Земля є, будинок побудували, а жити нема де. Із такою проблемою зіткнулися, зокрема, сім’ї учасників АТО, які у 2015 році отримали від Тернопільської міської ради землю у мікрорайоні “Південний”.
Люди вже дев’ятий рік не можуть домогтися, щоб їм провели електрику. Без цього жити у мікрорайоні неможливо.
Завдяки інвестиційній програмі обленерго готовий у 2025 році провести електрифікацію безкоштовно, але міська рада, кажуть власники земель, з невідомих причин не надає для цього всіх документів.
Землю отримали, на тому все стало
До журналістів видання Місто звернулась Ганна Янчик – дружина учасника АТО. Вона представниця ініціативної групи людей, які ще не опустили рук і продовжують боротись за те, аби їм провели хоча б електрику.
Мова про садибно-житлові ділянки мікрорайону “Південний-1” житлового району “Південний” у Тернополі.
“Дали ділянку нам, і не тільки, багатьом АТОвцям, на вулиці Микулинецькій, навпроти автобазару, за “Червоною калиною”. Але там просто хащі, нічого немає, ніяких комунікацій. Ні світла, ні доріг, нічого. Ми перші роки були на такому ентузіазмі, коли чоловік прийшов, кров’ю і потом заробив ту земельну ділянку. Своїми силами там її розгортали, дорогу прогортали, на генераторі побудувалися. Але до сих пір за 8 років не можемо добитися, щоб нам провели світло”, – розповідає Ганна Янчик.
Посилають із кабінету у кабінет
Ігор Тучак свою ділянку придбав у 2015 році. За цей час встиг побудуватися. Вирішити проблему з електрикою намагався із сусідами ще до 2022 року. Пригадує, тоді люди зустрічалися з представниками міськради і ті обіцяли, що все буде. З початком воєнного стану чоловік пішов захищати країну, звільнився навесні 2023 року, повернувся – але нічого не зрушилось.
“Я рік часу був на війні. Вернувся з війни, нічого так і не вирішилося за той час. Ходив до міського голови, він ніби щось пообіцяв, що повпливає, щось будуть робити, хоть тимчасово. Просто мене ганяли по кабінетах: в обленерго, з обленерго туди, сюди. Я, певно, побігав місяці півтора-два. У мене просто нерви не витримали, я поставив сонячні панелі і все”, – говорить житель мікрорайону “Південний” Ігор Тучак.
“А ви що, не бачили, що брали”
Коли Оксана Матвійків із чоловіком, теж військовим, побачили, яку ділянку отримали від міськради, були шоковані. Земля вся у бетонних конструкціях. Це, каже жінка, скоріш за все залишки жомових ям біля колишнього цукрового заводу.
“Останній раз, коли нам сказали в очі – «А ви що, не бачили, що брали?»… А що, ми мали вибір, перед вибором нас ніхто не поставив. Ми самі збудувались, і таких коло нас є збудованих багато хлопців. І все. Ми на генераторі, але самі розумієте, так жити нереально”, – розповідає Оксана Матвійків.
Сотні сімей вимагають справедливості
Як пояснює Ганна Янчик, наразі є понад 380 ділянок, власники яких хочуть будувати своє приватне житло. Це не лише учасники АТО, але і пільгові категорії, яким теж міськрада видавала ділянки. Люди об’єдналися, бо по одинці ніхто нічого зробити не в силі. За 8 років побудуватись змогли лише десь 20 людей.
2 жовтня 2022 року на сайті міської ради з’явилась інформація, що ” У Тернополі затверджено містобудівну документацію мікрорайону «Південний-1», де виділялися земельні ділянки учасникам АТО/ООС”, де було зазначено:
«Свого часу було виділено близько 900 земельних ділянок учасникам АТО/ООС на вулиці Микулинецькій. Вони об’єднались у єдиний кооператив та прийняли рішення будувати не індивідуальне житло, а повноцінний житловий район з багатоповерховими забудовами з метою отримання житла для себе коштом інвесторів, – зазначає міський голова Сергій Надал. – Раніше міська рада виділила кошти для проєктування детального плану цієї території, а сьогодні затверджуємо цю проєктну документацію».
Але виходить не зовсім так.
Власники земель, із якими ми спілкувались, кажуть, що, дійсно, є такі, хто об’єднався в кооператив, щоб віддати свої ділянки забудовнику. Але власники майже 400 ділянок, про яких ми розповідаємо, цього не хочуть.
Провести електрифікацію готові безкоштовно
У ВАТ “Тернопільобленерго” про проблему жителів мікрорайону “Південний” добре знають. Запевняють, є інвестиційна програма, відповідно до якої готові провести електрифікацію у 2025 році (на 2024 рік програма вже затверджена). Це безкоштовно як для жителів, так і для громади. Але міськрада має виступати ініціатором цієї електрифікації і надати певний перелік документів, пояснює Мар’ян Турок, заступник начальника виробничо-технічної служби ВАТ “Тернопільобленерго”
Міська рада документи надала, але
Безкоштовно електрифікацію обленерго може провести лише на території індивідуальної житлової забудови, межі якої мають бути чітко окреслені у детальному плані. Зі слів Мар’яна Турка, до детального плану мікрорайонну “Південний” вносили зміни, де передбачили замість приватних будинків зведення багатоповерхівок.
“Вони нам цієї кінцевої (редакції детального плану, – ред.) не дали. Їм потрібно вносити зміни і описувати, яка потужність лишається на індивідуальну забудову, межі, де багатоквартирні, де індивідуальні. Щоб ми собі могли розуміти архітектуру електричної мережі, яку нам потрібно буде збудувати. Але вони (міська рада, – ред.) надали саму першу редакцію”, – пояснює Мар’ян Турок.
Виглядає просто, тоді чому ситуація зависла
У міській раді ситуацію прокоментували коротко:
“Тернопільська міська рада передала необхідні документи обленерго. По проекту передбачено підключення електроенергії до загальної земельної ділянки масиву, а всередині для підведення електроенергії до кожної ділянки окремо мешканці мають самостійно виготовити проект. Це може бути один проект для усіх, але усі власники повинні організувати і кожен повинен заплатити свою частку за проект”, – відповіла начальниця управління цифрової трансформації та комунікацій зі ЗМІ Мар’яна Зварич.
На уточнюючі запитання, що деякі документи не підійшли обленерго, Мар’яна Зварич попросила написати запит. Видання “Місто” підготує його і надішле до міської ради.
У людей закінчується терпіння
“Мені треба відбивати те, за що він там воює. За те, щоб ми жили нормально, і діти, і онуки. І хочеться ще пожити. А не, дивіться, 8 років і шо – будинок є, але… А дуже багато загинуло. Приїжджають жінки … От до чого зводиться…”, – розповідає Оксана Матвійків.
Хлопці, які на фронті, не готові миритися із таким до себе ставленням. Чоловік Оксани зараз теж воює. Жінка каже, вони спілкуються із військовими, які отримали землі в інших областях, зокрема, Рівненській, Львівській, і ні у кого таких проблем немає.
Продати свою ділянку теж не варіант, адже наразі земля там коштує копійки. Хоча дехто не витримує стільки чекати і все ж продає.
Представники приватного житлового сектору мікрорайонну “Південний-1” налаштовані рішуче. Люди хочуть жити на землі, яку їм виділили, хоча за вісім років не мають ні доріг, ні вулиць із назвами, ні навіть номерів будинків чи навіть самих будинків. Переконані, коли до них проведуть електрику, все зміниться. І все, про що просять – дійсно посприяти у цьому міську владу.
Яна Полухіна
Обговорення