14 жовтня християни східного обряду відзначають свято Покрови Пресвятої Богородиці. Це свято є особливо важливим для українців, наші предки вважали його межею між осінню та зимою.
“Покрова накриває траву листям, землю снігом, воду – льодом, а дівчат – шлюбним вінцем”. В українських селах і досьогодні дотримуються давньої народної традиції справляти весілля після Покрови. Від Покрови і до початку Пилипівки – пора наймасовіших шлюбів в Україні.
Свято Покрови посідає почесне місце серед пошанованих свят на Україні. Що цікаво – шанується воно одночасно і християнами, і рідновірами України, тільки зміст свята, навіть за однакової назви, зовсім різний.
Свято Покрови Матері і у православних і у рідновірів ознаменовує засинання Природи та вкривання Землі на зиму. Справді, в жовтні перші дерева втрачають листя, всі плоди уже дозріли: «Прийшла Покрова – на дереві голо». Сивий Яр вступає в свою повну силу в першу п’ятницю, після дев’яти днів від осіннього рівнодення, і ми вшановуємо Покрову Матері Слави. Це також свято вояцької честі та звитяги, на якому оборонці Матері-Землі показують свою вправність.
Історія свята
Свято Покрови було введено у християнство в 10 столітті і має під собою чи то легенду, чи то подію, яка відбулася в Царгороді (Константинополі). Місто було оточене чужинцями (за різними джерелами – то могли бути як давні руси (скити) на чолі з князем Аскольдом, так і агаряни (магометани – араби або турки), і Божа Мати начебто покрила своїм омофором городян, які молилися на всенічній службі у Влахерській церкві.
Це побачив святий Андрій: пiд церковним склепiнням з’явилася Пресвята Богородица в оточеннi ангелiв, пророкiв i апостолiв і накрила своїм омофором православних християн. Це було провістям перемоги. Так і сталося: невдовзі надійшли воїни-захисники і звільнили населення від нападників.
Тобто християнське свято Покрова святої Богородиці запроваджене у Візантії на згадку про чудесне визволення Константинополя від нападників. Причому за церковним календарем спочатку це було звичайне собі невеличке святце, присвячене, практично, незначній події.
Візантійський патріарх проголосив (канонізував) “Свято Похвали Богородиці”, яка “допомогла візантійцям затопити скитів у Босфорі” (ще одне розходження – вже саме скитів). У п’яту суботу великого посту (а це, як відомо, навесні) греки з акафистом хвалять “Покрову” за таке ”покровительство”.
Як бачимо, наведені джерела, а вони не єдині, засвідчують досить туманне, неоднозначне, малозначиме та порівняно нещодавнє походження свята. Одночасно бачимо досить вузьку “спеціалізацію” християнського свята – порятунок від ворога.
Очевидно, цей сюжет і прислужився тому, що для козаків свято Покрови було найбільшим і найзначущим святом. В цей день у козаків відбувалися вибори нового отамана. Козаки вірили, що свята Покрова охороняє їх, а Пресвяту Богородицю вважали своєю заступницею і покровителькою. На Запоріжжі в козаків була церква святої Покрови. В козацькій думі про Самійла Кішку співається:
А срібло-золото на три частини паювали:
Первую часть брали, на церкви накладали, На святого Межигорського Спаса,
На Терехтемировський монастир,
На святую Січовую Покрову давали –
Котрі давнім козацьким скарбом будували,
Щоб за їх, встаючи і лягаючи,
Милосердного Бога благали.
Відомий дослідник звичаїв українського народу Олекса Воропай писав, що після зруйнування Запорізької Січі в 1775 році козаки, що пішли за Дунай на еміграцію, взяли з собою образ Покрови Пресвятої Богородиці.
Козаки настільки вірили в силу Покрови Пресвятої Богородиці і настільки щиро й урочисто відзначали свято Покрови, що впродовж століть в Українi воно набуло ще й козацького змісту і отримало другу назву – Козацька Покрова. З недавніх пір свято Покрови в Україні вiдзначається ще й як день українського козацтва.
Українська Повстанська Армія (УПА), яка постала в час другої світової війни на землях Західної України як збройна сила проти гітлерівської і більшовицької окупації батьківських земель, теж обрала собі свято Покрови за день Зброї, віддавшись під опіку святої Богородиці. Отже сьогодні Покрова – це свято не тільки народне і релігійне, а й національне.
Про що моляться віряни
Звертаючись з молитвою перед іконою Покрова Пресвятої Богородиці, люди просять про захист від бід, зцілення від хвороб, моляться на заміжжя, на щастя та добробут. Однак, найпоширенішими проханнями все ж історично є молитви про захист. Це пов’язано з самою історією свята, коли люди в гарячій молитві звернулись до Богородиці з проханням про порятунок, і Богородиця явилася перед людьми та вкрила їх своєю покровою (омофором). Після цього вороги вже не могли побачити цих людей.
Молитва про захист
Пом’яни нас у твоїх молитвах,
пані Діво Богородице,
та не загинемо за множення гріхів наших,
покрий нас від усякого зла і лютих напастей;
на Тебе бо сподіваємося
і, твого покриву свято вшановуємо,
тебе величаємо.
Молитва про захист до Пресвятої Богородиці
Свята матінко Покрова,
накрий нас своїм омофором.
Захисти від бід і від болю,
молитовним словом і любов’ю…
Як вороги колись палили
Константинополя жита –
Покрови хусткою накрила
Всіх Богородиця свята.
Коли навколо царство змови
Марнує прожиті літа,
Накриє хусткою Покрови
Нас Богородиця свята.
Молитва з Богом є розмова,
І часто подумки без слів,
А Бога Матері Покрова
Хай вбереже від ворогів.
Від сил кривавих і ворожих,
Що нашу землю гнітять знов,
Хай буде завжди на сторожі
Від Богородиці Покров.
Молитва до Пресвятої Богородиці (на кожен день)
Пресвята Діво, без гріховної плями зачата і в самому твоєму непорочному зачатті освячена всіма дарами Святого Духа, відповідно до призначеного Тобі безмірного достоїнства Божої Матері! Ти Богом від віків була призначена на те, щоб разом із твоїм Сином стерти голову ворога нашого роду, пекельного вужа, і тим примирити людство з Богом. Ти цариця сотворінь усього світу, чесніша від Херувимів і славніша без порівняння від Серафимів. Тебе, єдину по Христі, Всемогутній збагатив усіма скарбами своєї ласки, так що серед творів Його рук навіть думкою не можна собі уявити величнішого діла рук Божих. Та не тільки за життя, але й у твоєму успенні відзначив Тебе Бог понад усіх, переселивши Тебе з душею і тілом у нетлінне життя.
Мати Ісуса Христа! Тобі все завдячуємо, бо Ти дала нам Бога, Спасителя нашого, а через нього Ти зберегла нас від смерти і дарувала нам життя. Пресвята Богородице, хто зуміє висловити велич твоєї материнської любови до нас? Хто ж зможе перелічити ті всі твої щедрі добродійства, якими обдаровуєш своїх дітей? Тому й моя любов до Тебе лине, бо знаю, що Ти не погордиш малим і нужденним даром любови мого серця, але приймеш його ласкаво, бо від віків ще ніхто не чув, щоб Ти когось, хто вдається до твого серця, без надії залишила. У тій вірі прошу Тебе, наймиліша Мати і моє прибіжище, будь милосердна до мене, що величаю твоє непорочне зачаття і призиваю твоє святе ім’я: Маріє! Амінь.
Що не можна робити на Покрову
У свято не можна займатися фізичною працею та клопотами по дому. Але можна займатися приготуванням святкового обіду.
Цього дня не можна лаятися, сваритися, поганословити та бажати іншим зла.
Не можна також відмовляти у гостинності. Вважається, що чим більше в домі буде гостей, тим більше на нього чекає достатку.
Забороняється також вживати алкоголь та переїдати. Посту на свято немає, але краще дотримуватися помірності в їжі.
Прикмети свята
Яка погода на Покров – така й узимку буде.
Якщо вітер дме зі сходу чи заходу — чекай на сувору зиму, якщо з півдня — на м’яку, якщо з півночі — на снігову.
Якщо до Покрови листя з дерев повністю облетять – зима буде легкою, сніжною. Якщо залишаться, прийдуть сильні морози.
Журавлі відлетіли до настання свята – взимку буде холодно, після нього – тепло.
Сніг випав на Покров – Дмитрієв день (8 листопада) теж сніговий буде.
Якщо у цей день помітили грози, то зима не буде.
Оскільки з Покрови починався період весіль багато прикмет стосуються саме цієї події.
Яка дівчина раніше за всіх у храмі цього дня свічку Богородиці поставить, та найшвидше заміж вийде.
Незаміжнім дівчатам цього дня було прийнято ходити з хусткою на голові — покровом, який символізував допомогу Богородиці у пошуках нареченого.
До кого юнак на Покрову залицяється, до тієї незабаром свататися прийде.
Весілля в день Покрови – до міцного шлюбу.
Сніг у день весілля — на щастя та порозуміння.
Сніг випав на Покрову — до великої кількості весіль до Великого посту.