Бюджетними коштами завжди керували чиновники. Неправильно використали – кримінал, нажилися на грошах – корупціонери і знову кримінал, використали забагато – теж кримінал. Тотальний контроль за використанням бюджетних коштів мав би призвести до страху перед відповідальністю за їх неправильне використання.
Мав би, та не призвів.
Чиновники Тернопільщини (чи не найбіднішої області України), виявляється, крали мільйонами. І до Революції Гідності і після – нічого не помінялося. Реальні зміни настали тільки у 2016 році, коли в систему державних закупівель ввели використання незалежного майданчика – програми “PROZORRO”.
Всі чиновники миттєво почали жити по-новому. Зараз службовці Тернопільської обласної державної адміністрації навіть хвалять самі себе за те, що нарешті перестали красти.
Система бюджетних закупівель “PROZORRO” дозволила “зекономити” до 10 мільйонів гривень, – звітують чиновники з Тернопільскої ОДА.
“Понад 9,6 млн гривень зекономлено завдяки системі електронних закупівель «PROZORRO» на Тернопільщині, – йдеться у повідомленні з посиланням на слова директора департаменту економічного розвитку та торгівлі облдержадміністрації Галина Воляник.
Експерти, що добре розуміються на процесі закупівель товарів та послуг за бюджетні кошти, дивуються: як можна “зекономити”? Як відомо, вартість тієї чи іншої послуги, чи товару є визначена виробником. Додані кошти до вартості – це робота посередників, доставка, адміністративні витрати, відповідні податки тощо. Якщо вірити чиновникам з Тернопільської ОДА, “зекономили” вони саме на доданих коштах, адже впливати на ціну виробника вони не можуть та мають права.
Фактично, у відомстві Барни визнали, що до введення системи “PROZORRO”, десь “осідало” майже 10 мільйонів гривень, що автоматично призводило до здорожчання вартості послуг чи товару, замовлених за бюджетні кошти.
Інформація від Тернопільської ОДА подана станом на 19 жовтня. Враховуючи, що бюджет активно “освоюється” завжди під кінець року, можна спрогнозувати, що “економія” у 2016 році може сягати і 15 мільйонів гривень. Для порівняння: капітальний ремонт одного з дворів в обласному центрі коштує до 2 млн. грн. залежно від складності ремонту.