Тяжка доля випала багатьом жителям України. Язик не повертається називати їх біженцями, бо ж вони у своїй країні жили і живуть, змінили лише тимчасово місце проживання через жахіття війни на Сході та незаконну анексію Російською Федерацією Криму, пише “Номер один”.
В Теребовлянському районі, за даними районних служб, які займаються переселенцями, переселення людей почалося у вересні-жовтні 2014 року і переважна їх більшість їхали до далеких родичів. Не всі з переселенців подалися на Захід цілими сім’ями, дехто відправив лише дітей.
Більшість переселенців у Теребовлянському районі не хочуть афішувати своїх імен та прізвищ, не до кінця розкриваються навіть перед представниками державних районних і міських служб. Говорять, що після повернення на рідні землі їм там не дадуть жити в буквальному розумінні цього слова.
Виконуюча обов’язки директора Теребовлянського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Тетяна Бронська розповідає, що таких сімей у них на обліку є: з Криму – 2 з 4 дітьми, з Донецької області – 13 із 34 дітьми, з Луганської області – 2 з 2 дітьми, з них дорослих непрацездатних та інвалідів – 10 чоловік. Багато з цих людей прибули лише в одязі, без речей та засобів для існування, а вдома у них не залишилося помешкань. У декого з них є вагомі проблеми із психологічно-побутовою адаптацією, у маленьких дітей та школярів – з українською мовою, декілька діток переведено через це на дистанційне навчання. Центром разом з місцевим центром позашкільної роботи дітей та юнацтва й відділом освіти РДА в жовтні минулого року проводилася благодійна акція «Підтримай дітей Сходу». Була підготовлена концертна програма, в ній брали участь і переселені діти, яким потім була організована участь у майстер-класі з різного цікавого рукоділля. Найбільше всім сподобалося ставити відбитки своїх долонь у різнокольорових фарбах для виготовлення аплікацій під гаслом «Діти Сходу і Заходу разом». А потім школярі району наповнювали учнівські наплічники шкільним приладдям і до свята Миколая та Різдва вручали ці подарунки дітям зі Сходу. Також тоді їм дарували солодощі, а благодійники, в тому числі і з Канади, передавали різне взуття, одяг та продукти харчування.
Слід відзначити, що багато переселених сімей є віруючими євангелістами-християнами, тому вони кажуть, що за їх віруванням психологічна допомога їм не потрібна, вони її знаходять у Бога. До слова, переселенцями в Теребовлянському районі опікується й тернопільська обласна ГО «Благодійність», головою якої є Ольга Герелюс із с. Ілавче Теребовлянського району. В цьому селі ще з 1996 року створена й утримується лікарня благодійниками з Німеччини, християнами-євангелістами з м. Біліфельд в особі патрона тієї організації пана Пітера Регера. В самому селі перебувають чотири переселені багатодітні сім’ї, у яких від 5 до 8 дітей і якими нині організація займається. ГО «Благодійність» забезпечує переселенців одягом, взуттям, побутовими приладами – холодильниками, пральними машинами, електроприладами, меблями, посудом, лікувальними засобами, індивідуальної гігієни, продуктами харчування, а дітей – шкільними засобами та приладдям, навіть класними дошками у школах. В організації є бухгалтерська звітність і вони надсилають у Міністерство соціальної політики запити що, кому і скільки потрібно, а звідти надходять дозволи, рекомендації по всіх цих питаннях.
Начальник управління праці і соціального захисту населення Теребовлянської РДА Надія Палчинська та завсектором з прийому громадян Ольга Лещишин повідомили, що в них на обліку є 61 сім’я, переселена зі Сходу. Разом це 137 чоловік. Усім їм надано житло в межах району, наприклад, в с. Ілавче – 14, в інших селах – по 1-2 сім’ї. Зі всієї кількості переселенців працездатних – 42 особи, дітей – 56, пенсіонерів – 30, інвалідів – 3. У Теребовлі навчаються діти в СШ №2 (1 дитина), в СШ №3 (11 дітей), у НВК ( 2 дитини). Одна дитина влаштована у дитсадочок «Ромашка». Із працездатних осіб адресну допомогу отримують 42 чол., 9 з них –матері по догляду за дітьми до 3-х років. Працівники управління відвідують переселенців на нових місцях проживання, щоб обстежити житлові умови, складають відповідні акти і надають консультації та рекомендації.
Сім’ї переселенців отримують соціальну допомогу згідно з постановою Кабміну. З дня звернення осіб допомога надається не більше, як на 6 місяців. Для непрацездатних осіб (пенсіонери, інваліди, діти) сума виплати складає 884 грн. на одного члена сім’ї, а для працездатних – 442 грн. на 1 особу. Загальна сума допомоги на сім’ю розраховується як сума розмірів допомоги на кожного члена сім’ї та не може перевищувати 2400 грн. Особам працездатного віку допомога призначається на два місяці. Якщо особа не працевлаштовується за 2 місяці, наступні 2 місяці розмір допомоги зменшується на 50%, а далі припиняється.
За словами заступника директора теребовлянського центру зайнятості Олени Штик, до них від початку приїзду переселенців звернулося 18 осіб. Станом на сьогоднішній день таких є 6 чоловік. За сприяння РЦЗ працевлаштовано троє, самостійно влаштувались на роботу п’ятеро, натомість троє виїхали назад на попереднє місце реєстрації.
Теребовлянська міська рада також бере участь у долі переселенців зі Сходу. Ними займається переважно відділ з гуманітарних питань, проте люди часто напряму звертаються до голови та його заступників. Ось що розповіла заступник мера Людмила Колісник: «Ми реагуємо на кожне звернення громадян Сходу, які тепер проживають у нашому місті, в тому числі і щодо житлових питань, і щодо допомоги з працевлаштування. Серед цих громадян є прекрасні, ділові й завзяті люди. І хоч вони змінили місце проживання через воєнні негаразди, деякі з них готові почати все з нуля заради своїх сімей та дітей. Не називаючи прізвищ, скажемо, що двоє чоловіків хочуть взяти землі в оренду і займатися фермерством. А один з них відразу по прибутті збудував на подвір’ї наданого житла теплицю для вирощування огірків, зелені».
Деякими переселенцями займався і займається особисто голова міськради Сергій Поперечний. До свята Миколая та Різдва всім дітям зі Сходу від міськради були вручені подарунки: продукти, солодощі, канцтовари. А з 26 грудня 2014 року по 15 січня 2015 за сприяння міського голови в Теребовлянський НВК було запрошено й безкоштовно забезпечено проживання та харчування 10 дітям і 2 вихователям з Миколаївської спецшколи-інтернату Донецької області. Цим дітям було організовано, за їх же словами, нечуване й небачене ніколи казкове дозвілля. Найперше була проведена екскурсія Теребовлею та її околицями, потім вони відвідали Зарваницю, де, окрім зорово-емоційних вражень, діти відчули турботу духовних служителів. Також діти побачили музей у м. Збаражі, а в Тернополі відвідали храми та в розважальному центрі «Подоляни» каталися на ковзанах, грали в боулінг. І все це безкоштовно! Хіба ж це не казка? Крім того, діти Сходу в Теребовлі брали участь під час відкриття новорічної ялинки, в різдвяних колядках «Теребовлянські Різдвяні візерунки», коли під небом у казанах варили кутю та інші страви. А перед тим, на Святвечір, їх у гості запросив настоятель церкви Зіслання Святого Духа Степан Манорик. Цікаво, що ці діти потім розповідали у себе вдома про дорослих та дітей бандерівців?
Усі районні та міські служби, які займаються переселенцями зі Сходу, координує «Міжвідомчий координаційний центр», очолюваний заступником голови РДА Андрієм Кривокульським, а його заступником, у свою чергу, є представник Теребовлянського районного відділу управління державної служби з питань надзвичайних ситуацій. Переселенці звертаються безпосередньо і в штаб по питаннях житла, оформлення документів, забезпечення їх одягом та продуктами харчування, а також у зв’язку з вимушеними поїздками по тих чи інших причинах до колишнього місця проживання.
Підсумовуючи, можна з великою долею ймовірності сказати, що ці переселені зроду не бачили й не відчували до себе такого ставлення і, напевно, більшість із них залишаться жити на Теребовлянщині.
Обговорення