю, – пояснив начальник прес-центру оперативного командування «Північ» Анатолій Прошин. – 23 лютого о 15 годині дня товариші по службі побачили, що він лежить в казармі на ліжку без матраца. Запропонували Петру матрац, але він відмовився. Згодом вони почули звук падіння тіла і побачили, що товариш по службі б’ється в судомах на підлозі, з рота у нього йде піна, дихання припинилося. Їм вдалося його тоді врятувати самотужки. Вони вставили чоловіку ложку в рот, щоб не проковтнув язика. А коли напад припинився, зробили штучне дихання. Тож Петро Слободян отямився. Йому запропонували викликати медика, але він запевнив, що почувається добре і від меддопомоги відмовився. Пообіцяв лежати у казармі. А ввечері близько 20 години Петра Слободяна знайшли без ознак життя. Він лежав у казармі на підлозі обличчям донизу.
У військовій частині провели внутрішнє розслідування за цим фактом. Також своє розслідування у цій справі нині здійснює військова прокуратура Львівського гарнізону. На розслідування дається місяць часу. Але прокурори досі не отримали висновків з судмедекспертизи, тому, пояснюють, не можуть його завершити. А вплинути на судмедекспертів, щоб швидше працювали, не можуть.
Що стосується грошової допомоги у зв’язку із загибеллю Петра Слободяна, то, пояснюють в ОК «Північ», закон говорить, що якщо смерть під час виконання службових обов`язків настала в результаті вживання алкоголю чи скоєння злочину, то ніякі виплати не передбачені.
Під час рейду лише за одну ніч у військовослужбовців вилучили 17 літрів горілки
Ольга Слободян не приховує, що її чоловік міг зловживати алкоголем. Але каже, що навіть, якщо він був п’яним у день загибелі, це нікому не дає права безкарно його вбивати. Та й, переконана жінка, стежити за тим, щоб військовослужбовці під час служби були зайняті і не мали часу на спиртне, повинні їхні військові командири.
– Коли ми приїхали за тілом чоловіка у Яворів, на території військової частини помітили не одного нетверезого військовослужбовця, – розповіла Ольга Слободян. – Так, приміром, один з них спав під деревом на куфайці, другий нужду під казармою справляв.
Не заперечує те, що у Яворівській військовій частині добряче пиячили, і начальник прес-центру оперативного командування «Північ» Анатолій Прошин:
– Нереально проконтролювати за тим, щоб військовослужбовці не вживали алкоголю. Тим паче, що везуть їм спиртне самі ж родичі. Так, ми, приміром, проводили рейд на Рівненському військовому полігоні, то лише за одну ніч вилучили у військовослужбовців 17 літрів горілки. Згоден, що цю проблему потрібно якось вирішувати. Але це повинна робити влада. Наприклад, вона б мала прийняти рішення, щоб заборонити продавати алкоголь людям у військовій формі.
До речі, таку заборону нещодавно запровадили у Донецькій області.
Обговорення