16 січня Верховна Рада України прийняла в цілому проект закону «Про внесення змін до Закону України “Про судоустрій і статус суддів” та процесуальних законів щодо додаткових заходів захисту безпеки громадян» (№3879), що встановлює відповідальність за наклеп.
У цьому законі з поміж іншого є стаття 1511 «Наклеп», де встановлюється відповідальність за умисне поширення завідомо недостовірних відомостей, що ганьблять честь і гідність іншої особи – штраф до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк до 200 годин, або виправні роботи на строк до одного року.
За поширення наклепу у ЗМІ та інтернеті сума штрафу ще більша – від 50 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян
Наклеп, поєднаний з обвинуваченням у вчиненні тяжкого чи особливо тяжкого злочину, – карається виправними роботами на строк від одного до двох років або обмеженням волі на строк до двох років.
Законопроект був зареєстрований у парламенті – 14 січня.
За словами юриста Інституту медіа права Ігоря Розкладая, закон був прийнятий Верховною р Радою без дотримання процедури, публічного обговорення, без електронної фіксації та фактичного підрахунку голосів
Нагадаємо, 18 вересня 2012 року Верховна Рада України прийняла за основу законопроект, який встановлює кримінальну відповідальність за наклеп. За проголосували 244 народні депутати. Наклеп пропонувалося карати штрафом в розмірі від 200 до 1500 неоподатковуваних мінімумів (від 3,4 тис. грн до 25,5 тис. грн), виправними роботами до 2 років, обмеженням волі до 5 років або позбавленням волі до 3 років.
Законопроект № 11013 «Про внесення змін до Кримінального та Кримінально-процесуального кодексів України (щодо посилення відповідальності за посягання на честь і гідність людини)» зареєстрував народний депутат Віталій Журавський (фракція Партії регіонів) 19 липня. За тиждень до цього статтю про наклеп повернули до російського кримінального кодексу.
Ухвалення цього законопроекту засудили уповноважений Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковська, Національна спілка журналістів України, опозиційні політичні сили, Незалежна медіапрофспілка України, рух «Стоп цензурі!», Організація з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ), «Репортери без кордонів», Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення, перший віце-прем’єр-міністр Валерій Хорошковський, Міжнародна і Європейська федерації журналістів, Міжвідомча робоча група з аналізу стану додержання законодавства про свободу слова та захист прав журналістів.
Згодом законопроект був знятий з розгляду.
Джерело:www.telekritika.ua
Обговорення