Кожного ранку ми споживаємо вражаючу кількістьі нформації – по дорозі на роботу слухаємо новини, проглядаємо газети за сніданком, перевіряємо свої сторінки в соціальних мережах протягом цілогодня, дивимося телевізор перш ніж піти спати. Переварити всі ці дані не просте завдання саме по собі.
А якщо ще прийняти до уваги, що досить велика частика інформації, яку ми отримуємо упереджена, неточна або іноді взагалі вигадана? Знати, чому вірити стає ще важчим. Але в наш час докопатися до правди надзвичайно важливо, адже те, у що ви вірите прямо впливає на те, що ви купуєте, чим займаєтеся та навіть, як ви себе почуваєте. Іншими словами, інформація, яку ви сприймаєте керує вашим життям. Недарма відомий вислів Натана Ротшильда «Хто володіє інформацією, той володіє світом» як ніколиактуальний зараз.
Тож як можнавідділити зерно від полови? Одним з найпростіших шляхів є навчитися мислити більш критично. Критичне мислення – це спосібмислення, який допомагає вам дістатися ближче до правильної відповіді. Тому наступного разу, коли у вас з’явиться проблема, що потребуватиме вирішення, чи ви будете стояти перед непростим виборомабо вам треба буде щось оцінити – ви зможете вирішити, наскільки правдивими фактами виволодієте та як повести себе в тій чи іншій ситуації.
По-перше, не слідбрати все за чисту монету. Необхідно навчитися оцінювати те, що вичуєте, читаєте, бачите і те, що ви плануєте робити. Тобто замість того, щоб зробитищосьлише тому, що ви абовашідрузі так завжди вчиняли, або прийняти те, що випочули за щиру правду – витратьте деякий час на те, щоб просто подумати. В чому полягає проблема? Які можливі шляхи її вирішення? Які переваги і недоліки кожного з них? Звичайно, вам все одно доведеться прийняти рішення у щовірити і як вчинити, але якщо ви обдумано все оціните, ймовірно, ваш вибір буде кращим.
Надзвичайно важливим є також вміння продумувати декілька кроків наперед. Розвинути таке вміння можнаграючи в шахи та інші інтелектуальні види спорту, які навчають мислити стратегічно та об’єктивно. Таким чином ви зможете побачити не лишецілісну картину тієї чи іншої ситуації, але й виокремити її елементи. Зрештою, більшість проблем є занадто великими і їх неможливо вирішити всі і відразу. А от розбити їх на дрібніші частини справа нескладна. Чим дрібніші деталі, тимлегше буде оцінити кожну з них та прийнятирішення. Так, по суті, і розвивалася наука: перш ніж зрозуміти як працює та чиінша велика система – наприклад тіло людини або екосистема – вченим необхідно зрозуміти як працює і співвідноситься кожна частинкацієї системи.
Не боятисяставитизапитаннятакож є важливоюскладовоюрозвитку критичного мислення, адже вони допомагають не тількидізнатися про щосьнове, але й відкритинові шляхи осмисленнярізноманітноїінформації.
Наступнимкроком на шляху до істини є боротьба з власним его. Прийняти той факт, щови не завждимаєтераціюважко. Аджевідчуттяправоти – незабутнє. Це свято егоїзму, на яке кожен з нас хоче час від часу потрапити. Але припущення, щовиправіапріорі часто задаєнеправильнийнапрямок, коли справа доходить до критичного мислення. Тому, якщови не сприймаєтеінші точки зору та погляди, не порівнюєтеїхзісвоїмивласними – ви, насправді, взагалі не мислите. Тобто і критичнемисленнятодіповністювідсутнє.
Критичнемислення – нелегкезаняття, щовимагаєвід нас відкинути те, у що ми хочемовірити та прийнятицілу купу абсолютно новоїінформації. Звичайно, це не зовсімприємно, але ж так цікаво! І коли винарештідоберетеся до реальнихфактів – ви будете вражені, наскількиблизьковидісталися до істини.
Обговорення