Є низка професій, фахівці яких не можуть працювати без засобів індивідуального захисту. Роль цих коштів виконує одяг спеціального призначення. Залежно від виробничих умов, вона може використовуватися повністю для всього тіла або окремих ділянок.
Буває різний спецодяг. Існує класифікація, за якою можна визначити, які саме засоби потрібно використовувати при виконанні робочих обов’язків спеціалістам певного профілю.
Загальна класифікація спецодягу
Є дуже багато видів та підвидів, тому почати потрібно із загального поділу на основні групи. Є чотири основні групи:
- Для робітничих професій.
- Спеціальне екіпірування.
- Технологічного призначення.
- Фірмова.
Треба приймати до уваги температурне середовище, рівень вологості, характер роботи — всередині приміщення чи на відкритому повітрі. Оскільки основне завдання одягу захищати, існує поділ за цими особливостями.
Класифікація спецодягу за захисними властивостями
Кожна професія, яка передбачає використання індивідуальних захисних засобів, має свою специфіку. Наприклад, костюм, який потрібен медпрацівнику ніяк не підійде зварювальникові, кухареві буде незручно працювати в брезентовому комбінезоні і т.д. Саме тому було розроблено та затверджено класифікацію спецодягу за захисними властивостями від:
- виробничих забруднень загального характеру;
- механічних ударів;
- високих чи низьких температур;
- радіоактивного випромінювання та біологічного ураження;
- удару електричним струмом;
- токсичних речовин, кислотних та лужних розчинів;
- нафтопродуктів та олій;
- небезпечного пилу (дрібної деревини, частинок скловолокна, азбесту);
- водонепроникна;
- сигнальні комплекти.
Існує також поділ за видами захисту того чи іншого органу. Наприклад, якщо небезпека загрожує органам дихання, то обов’язково використовується респіраторний захист. Респіратори у свою чергу поділяються на медичні та промислові, а також на фільтруючі та ізолюючі.
Для захисту очей призначаються лицеві щити та окуляри. Якщо людина працює у лабораторії з небезпечними хімічними речовинами, їй обов’язково потрібні окуляри. Зварювальник повинен використовувати спеціальний лицьовий щиток.
Залежно від сфери використання, роду та рівня небезпеки можуть використовуватися плащі, штани, куртки, комбінезони, халати, фартухи, жилети. Тобто це може бути простий одяг для виконання елементарних робочих обов’язків, який зазвичай шиється зі спеціальних високоміцних, але обов’язково комфортних для людини матеріалів.
Обговорення