27 квітня виповнилося б 65 років нашій землячці, доктору географічних наук, професору, завідувачу кафедри географії України і туризму ТНПУ імені В.Гнатюка, вихователю цілої плеяди молодих науковців, добрій людині, щирій подрузі Ользі Володимирівні Заставецькій. Виповнилося б… Але доля розпорядилась по-іншому. Ольга Володимирівна відійшла у вічність 10 вересня 2017 року у віці 64 роки. Вона понад усе любила рідний край, любила життя, проте воно обірвалось на злеті творчих наукових планів та ідей. Не стало прекрасного педагога, хорошої подруги, чудової мами. Хай в серцях і душах людей збережеться про неї добра і вічна пам’ять.
Ольга Володимирівна Заставецька – знаний український вчений-географ, доктор географічних наук (1998), професор (2000), народилася 27 квітня 1953 у с. Купчинцях Козівського району Тернопільської області. З відзнакою закінчила Львівський університет (1975). Працювала вчителем географії у Купчинецькій СШ (1975—1977). Від 1982 – в ТНПУ, де пройшла шлях від асистента, старшого викладача, доцента до завідувача кафедри географії України (2000р.).
Член ВУСК (2002), Українського географічного товариства, головний редактор всеукраїнського часопису «Історія української географії», член редколегії ТЕС, наукових періодичних видань «Наукові записки ТНПУ: Географія», «Регіональні аспекти розміщення продуктивних сил України», член редакційної колегії 3-томного енциклопедичного видання «Тернопільщина. Історія міст і сіл».
Ольга Володимирівна – автор понад 100 наукових праць, у тому числі монографії «Тернопільська область: Географічні основи комплексного економічного і соціального розвитку» (Т., 1994; Л., 1997), «Географія населення України» (2001; співавт.), навчальних посібників, серед яких: «Географія Тернопільської області» (1994, 1996, 1998, 2000, 2003; співавт.), «Рідний край. Тернопільщина» (2000), «Довідник школяра» (2000; усі — Т.), атласів, карт. Вивчала проблеми географії, комплексного економічного та соціального розвитку Західного регіону України, питання географічного краєзнавства і методики викладання географії.
Це – лише короткі штрихи з біографії. За ними – цікаве, напружене, бурхливе, розмаїте, натхненне життя.
Цього дня у приміщенні Денисівського краєзнавчого музею зібрались рідні, друзі, колеги з університету та вчителі географії Козівського району, щоби вшанувати і згадати добрим словом цю чудову жінку, талановитого та ерудованого науковця, інтелігентну та добропорядну людину з великим серцем, чесною душею. Про таких, як Ольга Володимирівна, у народі кажуть: «Світла людина», тому що її душевна доброта, порядність та розум додавали натхнення всім, хто був поруч.
У затишній атмосфері легкокрилими птахами спливали теплі спогади про Ольгу Володимирівну, кредом життя якої були слова: «Блаженна людина, що насичується від плодів своєї праці і шукає в ній утіху».
“Кажуть, що не замінимих людей немає. Тепер я точно знаю, що такі люди є. Такою людиною була у нас на кафедрі Ольга Володимирівна…”. “Про цю жінку дуже важко говорити в минулому. Комунікабельна, легка та скромна у спілкуванні, енергійна, безкорислива. Я вдячна долі, що мені пощастило знати її …”. “Своїми лекціями вона виховувала не просто педагога, а перш за все благородну, інтелігентну, порядну і мудру особистість…”. “Мабуть, чимало людей завдячують долі за те, що були студентами Ольги Володимирівни, працювали з нею в університеті. Вона ніколи не йшла супроти власного сумління. Її напрацювання, досвід і мудрі вчинки стануть у нагоді не одному поколінню освітян…”. “Добрий наставник, щирий і чуйний педагог, талановитий керівник, який користувався високим авторитетом і повагою серед студентів, аспірантів і колег…”. Саме такою згадували Заставецьку Ольгу Володимирівну її рідні, друзі та колеги, кандидати географічних наук Надія Стецько, Любов Альтгайм, Іван Рудакевич, Дмитро Ткач (брат), учитель географії Української гімназії ім. І.Франка Оксана Озімко-Бай, методист Тернопільського ОКІППО Лілія Криховець, методист відділу освіти Козівської РДА Надія Борецька, доктор географічних наук Леся Заставецька (дочка), кандидат географічних наук Тарас Заставецький (син), географи місцевої школи та працівники музею. Кажуть, що людина залишається живою доти, доки живе про неї пам’ять. Тож якщо живуть у пам’яті людей настільки теплі, позитивні і чудові спогади про особистість, значить, вона прожила дійсно надзвичайно щасливе і гідне життя.
У Денисівському краєзнавчому музеї Ольга Володимирівна святкувала своє 60-ліття. Зустрічалась із місцевими вчителями та географами Козівського району. Панувала затишна і тепла атмосфера, чудовий настрій, так, як це завжди буває, коли зустрічаються добрі давні друзі, яким є про що поговорити. Обговорювались методи і перспективи викладання географії в школі, проблеми, з якими стикається вчитель, визрівали нові ідеї і зароджувалось непереборне бажання зустрітись знову всім разом, в такому ж колі через 5 років. Проте час вніс в ці плани свої корективи. Сьогодні, у день 65-ї річниці від дня народження Ольги Володимирівни її дочка Леся і син Тарас подарували у фонди нашого краєзнавчого музею своєрідні родинні реліквії: улюблену вишиванку своєї мами (саме ту, в якій вона 5 років тому святкувала тут свою останню ювілейну дату) та кимось подаровану їй позолочену ручку.
На Козівщині вчителі географії Денисівської школи Ольга Савак та Марія Вальчишин презентували присутнім відеопроект про життєвий і науковий шлях Ольги Володимирівни, а Денисівський краєзнавчий музей видав пам’ятний конверт із маркою і штампом спецпогашення (ескіз штампу належить тернопільському художнику – Володимиру Окрутному).
Пам’ять про Ольгу Володимирівну залишиться назавжди в серцях і душах рідних і близьких людей, її друзів, колег.
Усі ми розуміємо непоправність втрати, коли з життя пішла така велика й талановита людина. Проте відсутність фізична не означає відсутність духовну. Ольга Володимирівна продовжила своє життя у численних наукових працях, публікаціях і підручниках, посібниках та у пам’яті своїх рідних, колег, друзів, студентів й аспірантів. Цього дня семінар, присвячений 65-річчю від дня народження Ольги Володимирівни Заставецької, відбувся і в ТНПУ, а присвячену їй виставку відкрито також у Тернопільському обласному краєзнавчому музеї.
Наталія ГРАБАР,
завідувач фондами Денисівського краєзнавчого музею,
газета “Свобода”
Обговорення