“Всім матерям даю поклін за їх любов жертвенну…”. Виставка під такою назвою, присвячена Дню Матері, відкрилася в обласному архіві. На ній представлені документальні свідчення того, як на Тернопільщині відзначали це свято ще з 1929 року, яке згодом, через 10 років, заборонила радянська влада. Серед документів особливу увагу привертають інформації, дозволи на проведення Свята Матері. Цікавими та інформативними джерелами є програми проведення свята: вірші, пісні, реферати, які виголошувалися під час проведення урочистих заходів.
Доповнюють експозицію виставки вірші сучасних українських поетів присвячених українській матері. А працівниці держархіву доповнили виставку власноруч виготовленими вишитими картинами та подарунками своїх дітей до Дня Матері.
«Представлена на виставці експозиція із творчими роботами діток свідчить, скільки любові та зусиль вони докладають, щоб подарувати мамі радість та відчуття гордості за них, – зазначив на відкритті виставки перший заступник голови обласної ради Сергій Тарашевський. – День матері надзвичайно світле свято. Бо ми вшановуємо найріднішу і найближчу для кожного людину – матір. Найперше хочу побажати усім матерям та родинам миру та спокою, доброї долі та здоров’я, Божого благословення та радості. І нехай кожна мамуся у цей день дочекається на маленьку подяку – подарунок, який власноруч, спеціально для неї виготовляли діти».
Від імені обласної ради Сергій Тарашевський вручив подарунки представникам громадської організації багатодітних сімей «Велика родина», які запрошені були на відкриття виставки. А саме Наталії Медвідь (шестеро дітей), Марії Кбринович (5 дітей), Світлані Яворській (5 дітей), Любові Горайській (9 дітей) та Наталії Задойоній (8 дітей і очікує на поповнення у родині). Про це повідомили у прес-службі Тернопільської обласної ради.
Довідково. Серед української громади День Матері вперше влаштував Cоюз українок Канади в 1928 році. Наступного року це свято відзначалося вже й у Львові. Ініціатором урочистостей була редактор тижневика “Жіноча доля” Олена Кисилевська. Організації “Просвіта”, “Рідна школа”,”Пласт”, “Сокіл” та інші організовували концерти, конференції, фестивалі по всій Східній Галичині. Відтоді День Матері відзначали дуже широко. У 1939 свято заборонила радянська влада. З 1990 року, завдяки зусиллям громадських організацій, зокрема Союзу українок, Свято матері повернулось в Україну.
В новітній українській державі День Матері офіційно відзначається щорічно, починаючи з 2000 року, у другу неділю травня.Свято Матері на Тернопільщині розпочали відзначати 12 травня 1929 року.
Обговорення