Рада увалила закон про особливу процедуру усунення з посади президента – імпічмент, за всього 28 хвилин. «За» проголосували 245 депутатів.
Проєкт закону, попри протести опозиції, ухвалили одразу в першому читанні та в цілому. За документ проголосували 245 депутатів фракції «Слуга народу».
Опозиція вимагала розглядати проект за повною процедурою, щоб мати змогу подати поправки до другого читання.
Головне науково-експертне управління парламенту також вказувало, що проєкт потребує доопрацювання. Загалом документ розглядали всього 28 хвилин.
Як повідомляє BBC.Україна, 338 голосів – саме стільки депутатів мають проголосувати у Верховній Раді, щоб оголосити президенту України імпічмент та змістити його з посади. Також для оголошення імпічменту потрібні позитивні висновки Конституційного та Верховного суду.
Президентський проект закон імпічмент складається з 23 статей і чітко врегульовує процедурні моменти звільнення президента. Ініціювати імпічмент можуть не менше 226 депутатів, які мають зробити спеціальне письмове подання. У разі такого звернення у Верховній Раді мають створити спеціальну тимчасову слідчу комісію, яка буде розслідувати можливий злочин президента. Строк роботи комісії – не більше шести місяців.
Верховна Рада може або погодитись з обвинуваченнями і схвалити постанову не менше 300 голосами. Або ж не погодитись, чи вирішити додатково заслухати свідків та експертів, які фігурують в обвинуваченні. Голосування за цю постанову відбувається таємно бюлетенями. У разі результативного голосування за постанову про обвинувачення президента, документ передається до Конституційного та Верховного суду. У разі позитивних висновків від обох судів, Верховна Рада може відправити президента у відставку трьома чвертями голосів – не менше 338.
Якщо імпічменту не відбувся, то голова Верховної Ради у письмовій формі вибачається перед президентом.
Показово, що в будь-який момент процедури імпічменту президент може подати у відставку за власним бажанням. У такому разі процедура імпічменту зупиняється.
Обговорення