Наталя Турецька уже 15 років працює психотерапевтом. Жінка розповідає, на Тернопільщині звернення щодо булінгу почастішали. Тому спільно з іншими організаціями вирішили провести науково-практичну конференцію. Психологи б’ють на сполох: масштаби булінгу вражають. Близько 70% дітей в Україні у віці від 11 до 17 років зіткулись із цькуванням. На думку психологів, сім’я – першопричина булінгу.
НАТАЛЯ ТУРЕЦЬКА, СПІВОРГАНІЗАТОР ЗАХОДУ, ОБЛАСНИЙ ПСИХОТЕРАПЕВТ, ГОЛОВА ГО «УКРАЇНСЬКА СІМЕЙНА АКАДЕМІЯ», ДИРЕКТОР ЦЕНТРУ РЕАБІЛІТАЦІЇ ОСІБ З ІНВАЛІДНІСТЮ:
“Побільшала кількість дисфункційних сімей, тому що всі виходять із сімейного середовища. Батьки менше часу проводять зі своїми дітьми. Багато сімей, де дітей виховують бабусі та дідусі, а мама з татом закордоном. Зараз багато сімей де складна ситуація через війну, через матеріальні труднощі. У нас травмована сім’я. Українська сім’я сьогодні травмована”. Ще одна причина цькувань– відстутність хоббі, улюбленої справи. Адже успіх в певній сфері дає відчуття впевненості. Щоправда, часто діти добре приховують, що над ними знущаються.
СВІТЛАНА МИХАЙЛІВ, ПСИХОАНАЛІТИК, ПСИХОЛОГ-АДИКТОЛОГ:
“Ось у мене була клієнтка, яка приховувала все за великою зухвалістю. Тому батькам та психологам варто підмітити чи не змінилась поведінка дитини в ту чи іншу сторону”. Стан жертви характеризується пригніченістю, апатією, відсутністю апетиту, це нормальна реакція. Якщо дитина підпадає під економічний булінг, будуть пропадати речі. Дитина скаже, що загубила телефон та гроші. Вона боятиметься про це сказати, але речі будуть і далі пропадати. Як правило мова йде про кишенькові кошти та гаджети. Якщо ж насильство фізичне – на тілі можна помітити синці, каже Світлана Михайлів. Проте такий вид булінгу трапляється рідше. Агресори розуміють, що це легко помітити і тоді їм точно перепаде від дорослих. Проте і самі буллери в певній мірі «жертви».
ІРИНА СРІБНА, ДИТЯЧИЙ ПСИХІАТР, ПСИХОТЕРАПЕВТ:
“Це виходить із привичок домашніх, зі схем. Такі діти можуть і самі бути жертвою домашнього насильства. Вони можуть бути в такій ситуації де це норма. Вони не дуже розуміють межу між людьми, це також йде від сім’ї”. Експерти радять батькам та вчителям потрібно бути дуже уважними, щоб розпізнати булінг. Якщо це зробити вдалось варто звернутись в спеціальні служби.
СВІТЛАНА МИХАЙЛІВ, ПСИХОАНАЛІТИК, ПСИХОЛОГ-АДИКТОЛОГ:
“Можна прийти в соціальну службу. І треба це робити, хоча у нас поки це не дуже розвинуто. Тому що немає звернень”. Соціальна служба звертається в юридичні установи. Тому що тепер усе це карається. Тепер, можливо, це буде не просто штраф, а серйозніші речі. Якщо дорослі стали очевидцями булінгу, цю проблема потрібно вирішувати відразу. Чим більше буде звернень щодо цькувань, тим краще усі служби реагуватимуть на цю проблему.
Обговорення