Відсутність каналізації та забруднені річки – проблема не одного району Тернопільщини. Існує вона й на Підгаєччині.
Вперше за останнє десятиліття у містах області реконструюють таку кількість очисних споруд. Це має покращити стан не лише води, а й довколишнього середовища, адже за словами жительки міста Підгайці, ситуація у їхньому місті – не з найкращих: “Я живу в тій місцевості, де немає каналізації і ми користуємося звичайними септиками. Це для нас велика проблема, адже хотілося б, щоб каналізація була по всьому місту, і, звичайно ж, добре працювали очисні споруди».
Очистка господарсько-побутових стічних вод відбувається за рахунок наростання активного мулу. Технологія є біологічною, тому не потребує використання жодних хімічних речовин – зазначає представник організації проектанта та підрядника Наталія Савчук. За її словами, продуктивність споруд у 200 м3 на добу є цілком достатньою для такого містечка як Підгайці, де разом з жителями навколишніх сіл проживає майже 6 тисяч осіб. Проте у планах місцевої влади реконструювати ще одну очисну споруду, внаслідок чого сумарна потужність очисних споруд буде збільшена до 400м3 на добу: «Ми змонтували наше обладнання в існуючих металевих ємкостях, які були у Підгайцях, тому це не нове будівництво, а реконструкція. Також використана існуюча виробнича будівля, в якій проведено реконструкцію. Технологія очистки господарсько-побутових стічних вод – це біологічні очисні споруди. Наша компанія – український виробник у Рівному. У нас є свої потужності, власний цех по виробництву ємкостей, але саме обладнання (повітродувки, насоси) – імпортного виробництва, адже в Україні аналогів немає. Наприклад, повітродувки – іспанські, вони енергозберігаючі».
Очистка води від продуктів життєдіяльності людини – серед пріоритетних заходів Програми охорони навколишнього природного середовища та Стратегії розвитку Тернопільської області до 2020 року. Проект у Підгайцях реалізували за рахунок коштів з Фонду регіонального розвитку – майже 4 млн 400 тис грн, а з місцевого бюджету виділили понад 544 тис грн. Окрім Підгаєць, до кінця цього року споруди планують відкрити у селі Товсте і містечку Ланівці.
«У 2018 році на будівництво екологічних об’єктів очистки води планують спрямувати приблизно 15-20 млн грн. Подача проектів на конкурс вже оголошена», – повідомив голова обласної держадміністрації Степан Барна. Попри заяви щодо несправності раніше встановлених споруд, за словами очільника області, працюють всі, але їхня робота залежить, перш за все, від замовника та проектанта.
Підготувала Богдана Сарабун, ТОДТРК
Обговорення