На початку минулого тижня спрацював чинник завершення місяця та першого кварталу, що спровокувало досить високу активність практично всіх клієнтів у понеділок, 31 березня. Вони закривали угоди, що залишилися, на звітну дату і намагалися це зробити оперативно. Саме тому практично вся основна частина клієнтських угод на міжбанку у понеділок пройшла у першій половині дня. А після обіду угоди укладали вже здебільшого самі банки за власною валютною позицією, щоб зафіксувати результат торгівлі валютою на 1-е число.
Після традиційного розгойдування першого числа, коли більшість компаній і самих банків підбивали підсумки звітного періоду, що завершився, вже з другого квітня валютний ринок увійшов до свого звичайного робочого ритму.
І попит на валюту почав очікувано зростати, як із боку бізнесу та держкомпаній, так і з боку громадян, у яких звільнилися ліміти на новий місяць на придбання валюти на картки (еквівалент 50 тисяч гривень), та валютні депозити строком від 3 місяців (нацбанківський ліміт до 200 тисяч гривень в еквіваленті). Збільшення попиту призвело до зростання безготівкових валютних котирувань на торгах до завершення торгів середи до позначки 41,32/41,35 гривень за долар із потенціалом виходу до п’ятниці на рівень, трохи вищий за понеділок, — тобто певної стабільності загалом за тиждень.
Причому в деяких випадках курси продажу долара на готівковому ринку ситуативно виявлялися навіть нижчими за котирування продажу американської валюти на торгах. Ця аномалія тривала недовго і вже до середи-четверга курси готівкового ринку знову перевищували міжбанк, хоча частина обмінників фінкомпаній і продовжувала продавати валюту за курсами, близькими до міжбанку.
Але спрацював чинник Трампа та нових сюрпризів щодо мит. Фактично, починаючи вже з вечора середи, весь фінансовий світ залихоманило. Нові драконівські мита американського президента щодо товарів із країн практично всього світу, частина з яких набула чинності вже з 3 квітня, буквально підірвали фондовий ринок та обвалили всі ключові індекси. За ними пішли сировинний і валютний ринки, а також ринок золота, де ціни короткочасно пробили поріг у $3 200 за унцію.
У результаті долар різко просів щодо євро та інших валют, золото в результаті відкотилося до рівнів близько $3 060 за унцію до моменту написання статті, а нафта на побоюваннях глобальної світової рецесії, до якої всіх штовхає така протекціоністська політика Штатів, обвалилася до рівнів близько $65 за барель.
Тому за курсом євро в Україні щодо гривні знову «першу скрипку зіграв» міжнародний чинник, а саме поведінка пари євро/долар. На тлі останніх струсів через заяви Дональда Трампа щодо тарифів і мит і дій у відповідь усіх країн, яких торкнулися такі дії США, — пару євро/долар відверто лихоманить, а загрози можливої світової рецесії стають дедалі реальнішими. А «походи» євро щодо долара з рівнів близько 1,08 до 1,11 долара в умовах України призводили до стрибків курсу євро у країні в межах до 1,20 гривні і навіть більше.