Закладеність носа – доволі неприємний стан, коли слизова оболонка та дрібні судинки в носі набрякають, з’являються виділення, виникає некомфортне відчуття «закладеного» носа, що не дихає.
Закладений ніс, а також надмірні виділення з носа, можуть бути ознаками риніту – запалення слизової оболонки порожнини носа. Риніт, або нежить, може бути самостійним захворюванням або симптомом інших хвороб. Найчастіше він виникає під час сльоти в холодну пору року. Появі нежитю сприяє переохолодження, сильна запиленість і загазованість повітря. Відтак закладений ніс переважно є ознакою застуди, синуситу (запалення пазух навколо носа) чи алергії.
Для більшості дорослих закладений ніс є лише неприємним епізодом, проте у дітей такий стан може викликати порушення сну, а у немовлят ще й додати проблем із вигодовуванням.
Основні причини нежитю та закладеності носа
Нежить може бути спричинений будь-чим, що здатне подразнювати, викликати запалення в слизовій оболонці носа, наприклад, вірусною або бактеріальною інфекцією (при застуді, грипі чи інших ГРВІ).
Алергічний риніт може бути спричинений пилком рослин, побутовим чи виробничим пилом, пліснявою, шерстю тварин або ж іншими алергенами. Часом закладеність носа може бути пов’язана з вдиханням диму сигарет чи автомобільних випарів.
Також можливі випадки так званого «нежитю без причин», коли важко встановити, який саме подразник спричинив запальний процес у носі. Такі стани називають неалергічним, або вазомоторним ринітом. Надзвичайно рідко, проте не варто виключати закладеність носа, що є наслідком пухлинного процесу.
Основні причини закладеності носа:
- застуда;
- грип, інші ГРВІ;
- респіраторно-синцитіальний вірус (RSV);
- гострий синусит (інфекція носа чи навколоносових пазух);
- хронічний синусит;
- надмірне використання протизапальних назальних спреїв;
- сухе повітря (опалення);
- алергени;
- деякі ліки, що використовуються для лікування високого кров’яного тиску, еректильної дисфункції, депресії, судом та інших станів;
- алкоголь;
- їжа, особливо гострі страви;
- куріння;
- неалергічний риніт (хронічна закладеність або чхання, не пов’язані з алергією);
- професійна астма (контакт із хімічними реагентами);
- викривлення носової перегородки;
- збільшені піднебінні мигдалики (аденоїди);
- поліпи в носі;
- стороннє тіло в носі;
- гормональні зміни;
- вагітність;
- захворювання щитоподібної залози;
- апное (зупинка дихання) уві сні;
- стрес.
Коли звернутися до лікаря дорослим?
- Симптоми нежитю тривають понад 10 днів;
- гарячка (тримається протягом 3-х днів, навіть якщо температура тіла лише 37° С чи трохи вище);
- Жовті чи зелені виділення з носа на тлі підвищеної температури тіла (можуть бути ознакою бактеріальної інфекції);
- поява у виділеннях із носа слідів крові чи носова кровотеча;
- тривале виділення прозорої рідини після травми голови;
- ослабленний імунітет;
- астма;
- емфізема легенів.
Коли звернутися до лікаря дітям?
- Якщо ваша дитина молодша 2-х місяців та має гарячку (у разі незадовільного самопочуття дитини слід проконсультуватися з педіатром у перший же день нездужання, навіть якщо темппература тіла не перевищує 37°-37,5° С).
- Якщо закладений ніс у дитини заважає їй повноцінно дихати, харчуватися, спати.
Хронічний нежить: чому він виникає
Закладений ніс рідко є симптомом складних захворювань і переважно спричинений звичайною застудою чи інфекцією в носі. Цей симптом найчастіше минає після відповідного лікування й догляду.
Якщо ж нежить не минає протягом тижня, а тим паче на тлі підвищеної температури тіла супроводжується гнійними виділеннями, болем голови, відчуттям важкості або розпиранням у ділянці чола, переднісся – це можуть бути симптоми такого захворювання, як гайморит (запалення слизової оболонки пазух у верхній щелепі). У такому випадку слід без зволікань звернутися до лікаря.
Якщо ви постійно маєте хронічний нежить, вам варто звернутися до лікаря, аби визначити ймовірну причину, виключити можливі інші захворювання, підібрати ефективну терапію.
Назальні краплі та спреї: лікування нежитю і закладеності носа
Вибір ліків від нежитю залежить від віку особи, що занедужала.
Дітям грудного віку рекомендують закрапувати у носик фізіологічний розчин або спеціальні краплі на основі морської солі (наприклад, Маример спрей, Хьюмер для дітей спрей).
Щоби зменшити водянисті виділення з носа, використовують судинозвужуючі краплі (деконгестанти). Вони знімають набряк слизової носа й полегшують дихання. Підібрати їх можна для дитини будь-якого віку. Популярні засоби для дітей від 2-х та 6-ти років – Евкабал для дітей краплі, Галазолін Комбі спрей, Назік спрей, Отривін краплі.
Для дорослих при нежитю найкраще використовувати аерозолі (наприклад, Носолін плюс спрей, СінуМакс спрей, Галазолін Комбі спрей, Отривін спрей). На відміну від крапель у ніс, аерозолі рівномірніше розподіляються по поверхні слизової, їх зручно дозувати. Але застосовувати всі судинозвужуючі краплі та спреї можна не більше 5-7 днів і не частіше 3-4 разів на день.
Ефективними для лікування ринітів у дітей та дорослих є і засоби для перорального застосування, як-от Мілі носік краплі оральні, Синупрет сироп.
Намагаючись полегшити стан при нежитю, важливо не допускати пересихання слизової оболонки носа. Для цього потрібно підтримувати в приміщенні відповідну температуру (20-22°) та помірну вологість повітря.
Заходи та прийоми для лікування нежитю в домашніх умовах
- Спробуйте делікатно прочистити, видути зайве з носа.
- Для промивання носа користуйтеся сольовими розчинами (гіпертонічними та ізотонічними, наприклад, Морська вода ТАБУЛА ВІТА, Хьюмер для дорослих спрей назальний 150 мл, Аква Маріс спрей).
- Для дітей при промиванні носа варто використовувати спеціальний відсмоктувач (аспіратор).
- При закладеності носа, що спричинена алергією, варто максимально уникати контакту з алергенами. Можна застосовувати антигістамінні безрецептурні препарати. Уважно прочитайте інструкцію перед застосуванням!
- Користуйтеся зволожувачами повітря, якщо є надмірна сухість у приміщенні.
- Пийте достатню кількість рідини.
- Користуйтеся інгаляторами, небулайзерами.
- Прикладіть теплий вологий рушник до обличчя.
- Прийміть теплий душ.
- Щоби заснути, спробуйте підняти голову на подушку якнайвище.
- Уникайте басейнів, які хлорують для дезінфекції.
Лікування постійного нежитю
Лікар після встановлення причини хронічного нежитю може призначити такі препарати:
- антигістамінні препарати в таблетках (Цинаризин тощо);
- назальні спреї, що містять антигістамінні середники;
- назальні деконгестанти (не користутватися більше 5-7 днів, як зазначено в інструкції);
- назальні спреї, що містять стероїди;
- антибіотики (мають бути призначені лікарем згідно з показами).
Комплексна терапія при хронічному нежитю спрямовується на:
- нормалізацію стану слизових оболонок і судин новосої порожнини, носоглотки, глотки;
- підвищення місцевого імунітету;
- усунення супутніх захворювань органів дихання;
- виявлення та ліквідацію вогнищ інших хронічних запальних процесів в організмі;
- мінімалізацію контактів з алергенами та зменшення проявів алергічної реакції (за наявності алергічного компоненту риніту).
Інгалятори та небулайзери при лікуванні нежитю і закладеного носа
Інгалятор – це медичний пристрій, нагнітач, що використовується для доставки ліків у дихальні шляхи під час вдиху.
Небулайзер – це пристрій для доставки ліків, що використовується для введення ліків у легені у вигляді аерозолю. Небулайзер зазвичай використовують люди, які не можуть користуватися інгалятором, а саме немовлята, маленькі діти, важкохворі особи або пацієнти, які потребують великих доз ліків.
При застосуванні інгаляторів та небулайзерів для лікування нежитю використовують спеціальні назальні насадки (або маску приладу), а основна очікувана дія – стабілізація функцій слизових оболонок і судин новосої порожнини, носоглотки, глотки, зволоження надто сухих оболонок носа і дихальних шляхів.
Профілактика нежитю та закладеності носа
Не зважаючи на безпосередню причину, закладений ніс може бути надокучливим та неприємним станом. Що можна зробити, щоб краще дихати?
Користуватися зволожувачами повітря
У сухому приміщенні, що може бути зумовлено опаленням, кондиціонером, швидко пересихають слизові оболонки дихальних шляхів, зокрема носа. При висиханні слизова носа стає більш вразливою до дії різноманітних подразників, також порушується природний процес виведення (евакуації) пилу, відмерлого епітелію та патогенів із дихальних шляхів.
Прийміть теплий душ
Теплий душ може на якийсь час може полегшити носове дихання, зменшити прояви закладеного носа.
Проводьте інгаляції
Увага! Не гаряча, а тепла пара може допомогти «розблокувати» закладений ніс, сприяючи виведенню зайвого слизу. Якщо ви не маєте алергії та добре переносите ефірні олії, можна користуватися ними.
Тримайте ноги сухими та в теплі
Часто нежить виникає тоді, коли ви намочили ноги, наприклад, після проливного дощу. Тому після повернення в тепле приміщення подбайте, щоби витерти й зігріти ноги (можна користуватися теплими ванночками), відтак одягнути теплі сухі шкарпетки.
У поході варто подбати, щоби взуття не промокало. Можна користуватися спеціальними спреями й устилками для взуття.
Пийте достатню кількість води
Пийте достатню кількістю рідини, особливо в перші дні застуди: це допоможе виділенням із носа відійти швидше.
Користуйтеся сольовими розчинами в спреях
Користуючись сольовими розчинами, ви допоможете слизу виділитися назовні. Гіпертонічні сольові розчини здатні зменшити набряк у носі, полегшити носове дихання.
Промивайте носові ходи
Існують аспіратори – спеціальні пристосування для зручного промивання носових ходів.
Користуйтеся теплим компресом
Теплий компрес на обличчя може допомогти знизити біль, покращити дихання через ніс.
Спробуйте деконгестанти
Деконгестанти зменшують набряк, відповідно, збільшується прохідність носових ходів. Із цієї групи препаратів лікарі часто призначають назальні спреї або краплі, що містять оксиметазолін (oxymetazoline). Дотримуйтеся рекомендацій лікаря та інструкції до препарату.
При алергічному компоненті користуйтеся антигістамінними препаратами
При появі алергену в носовій порожнині імунна система починає з ним боротися, виводячи назовні завдяки кашлю та чханню. Антигістамінні препарати зменшують такі неприємні симптоми алергічного нежитю, як свербіж у носі, водянисті виділення з носа, набряклість носа, губ та зони під очима, нападоподібне чхання, втрата нюху й відчуття смаку їжі. Дотримуйтеся рекомендацій лікаря та інструкції до препаратів.
Не займайтеся самолікуванням, якщо не знаєте причину нежитю. Порадьтеся з вашим лікарем!
Будьте здорові!
Обговорення