Тридцять ікон, написаних під час IV Міжнародного пленеру іконопису на Волині, представили у тернопільській галереї «Бункермуз». Серед них як ті, де з легкістю читається канонічна основа, так і вільні інтерпретації. Центральна тема виставки — материнство, тому на роботах осмислення образу Богородиці.
Як підкреслив консул-радник Генерального консульства Республіки Польща Кшиштоф Савіцкий, тут не лише бачення Богородиці, яке характерне для європейців, — є й індіанська, ескімоська, японська Божа Мати. Він також розповів, що спершу для виставки придумали назву «Чотири сторони світу. Материнство». Відтак вирішили змінити її на «П’ять сторін світу», адже у сакральному мистецтві додається ще й інший, небесний, вимір, але потім відмовилися від назви взагалі, проте концепція материнства залишилася провідною.
Так само, як експозиція показує різний погляд на постать Божої Матері, вона репрезентує творчість митців різного віросповідання — у IV Міжнародному пленері іконопису взяли участь понад 20 митців з Польщі та України, які є вірянами як католицької церкви обох обрядів, так і православної.
Власне, то і є, за словами організаторів, метою пленерів і циклу виставок — ведення духовного діалогу між художниками, які сповідують як західне, так і східне християнство. В основі проекту — необхідність польсько-українського обміну ідеями у сфері сакрального мистецтва й іконопису, а також знайомство з релігійним контекстом візантійського сакрального мистецтва та культурним взаємопроникненням впливів Сходу і Заходу.
Організували пленер Генеральне консульство РП в Луцьку, кафедра української мови Варшавського університету і середовище іконописців з Польщі, Волинська організація Національної спілки художників України, Академія мистецтв у Львові, Спілка польських художників Варшавського округу.
Разом із ксьондзом Римо-Католицької церкви на Тернопільщині отцем Анджеєм Малігом присутні помолилися українською мовою до Божої Матері, за мир в Україні. Отець Анджей побажав, аби відвідувачі галереї взяли щось для душі з цієї виставки.
Анна ЗОЛОТНЮК.
«Вільне життя плюс», №2-3 (15634-15635) від 14.01.2015 р.
Обговорення