Пам’ятка історії, архітектури та живопису. Одне зі ста див світу. І все це – про Андріївську церкву. На столичних схилах вона красується з 18-го століття, а сьогодні ж у Верховній Раді озвучили досить неочікувану заява. Президент хоче передати один із найгарніших соборів Константинополю.
«Ми прекрасно знаємо історію питання, як святий Андрій освятив Україну, і такий символічний жест внесе в парламент цей законопроект. Президент просив фракції підтримати його в цьому прагненні та передати в постійне користування патріарху Андріївську церкву», – сказала представник Президента Ірина Луценко.
Такі наміри підтверджує і сам Петро Порошенко. Мовляв, усе погоджено з церковними ієрархами, а саме рішення має пришвидшити надання томосу.
«Для того, щоб в церкві-матері була церква, де можна молитися, відбувалися служби Божі, за погодженням з церковними ієрархами це прийняли. І я ініціюю це рішення у парламенті. Сподіваюся на підтримку, яка прискорить отримання томосу», – говорив Президент України Петро Порошенко.
Самі ж кияни поки не зовсім розуміють, що для них зміниться. Головне, кажуть, аби й надалі могли відвідувати святиню.
«Вона повинна бути доступна і для широкого загалу. Якісь дні повинні бути, щоб люди могли подивитися на витвір мистецтва, а те, що буде тут резиденція, – вважаю нормальним», – зазначив киянин Олександр.
«Якщо це буде використовуватися на ідею, на благо, то не маю нічого проти цього. Як не як, але це одна з історичних пам’яток, одна з найдавніших церков, то я нічого поганого в цьому не бачу», – наголосила киянка Тетяна.
До 2015 року Андріївська церква була у підпорядкуванні Української автокефальної церкви. Після цього договір оренди закінчився, і собор почали реконструювати. А нині храмом опікується держава. До рішення щодо передачі церкви в автокефалії претензій не мають.
«Звернулися до мене, чи я погоджуюся дати Андріївську церкву. Я сказав, якщо УАПЦ буде входити в помісну православну церкву, то ми згідні, бо я не можу не бути послідовним. Коли я поминаю патріарха і йду назустріч, то треба жертвувати один кафедральний собор, і ми тим жертвуємо», – прокоментував митрополит УАПЦ Макарій.
Та чи справді сприятиме отриманню томосу передача храму Константинополю – релігієзнавці не впевнені. Бо, кажуть, головна вимога – об’єднавчий собор трьох церков, де мають затвердити назву, статут і предстоятеля помісної церкви.
До слова, доки в Україні обговорюють і радіють рішенню Вселенського Синоду, яке дає змогу здобути томос православній церкві, у Росії навісніють. Пропагандистські канали годують своїх глядачів жахами.
Вікторія Козуб, Тетяна Гаврилюк, «Перші про головне»
Обговорення