Мобілізація по-новому! В українському суспільстві нова хвиля пристрастей, пов’язаних з військовою темою. У найближчу суботу, 18 травня, набуває чинності ухвалений парламентом 11 квітня Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку».
Якщо простіше — закон про мобілізацію. Він стосуватиметься чи не кожної української родини, тому до нього стільки уваги, стільки дискусій довкола нього та запитань. Водночас на них не завжди є точні й зрозумілі відповіді. Гадаємо, отримати їх частково можна після роз’яснень Міноборони, які наводимо нижче, а також — після розмов кореспондента «Високого Замку» із військовим аналітиком, керівником громадської організації «Права справа» Дмитром Снєгірьовим, і юристом Яромиром Цімурою, який спеціалізується на справах, пов’язаних із військовою службою і мобілізацією.
Затяжне ухвалення закону негативно позначилося на передовій
— Закон про мобілізацію встановлює правила поведінки для українського суспільства під час війни, — каже Дмитро Снєгірьов. — Якщо до цього були можливості подвійного трактування тих чи інших питань, то тепер усім нам дають чітко зрозуміти: захист своєї країни — конституційний обов’язок всіх без винятку громадян, а не якоїсь певної категорії. Відповідно, постало питання про обов’язковість військового обліку, який дає змогу оцінити можливості проведення мобілізаційних заходів, визначити наявність підготовленого і загального мобілізаційного резерву.
Питання демобілізації із закону взагалі виключено — і зрозуміло, чому. Це треба було пояснити суспільству заздалегідь. А у нас спочатку людей заспокоювали, щоб не було збурення, — говорили про можливість демобілізації, закріплення цього положення на законодавчому рівні. А потім вилучили його із законопроєкту в останню ніч перед голосуванням. Це була велика інформаційна помилка під час комунікації із суспільством. Воно відчуло себе ошуканим. Людям спочатку дали надію, а потім поставили перед фактом…
Не вважаю цей закон досконалим. Бо, скажімо, він не врегульовує питання так званого спецобліку. Йдеться про ветеранів силових структур, першою чергою, МВС, СБУ — вони перебувають на спеціальному, а не на загальному обліку. Тож коли постає питання щодо загального характеру мобілізації, то цей контингент (а він нараховує до 300 тисяч осіб) залишається поза увагою українського законодавства…
Закон про мобілізацію ухвалено, але питання електронного реєстру військовозобов’язаних на 10-му році війни ще не врегульовано. Такий реєстр щойно створюють. Він потрібен, бо, окрім іншого, унеможливив би корупційні прояви у діяльності і ВЛК, і ТЦК.
— Мобілізація викликає соціальну напругу, переживання у родинах військовозобов’язаних. Як і чим їх зняти?
— З родинами військовозобов’язаних про необхідність мобілізації мають розмовляти військові, які мають бойовий досвід, а також військові психологи. А не політики, не лідери громадських думок. Бо армія, як інституція, має найвищий рейтинг довіри. Розмовляти треба не тільки про загрози, небезпеки — суспільство має почути, які соціальні гарантії від держави отримають мобілізовані у разі поранення чи загибелі. Питання соціальної справедливості – наріжний камінь.
— Чи виконає мобілізаційний закон своє призначення? Чи допоможе він фронту?
— Звичайно, допоможе. Надто затяжне ухвалення цього закону значною мірою відтермінувало можливість проведення мобілізаційних заходів, а це негативно вплинуло на ситуацію на лінії бойового зіткнення, на можливість проведення ротацій, поповнення особового складу. Ба більше, є негласна інформація, що голосування за цей мобілізаційний закон було проведено під тиском наших західних партнерів. І питання надання нам військово-технічної допомоги з боку США було, на жаль, прямо пов’язане з ухваленням цього закону.
Після університету пішов вчитися у коледж? Це не врятує від мобілізації
— Що нового з 18 травня чекає на українських військовозобов’язаних? Яким має бути алгоритм їхніх дій?
— Найперше закон про мобілізацію передбачає, що українські військовозобов’язані чоловіки віком від 18 до 60 років повинні протягом 60 днів добровільно оновити свої військово-облікові дані, — пояснює юрист Яромир Цімура. — Це не стосується людей, яких уже виключено з військового обліку. Кого — у зв’язку із засудженням, кого — через визнання їх непридатними до військової служби.
Думаю, дуже багато людей — кілька мільйонів українців — ще ні разу не оновлювали свої дані, ніде не стоять на обліку з початку воєнного стану, у ТЦК не фігурують…
— Як і де слід оновлювати військово-облікові дані?
— Для цього є три способи. Перший — особисто прийти з документами у ТЦК. Другий варіант: внести потрібні дані через електронний кабінет. Третій — навідатися у Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП). Але, боюся, у двох останніх випадках ви зіткнетеся із проблемами. Якщо з наступного понеділка прийдете у ЦНАП, щоб оновити дані, там, не виключено, на вас подивляться великими очима: ми ще нічого не знаємо, нам ще нічого невідомо… Приблизно така ж ситуація і з електронним кабінетом. Його ще немає. Чи запрацюють ці ресурси у найближчі дні, мало хто знає.
Закон про мобілізацію передбачає, що відносно запроваджених змін Кабінет Міністрів зобов’язаний упродовж місяця оновити свою нормативну базу, у тому числі – щодо оновлення даних через ЦНАПи і електронні кабінети. Чекаємо на ще кілька підзаконних актів до «мобілізаційних» законів. Чиновники або спростять завдання — і все стане максимально прозоро та зрозуміло, або ж знову деякі пункти міститимуть двозначні трактування, відтак простим людям буде ще важче розібратися у складних питаннях, різні юристи доводитимуть різні позиції. Таких варіантів не виключаю. Адже у законі багато новацій, документ довго «народжували», але він все ж виявився недосконалим.
— Якщо у відведені 60 днів військовозобов’язані не встигнуть оновити свої дані…
— На порушників закону передбачено накладання санкцій. Їм можуть прислати повістку, яка за новим законом (парадоксально дивно, не надто розумно, але так воно є) вважатиметься врученою… навіть якщо її не вручать. Після цього ТЦК матиме право подати у Нацполіцію вимогу про примусове доставлення порушника закону в ТЦК. Якщо не буде виконано і цю вимогу про доставлення, наступним етапом буде подання позову в суд — про тимчасове позбавлення прав на керування транспортним засобом. І про накладення додаткового грошового стягнення. Верховна Рада вже ухвалила закон про збільшення штрафів. Якщо досі максимальний штраф за порушення правил військового обліку становив 8500 грн, то зараз — 25 тисяч грн.
— Розкажіть про іншу важливу новацію у цьому законі – зменшення кількості підстав для відстрочок від мобілізації і для звільнення з військової служби чинних військовослужбовців. Хто тепер матиме право на такі відтермінування?
— До 18 травня її мали, скажімо, всі студенти денної форми навчання (в училищах, коледжах, університетах, аспірантурах). Із 18 травня у ТЦК братимуть до уваги тільки послідовну освіту. Тобто, якщо особа вже мала ступінь магістра, а тепер навчається у другій чи третій магістратурі – то не зможе скористатися правом на відстрочку. Якщо особа мала ступінь бакалавра і знову вчиться на бакалавраті, або ж мала вищу освіту, а тепер вчиться на денній формі у коледжі, то теж не матиме права на відстрочку від мобілізації. На неї можуть розраховувати лише перший бакалаврат, перша магістратура, перша аспірантура, перша докторантура…
— Про соціальну справедливість. Часто можна почути, що ТЦК мобілізують простих смертних, а діти великих начальників повісток уникають? Як зробити так, щоб люди переконалися, що захист держави насправді є справою всіх і кожного?
— Як би банально це не звучало, але чим більше людина має зв’язків і фінансових можливостей, тим легше їй здобути право на відстрочку від мобілізації чи на бронювання. Більшість чиновників, які мали право на відстрочку, ним скористалися. Заможні й впливові люди мають більше можливостей для того, щоб своїх родичів і близьких працевлаштувати туди, де можна отримати право на бронювання або на якусь відстрочку. Підстав для її отримання зараз стало менше, але все одно вони будуть. Я особисто не вірю у соціальну рівність. Бо ті, хто ухвалює закони, прописують їх таким чином, щоб створити деякі можливості для наближених осіб…
— Багато людей у тилу працюють на Перемогу — на підприємствах, в аграрній галузі, в інших сферах. Як їм отримати бронь, щоб не зупинилося виробництво?
— Це складно загалом. Навіть якщо є можливість отримати бронювання від підприємства, та чи інша особа найперше повинна перебувати на військовому обліку. Однією з вимог для бронювання є наявність військово-облікового документа. Але реалії часто такі: коли звичайні громадяни звертаються у ТЦК, щоб оновити свої дані, більшість з них із того ТЦК або не виходять, або вийдуть із повісткою про мобілізацію на завтра-післязавтра. Через це для підприємств вкрай утруднено можливість нормального бронювання.
— Доводилося чути такий термін, як «транспортна мобілізація»? Що мається на увазі?
— Йдеться про передачу цивільного транспорту для потреб ЗСУ. Ця норма може поширюватися на тих, хто має у власності два і більше транспортні засоби. За певних обставин під дію цієї норми можуть потрапляти легкові машини. Але ця норма набуде чинності через пів року, з 18 грудня. За цей час буде розроблено нормативно-правові документи щодо порядку такої процедури.
— В Україні запрацювали два десятки Центрів рекрутингу. Чи можуть українці скористатися їхніми послугами й після 18 травня? Чи можуть люди, які прийшли з пропозиціями у ці центри, бути впевненими у тому, що виконуватимуть ті завдання, за тими спеціальностями, у тих підрозділах, які самі ж обрали?
— Найбільша складність у тому, що особа, яка у різний спосіб потрапляє у ТЦК (яку б вона не мала спеціальність і навички на «цивілці»), можливості скористатися своїм практичним досвідом, по суті, немає. Натомість професійні навички, побажання того, хто йде мобілізовуватися через рекрутингові центри, буде враховано. І його досвід буде використано з більшою користю.
— Де і у кого громадяни могли б отримати більш повну інформацію з питань мобілізації?
— Найперше треба самому шукати таку інформацію, мати базові знання законодавства, у тому числі про його зміни. Війна у нас триває уже довго, але більшість громадян не знають своїх основних прав, обов’язків. Через це ними легко маніпулювати. Тому моя рекомендація: озброюйтесь знаннями! Є багато роз’яснювальної інформації в Інтернеті, Youtube, зокрема консультацій юристів, які доступно розповідають про положення законодавства і зміни у них. Треба підвищувати свою правову свідомість.
Наведу приклад. Перед Великоднем до нас звернувся молодий чоловік, якого затримав один із ТЦК. Цю особу для початку скерували для проходження військово-лікарської комісії. За «старим» законом цей чоловік мав право на відстрочку, бо його дружина — інвалід третьої групи. Ми дали відповідну консультацію. Чоловік хотів написати заяву про надання відстрочки від мобілізації, але йому у ТЦК відмовили. Сказали, що він не має такого права, мовляв, воно поширюється тільки на інвалідів ІІ групи. Тоді ми скинули скрін відповідного положення закону, де було вказано, що право на відстрочку має особа, якщо її дружина має будь-яку групу інвалідності. Врешті-решт у ТЦК вчинили за законом.
Кожному важливо знати закон, щоб належно ним користатися і не бути введеним в оману.
Військовозобов’язаним варто знати…
У зв’язку з ухваленням закону про мобілізацію Міністерство оборони дало деякі роз’яснення.
З 18 травня усі військовозобов’язані повинні носити при собі приписне посвідчення, військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов’язаного. Ці документи мають право попросити вас пред’явити поліцейські і працівники ТЦК.
Оновити військово-облікові дані слід, не чекаючи повістки. Для такого оновлення потрібні паспорт громадянина України; ідентифікаційний код; військово-обліковий документ; медичні документи; посвідчення водія (якщо є); інформація про освіту; документи про склад сім’ї, дітей чи догляд за особами з інвалідністю (якщо є); документи, які підтверджують право на відстрочку (якщо є).
Оновити свої дані мають жінки-медики й фармацевти, які перебувають на військовому обліку.
Оновити свої військово-облікові дані повинні і громадяни, які перебувають за кордоном. Відповідну інформацію слід надсилати на електронну адресу або номер телефону на офіційному сайті ТЦК за місцем перебування на військовому обліку — або через електронний кабінет, який військовозобов’язаний має завантажити самостійно. (Електронний кабінет запрацює на початку червня).
Після оновлення даних у військовий документ мають внести так званий ВІН-код — електронний код із 19 цифр, за яким буде легко перевірити ваші дані у загальній електронній системі.
Громадяни, яких раніше було визнано обмежено придатними, мають знову пройти ВЛК протягом найближчих дев’яти місяців. За оновленим списком діагнозів їх визнають або придатними до служби, або непридатними.
За матеріалами: Високий замок
Обговорення