Комплект радіоелектронного антидронного обладнання, виготовлений інженерно- конструкторською групою ТНПУ, вручили викладачу кафедри інформатики і методики її викладання, захиснику Андрію Вельгачу (16 окремий стрілецький батальйон ЗСУ) на вченій раді університету.
Про це повідомили на сайті вишу.
Конструкторська група створена в жовтні 2022 року, а кафедра машинознавства має 40-річний досвід в галузі безпілотних технологій.
Засоби РЕБ уже отримали практично всі наші добровольці, розповів керівник інженерно-конструкторської групи Валерій Федорейко.
– У тернопільській 105 бригаді є підрозділ, оснащений безкоштовно чотирма комплектами наших РЕБ, вони – серед лідерів в ЗСУ. – зазначив Валерій Степанович. – Постійно експериментують і ставлять перед нами інженерно-конструкторські завдання. Разом із спецпідрозділом ГРУ “Кракен” вони є основними замовниками наших розробок. Налагоджено зв’язки з 53 бригадою та 10-ю окремою бригадою “Едельвейс”, де воюють наші працівники і випускники. Вони також використовують наші розробки. Група має багато звернень від родичів та військових про придбання засобів РЕБ, усе роблять на волонтерських засадах.
– Ми не маємо ні юридичного, ні морального права продавати свої поробки, – уточнює Валерій Федорейко. – Головним мотивом було забезпечення своїх рідних і близьких, які пішли добровольцями.
Восени 2023 група створила список працівників університету, які воюють на фронті. Відтак модернізували китайські вироби, оптимізували їх парамеі передали у військові частини. Всього передано безкоштовно 9 екземплярів.
– Це не основний наш продукт і ми не можемо розпорошувати свої зусилля, – додав керівник інженерно- конструкторської групи. – У нас є п’ять високопрофесійних інженерів-конструкторів різного профілю.
Велику вдячність висловлює Валерій Федорейко меценатам. Він назвав тих, хто задонатив суму більше 100 тисяч грн. Це: НВО “Енергоощадні технології”, колектив ТНПУ, Укргазбанк, Роман Марценишин, АРС “Кераміка”, Іван Полянський та ін.
– Ми категорично не збираємо гроші з військових і їх родичів, це для нас – табу, – наголосив Валерій Степанович.
До слова, вироби групи, а це не лише так звані рушниці, отримали високу оцінку в бойових частинах. Про це свідчать нагороди у вигляді бойових прапорів та подяк, листи підтримки, фронтові сувеніри тощо.
З жовтня 2023 року на прохання військовослужбовців група працює над інноваційним проектом адаптивною системою моніторингу повітряного простору з купольними функціями впливу на літаючі об’єкти.
– Це надактуальний проект, який повинен замінити в зоні інтенсивних бойових дій так звані рушниці, які безпорадні в багатьох ситуаціях, які не можна озвучувати, – пояснює співрозмовник. – На даному етапі розвитку РЕБ головне не так зване “залізо”, а алгоритми керування різними підсистемами та програмне забезпечення, яке повинно бути націлене в першу чергу на збереження життя та здоров’я воїнів в різних ситуаціях. Для цього ми розробили проєкт модульної системи моніторингу в якому багато науково-конструкторських новинок. Появились солідні замовники.
Інженерно-конструкторська група постійно в контакті з радіотехнічними підрозділами військових частин, організовує регіональні круглі столи, приймає участь в заходах Міноборони, Генштабу, Міносвіти. Навіть радіотехнічні підрозділи в підшефних бригадах формуються за нашою підтримки.
– В соцмережах можна зустріти рекламу та коментарі так званих “корисних ідіотів”, якими повинні займатися правоохоронці, – додав співрозмовник. – РЕБ це не так просто, і не варто оцінювати його за вартістю чи, не дай Боже, по наклейках, це – злочин. Ми категорично проти використання низькопробних “жовтих” виробів. Останнім часом в цьому сегменті багато браку і його ми видаляємо за допомогою спеціальної апаратури. Це неможливо зробити в гаражі чи на кухні. Від таких розробок багато неприємних випадків на фронті.
До спеціалістів групи звертаються військові за консультаціями і вони дають роз’яснення. Кажуть, що особливу небезпеку несуть РЕБи ранцевого типу та окопні з 2-3 частотними діапазонами і потужністю менше 20 Вт. Перші, за словами Валерія Федорейка, дуже небезпечні для здоров’я оператора. Другі не дають ефекту по причині відсутності сучасних частотних діапазонів, яких на сьогодні вже 7 і вони постійно збільшуються.
Захист сотень метрів вже не актуальний по причині появи ворожих дронів з відеонаведенням, зауважив Валерій Степанович.
– Часто запитують, чому РЕБ мають різну ціну, – продовжує співрозмовник. – На це впливає декілька факторів і в першу чергу ціна
комплектуючих, які мають “жовте”, “сіре” і “біле” походження. Тому європейські вироби набагато дорожчі. Впливають на ціну також курс долара, логістика, затрати на виробництво і полігонні випробування.
Наостанок Валерій Федорейко вкотре наголосив, що група працює безоплатно на волонтерських засадах, відповідно до законодавства України, консультуючись у податківців та провідних аудиторів України.
Фото: ТНПУ.
Обговорення