Про хворого у Тернополі на дифілоботріоз – хронічний гельмінтоз, який спричинюють ціп’яки, повідомив обласний лабораторний центр, пише “Голос”.
До лікувально-профілактичного закладу м.Тернополя госпіталізували хворого К. зі скаргами на нестійку ходу, оніміння нижніх і верхніх кінцівок, нудоту, блювоту, втрату ваги, запаморочення, блідість шкірних покривів. Чоловік хворіє протягом 3-х років і вже лікувався в медзакладах України.
З епіданамнезу з’ясували про неодноразові випадки вживання риби і продуктів з неї. З дослідження фекалій виявили яйця стьожка широкого. Вставлено діагноз: дифілоботріоз – хронічний гельмінтоз, який спричинюють ціп’яки роду Diphyllobothrium.
В Україні дифілоботріоз реєструється у дельті Дунаю і басейну Бугу, Дністра, Дніпра.
Зараження дифілоботріозом відбувається при вживанні риби та продуктів з неї, шлях передачі – харчовий, чинники передачі – інвазована, недостатньо термічно оброблена риба та рибні продукти.
Хворіють люди, які вживають в їжу сиру, злегка обсмажену, свіжозаморожену, слабо солену рибу, сиру або малосольну ікру щуки. Перебіг інвазії може бути безсимптомний. Іноді наявність паразита виявляється у зв’язку із виділенням при дефекації «стрічки» гельмінта, після чого з’ясовуються і деякі скарги хворого: біль у животі, нудота, блювота ін. При більш інтенсивній інвазії на передній план виступають патологічні зміни з боку органів травлення, нервової та кровотворної систем. Такі хворі жаліються на поганий апетит, нудоту і блювоту, болі в животі, нестійкий стілець, зниження маси тіла, шкірні висипи, слабість, сонливість, неприємні відчуття на язиці при вживанні кислої, соленої їжі, ліків.
У 2% інвазованих розвивається нестача вітаміну В12 і як наслідок – анемія. У хворих наростає слабість, втомлюваність, запаморочення, прискорення серцебиття, шум у вухах. Звертає увагу блідість шкірних покривів, одутлість обличчя, іноді набряки на нижніх кінцівках.
Ураження нервової системи проявляються у вигляді відчуття оніміння, порущення чутливості ділянок шкіри, нестійкої ходи. При довготривалій інвазії можливий розвиток кишкової непрохідності, збільшення печінки, селезінки, у деяких випадках судоми. При погіршенні здоров’я негайно звертайтеся до лікаря!
Довідка:
Пройти обстеження на наявність яєць гельмінтів, в т.ч. і при дифілоботріозі, діагностику інших паразитів, зокрема токсокарозу, аскаридозу, опісторхозу, лямбліозу можна у паразитологічній лабораторії ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України». Телефон паразитологічної лабораторії 52-49-80.
Обговорення