Іринці третього листопада могло би виповнитися 25 років. Рідні й досі мало не щодня ходять на цвинтар і вже й не сподіваються, що когось покарають за її вбивство. Наразі підозрюваний 23-річний Василь намагається виготовити паспорт та пройти обстеження, повідомив адвокат. Процес сильно затягується. Чому і що нового у справі резонансного вбивства, дізнавалися «20 хвилин».
Василь Гнатюк, якого підозрюють у вбивстві випускниці з Вишнівця Іринки Мукоїди, перебуває під цілодобовим домашнім арештом з носінням електронного засобу контролю. У серпні Кременецький райсуд, де знову почали розгляд справи вбивства і зґвалтування в неприродний спосіб, змінив міру запобіжного заходу, а через два місяці продовжив її. Продовжили й покладені на підозрюваного обов’язки — зокрема не залишати місце домашнього арешту та з’являтися за вимогою слідчого й суду.
Понад сім років був у СІЗО
Сім років з дня смерті випускниці із Вишнівця Іринки Мукоїди, нагадаємо, минули у червні, і тоді ця справа набула резонансу не лише на Тернопільщині, а й в Україні. Люди вимагали у поліції негайно знайти і покарати вбивцю та гвалтівника Іринки, а коли неповнолітнього підозрюваного затримали, і поліція запевняла, що мають ґрунтовні підозри щодо його причетності до скоєння злочинів, на Тернопільщині почались акції протестів. Одні вимагали найсуворіше покарати вбивцю, інші мітингували, бо були переконані, що поліція затримала зовсім не того..
Вироку тому, хто убив і зґвалтував в неприродній спосіб дівчину, немає досі. Більше того, як дізнались «20 хвилин», розгляд справи у суді почали спочатку.
У прокуратурі «20 хвилин» підтвердили інформацію, що слухання справи розпочали по новому. Начальник відділу захисту інтересів дітей та протидії домашньому насильству Тернопільської обласної прокуратури Тетяна Войтович пояснила, що, коли і як змінилось.
Підозрюваний у злочинах Василь Гнатюк з моменту затримання і до серпня 2024 року, а це понад сім років, перебував у СІЗО. Адвокати безліч разів намагались оскаржити міру запобіжного заходу, аби Василь Гнатюк вийшов під домашній арешт, але суд щоразу залишав його під вартою. Тепер, навіть якщо його за інкримінованими статтями засудять до максимального терміну покарання, половину строку він фактично вже відсидів.
Справу «закрили»
Підготовчі засідання тоді відбувались в Тернопільському міськрайсуді, де, окрім іншого, обрали присяжних. Згодом перенесли розгляд до Чорткова, так вирішила колегія апеляційного суду. Окрім того, справу «закрили» і доступу до неї, окрім учасників процесу, ніхто, в тому числі і журналісти, — не мають.
— Відповідно до ст. 27 КПК України, справа слухається у закритому режимі, тобто в присутності лише учасників кримінального провадження, оскільки обвинуваченим є неповнолітній і обвинувачення стосується злочинів проти статевої свободи та статевої недоторканості особи, — повідомили у прес-службі Тернопільського апеляційного суду.
Василя Гнатюка звинуватили в особливо тяжких злочинах: за п. 10 ч. 2 ст. 115 (умисне вбивство, поєднане із зґвалтуванням або насильницьким задоволенням статевої пристрасті неприродним способом) та ч. 3 ст. 153 Кримінального кодексу України (насильницьке задоволення статевої пристрасті неприродним способом, що спричинило особливо тяжкі наслідки). Відповідно до ст. 12 КК України, це є особливо тяжкими злочинами, за які законом передбачено покарання у виді позбавлення волі строком до 15 років.
У Василя, нагадаємо, було троє адвокатів. Розгляд справи не раз «пригальмовувався», адже двоє з трьох з початку війни з рф були призвані у лави ЗСУ. Ще один безпричинно не з’являвся на виклики суду, за що за ініціативи прокурора був притягнутий до дисциплінарної відповідальності — позбавлений права займатися адвокатською діяльністю на рік. Один із захисників вже демобілізований і повернувся у справу.
Не вірив, що буде вдома
Іринці Мукоїді 3 листопада могло би виповнитися 25 років. Рідні дівчини цього дня навідалися до неї на могилу, як це роблять мало не щодня протягом понад семи років з дня похорону. Вони вже й не сподіваються, що колись хтось понесе покарання за вбивство Іринки.
Журналісти «20 хвилин» поспілкувалися із рідними, але, на їхнє прохання, не можемо оприлюднювати інформацію, як живуть і почуваються відтоді, як дізналися, що Василя відпустили під домашній арешт.
А Василь перебуває вдома, він може виходити звідти тільки за ухвалою суду, хоча погано почувається і потребує медичного обстеження, розповів «20 хвилин» один з адвокатів підозрюваного Андрій Русин.
— Василь вдома, зараз виготовляє паспорт громадянина України, обстежується, бо є проблеми зі здоров’ям, зокрема із системою травлення, — каже Андрій Русин. — Наша позиція незмінна: Василь не винен в інкримінованих йому злочинах. Коли суд змінив йому міру запобіжного заходу на домашній арешт, він спочатку навіть не вірив, що вийде із СІЗО. Думав, що це жарт.
Що кажуть адвокати підозрюваного
Живе, за словами адвоката, його підзахисний з мамою і братовою, а брат зараз на фронті. У Василя, каже захисник, теж був намір піти на фронт — він бажає йти воювати.
— Бажає навчатися далі, але атестат ще не отримав, він закінчив 9 класів, — Проблема полягає в тому, що на кожне місце відвідування — чи це паспортний стіл, чи лікарня, чи училище, йому потрібно отримувати ухвалу суду і дозвіл. Під час засідань у справі підзахисний має оголосити, яку структуру йому потрібно відвідати. І від засідання до засідання може відвідати за один раз одне місце.
Щоб стати на облік і пройти обстеження, потрібна декларація із сімейним лікарем, а щоб її укласти, потрібен паспорт. За час, відколи під домашнім арештом, Василь, за дозволом суду, виходить приблизно раз в місяць, каже адвокат. Він не може ні з ким спілкуватися, відвідати друзів чи рідних в селі. Чи приходить хтось до нього, адвокат не говорить.
Проте рідні Іринки кажуть, що ще підозрюваного у селі не бачили, проте й досі не можуть зрозуміти, як його випустили. Як і те, хто вже стільки років оплачує послуги трьох адвокатів… Ті ж раніше запевняли «20 хвилин», що працюють на безоплатній основі.
Чи можуть закрити справу за строками
Тим часом у Кременецькому суді, де зараз слухають справу, почали досліджувати письмові докази. Скільки часу триватиме судове слідство, ніхто прогнозувати не береться.
Запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту обвинуваченому продовжили до грудня 2024 року, повідомила «20 хвилин» начальник відділу захисту інтересів дітей та протидії домашньому насильству Тернопільської обласної прокуратури Тетяна Войтович.
— Кременецьким районним судом здійснюється колегіальний судовий розгляд, — повідомила Тетяна Войтович. — Наразі — на стадії надання письмових доказів стороною обвинувачення.
Чи можуть справу закрити, скажімо, за строками давності, у прокуратурі пояснюють..
— Ч. 4 ст. 49 КК України передбачено, що питання про застосування давності до особи, що вчинила особливо тяжкий злочин, за який згідно із законом може бути призначено довічне позбавлення волі, вирішується судом, — прокоментувала Тетяна Войтович. — Якщо суд не визнає за можливе застосувати давність, довічне позбавлення волі не може бути призначене і заміняється позбавленням волі на певний строк.
Враховуючи, що підозрюваний був неповнолітнім, коли, за версією слідства вчинив злочин, тому довічне позбавлення волі до нього не можуть застосувати.
Однак, закрити справу за строками давності, скажімо, коли мине 15 років з моменту вбивства і зґвалтування, навіть якщо суд до тієї пори не проголосить вироку, — не можуть, запевнили журналістів у прокуратурі.
Юридична довідка
Кримінальний кодекс України
Стаття 115. Умисне вбивство
Ч. 2. П. 10 Умисне вбивство, поєднане із зґвалтуванням або сексуальним насильством — карається позбавленням волі на строк від десяти до п’ятнадцяти років або довічним позбавленням волі
Стаття 153. Сексуальне насильство
3. Сексуальне насильство, вчинене групою осіб, або сексуальне насильство щодо неповнолітньої особи — карається позбавленням волі на строк від п’яти до семи років.
Обговорення