Депутати Верховної Ради розблокували можливість підписання закону щодо скасування мораторію на податкові перевірки. Це стало відомо після розгляду проєктів постанов ВР №10016-д-П та №10016-д-П1, що стосуються проєкту закону №10016-д про часткове відновлення податкових перевірок з 1 грудня. Про це повідомив голова комітету ВР з фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.
За його словами, перевірки для ризикових підприємств будуть відновлені з 1 грудня 2023 року. “Очікуємо підписання президентом”, — додав Гетманцев.
Згідно з проєктом №10016-д, під документальні планові податкові перевірки потраплять підприємства у сфері виробництва підакцизної продукції, азартних ігор, фінансових послуг. Також підпадуть під перевірку платники, які за 2021 рік мали вдвічі більшу дебіторську заборгованість, ніж кредиторську, рівень сплати податків менший 50% у галузі та річний дохід понад 10 мільйонів гривень, при цьому загальна сума витрат перевищує 75% суми річного доходу.
Важливо відзначити, що податкові перевірки не стосуватимуться фізичних осіб — підприємців перших і других груп, а також підприємств на тимчасово окупованих територіях чи в зонах бойових дій. Для цих платників залишається чинною мораторій на перевірки до грудня 2024 року.
“Відновлення перевірок бізнесу — одна з двох ключових вимог Міжнародного валютного фонду для отримання третього траншу Україною наприкінці цього року”, — зауважили в Раді.
Однак, більшість фізичних осіб — підприємців стануть під вплив цього рішення. За словами адвоката Дмитра Лазебного з юридичної фірми “Ілляшев та Партнери”, законопроєкт не розрізняє фізичних осіб — підприємців серед інших платників податків, тому йому слід очікувати відновлення перевірок для цієї категорії. Однак відзначив, що навіть зараз проводяться перевірки ФОПів. Згідно з даними YouControl, у 2023 році планується перевірити 1461 ФОПа, що на 14% менше, ніж заплановано на 2022 рік (1706). Таким чином, при прийнятті даного законопроєкту відновиться проведення документальних перевірок для ФОПів, але не можна стверджувати, що всі види перевірок будуть відновлені для них, оскільки ця категорія платників і так періодично перевіряється.
Обговорення