Чим ближче до надання Українській православній церкві Томосу і очікуваного об’єднання церков, тим більш непрогнозовані й абсурдні речі відбуваються в УПЦ (МП). Про паніку в Свято-Успенській Почаївській лаврі «НОВА…» вже писала, як і про проросійську позицію намісника Володимира (Мороза). Нещодавно випливли факти про незаконну передачу чоловічому монастирю шести споруд лаври площею понад 7 тис. кв. м, а ще — про спробу підкупу ченцем депутата Почаївської міської ради за голосування про передачу лаврі земельних ділянок. Добре, що на ситуацію про прихоплення майна святині в руки монастиря швидко відреагувало Міністерство юстиції та правоохоронні органи. А завдяки оприлюдненню місцевими активістами відеозапису пропозиції депутату «поддєржать вопрос по лаврє» за 500 євро, вдалося запобігти прихопленню почаївської землі представниками московської церкви. Та, очевидно, на цьому перипетії довкола лаври не закінчаться.
На початку листопада телеканал «1+1» оприлюднив приголомшливу інформацію про таємну передачу споруд Почаївської лаври (двох соборів, монастирських келій, дзвіниці, архиєрейського будинку — загалом шести споруд лаври загальною площею понад 7 тисяч квадратних метрів) у користування УПЦ (МП) до 2052 року. У розпорядженні депутата Почаївської міської ради Тараса Паляниці опинилися документи державного реєстратора про передачу цих споруд.
— Витяг із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, термін дії — до 1 січня 2052 року з правом пролонгації. Зі складу Кременецько-Почаївського заповідника споруди були вилучені ще 2003 року за часів прем’єрства Віктора Януковича, щоправда, це розпорядження так і не було виконане, тож улітку 2018-го Міністерство культури доручило державному заповіднику взяти на баланс ці споруди, — повідомив Тарас Паляниця.
— Про оформлення документів у вересні звернулися і заповідник, і лавра. Державний реєстратор, який мав узгодити документи на користь заповідника, цього не зробив, а тим часом лавра знайшла реєстратора з іншого району Тернопільської області. Коли до нього звернулися представники Почаївської лаври, він здійснив реєстрацію в обхід вже розпочатого розгляду іншим реєстратором.
Юрист заповідника був просто ошелешений побаченим документом. «Фікція. Треба спитати реєстратора: що ти вніс, хлопче?!» — дивувався він.
Журналісти розшукали цього реєстратора — Андрія Яремка — в Тернополі у приміщенні без вивіски. Побачивши гостей, він почав утікати, відхрещуватись, та врешті таки визнав, що уклав документ, але висловив думку, що в його діях нема порушення, бо хто з яким проханням звертається — йому байдуже, а лавра надала необхідні документи. «Це моя дія. Я вчинив її законно», — запевнив. На запитання, чи бачив він у реєстрі, що цією справою займається інший реєстратор, Яремко відповів: «Якби бачив, то я б за це не брався».
На незаконну передачу споруд у власність УПЦ (МП) поскаржилися представники Кременецько-Почаївського державного історико-архітектурного заповідника, була проведена перевірка, і реакція не забарилася.
— Комісія Мін’юсту на своєму засіданні задовольнила скаргу Кременецько-Почаївського державного історико-архітектурного заповідника, який просив скасувати рішення про державну реєстрацію права користування на комплекс споруд Свято-Успенської Почаївської лаври за релігійною організацією. Саме тому це рішення було скасоване, а Державному реєстратору, який його здійснив, блоковано доступ до державного реєстру речових прав на нерухоме майно, — заявила заступниця глави Мін’юсту Олена Сукманова.
У відповідь на таке рішення Мін’юсту голова юридичного відділу УПЦ (МП) Олександр Бахов заявив, що комплекс споруд Почаївської лаври й надалі перебуватиме у «законному користуванні» чоловічого монастиря УПЦ МП.
«Почаївська лавра й надалі знаходиться у законному та правомірному користуванні братії чоловічого монастиря Української православної церкви. На сьогодні договір від 2003 року про користування спорудами (храми, дзвіниця, келії та ін.) Свято-Успенської Почаївської лаври за чоловічим монастирем УПЦ є діючим і не скасованим.
Звертаю увагу: рішення Мін’юсту про скасування державної реєстрації (вилучення із реєстру запису) про право користування на споруди Свято-Успенської Почаївської лаври не відміняє і не скасовує договір про користування від 2003 року. Водночас право користування, набуте до 2013 року, не підлягає обов’язковій державній реєстрації. Рішення Мін’юсту може буте скасовано у судовому порядку», — написав у Facebook Олександр Бахов.
Стосовно підкупу ченцем почаївського депутата, то відео, яке нібито засвідчує даний факт, було представлене активістами у Тернополі під час прес-конференції з приводу цього інциденту. Нині його можна переглянути в інтернеті. За даними почаївських депутатів-«свободівців», які викрили даний факт, монах хотів заплатити 500 доларів за голосування про надання лаврі трьох земельних ділянок площею 2,5 га. Депутати звернулися до правоохоронних органів та СБУ з проханням перевірити факти з відео.
— До одного із депутатів зателефонували з проханням зустрітися і обговорити деякі питання, він погодився. На зустріч із ним прийшов чернець Никодим, який підтвердив, що це він телефонував. Перейшли до обговорення питання, яке планують вирішити на сесії Почаївської міськради 20 листопада. Що було далі, видно на відео, — заявив депутат Почаївської міськради Тарас Паляниця.
Депутат відмовився брати гроші. А на сесії земельне питання лаври «рупор Москви» не виніс, тож Тарас Паляниця сам подав на розгляд депутатів пропозицію «про відмову в затвердженні документації…». Рішення підтримали 15 депутатів із 20. Тож земля й надалі залишиться у власності громади.
Нагадаємо, що ще в 2015-ому році духовенство Почаївської лаври зверталося до міської ради з проханням передати їй у власність три земельні ділянки площею 2,5 гектара. Депутати відмовили в проханні і відклали розгляд питання до завершення бойових дій на Донбасі, загалом таких звернень та відмов було три. Представники лаври тоді звернулися до суду, і той зобов’язав міськраду знову розглянути рішення про передачу в постійне користування лаврі ділянок.
Обговорення